Kore Diyeti ve Kpop Diyeti Hakkında Ayrıntılı Bir Kılavuz

Kore Diyeti: Kpop diyetinin ne olduğunu açıklamaya başlamadan önce, Kore veya K-diyetinden kaynaklandığı diyetin özelliklerini ve faydalarını tartışalım.

Tarih boyunca Kore, Japon ve Çin mutfağında geliştirilen yiyeceklerden temelde farklı olan farklı türde benzersiz yiyecekler geliştirmiştir.

Araştırma, Kore diyetinin sağlığa faydalarının, Kore diyetinde kullanılan malzemelerin ve pişirme yöntemlerinin çeşitliliğinden kaynaklandığını ileri sürüyor.

ÖNERİLEN: Blackpink En Sevilen Şarkıları Güncel Top 8 Listesi

Örneğin, insanların kuk, tang ve kimchi gibi yüksek miktarda yüksek tuzlu yemekler tüketmesine rağmen, Kore’de ortalama yaşam süresi 80 yıldır.

Esas olarak baharatlı sebze yemeklerinin ve fermente gıdaların yüksek tüketimi ile karakterize edilen K-diyeti, dünya çapında olumlu etkiler yaratabilir.

İşte Kore diyetinin bazı önemli özellikleri:

– Pirinç ve tahıllara dayalı çeşitli tarifler
– Daha fazla fermente gıdalar
– Vahşi doğadan ve denizlerden daha fazla sebze
– Daha az kırmızı et ve daha fazla balık
– Yeşil soğan, kırmızı biber, zencefil, sarımsak gibi daha fazla tıbbi bitki
– Daha fazla susam ve perilla yağı
– Sınırlı yağda kızartılmış pişirme
– Mevsimlik ürünlere dayalı daha fazla yemek
– Çeşitli yerel mutfaklar
– Daha fazla ev yapımı yemek

ÖNERİLEN: Netflix 2021 En İyi K-drama Dizileri Top 10 Listesi

Pirinç ve tahıl bazlı çeşitli tarifler

Batı mutfağında bulunan ana enerji kaynağı buğday olmasına rağmen, Kore diyetindeki baskın enerji kaynağı pirinç ve arpa gibi tahıllardır.

Bap, kuk ve banchan ile servis edilir.

Bu formatın, bir kasede servis edilen kuk ve bap’ı birleştiren bir yemek olan kukbap ve bap ve banchan’ı karıştıran bir yemek olan bibimbap gibi varyasyonları da popülerdir.

Sungnyung Bir yemeğin son adımıdır.

Pirinç pişirildikten sonra bir tencerenin dibinde oluşan kavrulmuş pirinç kabuğundan yapılan geleneksel bir Kore içeceğidir.

Daha fazla fermente gıdalar

Kanjang, doenjang, cheonggukjang ve gochujang gibi fermente soya ürünleri, çeşitli sosların ve kuk’un temel bileşenleridir.

Sebzeler ve doenjang ile yapılan Doenjangkuk, geleneksel bir ikonik kuktur.

Kimchi, orijinalliği ve zararlı bakterilerin aktivitesini azaltmanın sağlığa olan yararı ile bilinen bir başka temsili Kore fermente gıdasıdır.

Jeotgal, gıdaların besin değerini artırmak için değil, tat ve iştahı iyileştirmek için kullanılır.

Yukarıda görüldüğü gibi, geleneksel fermantasyon teknolojisi, gıdaların korunmasındaki rolünün ötesinde gıdalardaki lezzetleri yoğunlaştırmak için kullanılmıştır.

ÖNERİLEN: Kpop Kraliçesi 2021 Güncel Top 10 Listesi

Doğa ve denizden daha fazla sebze

Tarım ortamı sayesinde Kore, yüksek miktarda sebze alımı ile karakterizedir.

Havuç, biber, marul veya salatalık gibi sebzeler genellikle çiğ olarak gochujang, doenjang, kanjang veya susam tohumu ve sirke ile doldurulmuş soslarla tüketilirdi.

Lahana veya ıspanak genellikle beyazlatılmış ve geleneksel baharatlarla tatlandırılmıştır.

Hem çiğ hem de kuru sebzeler, doenjang ile tatlandırılmış kuk için kullanılan malzemelerdi.

Kimchi, Kore’de en çok tüketilen sebze yemeğidir.

Kore mutfağı ayrıca, hepsi bol miktarda diyet lifi ve vitamin kaynağı olan yeşil yosun, yosun, laver, capsosiphon, hizikia fusiformis ve fulvescens’den yapılan birçok deniz yosunu yemeği içerir.

Daha fazla bakliyat ve balık ve daha az kırmızı et

Koreliler soya fasulyesi, maş fasulyesi, kırmızı fasulye, börülce, yer fıstığı, ceviz ve ginkgo fıstığı gibi çeşitli baklagillerin tadını çıkardılar.

Üç tarafı okyanuslarla çevrili Koreliler, çeşitli teknikler kullanarak balıkları ızgara, marine ve sosta haşlama gibi tüketirler.

Tarım ortamında at eti, sığır eti, domuz eti ve kuzu eti az olduğu için Koreliler için ana protein kaynağı tavuk ve sülün gibi kümes hayvanlarıydı.

Sarımsak, yeşil soğan, kırmızı biber ve zencefil gibi daha fazla şifalı otlar.

Çin ve Japonya’nın coğrafi olarak yakın ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Kore yemeklerinin ilginç özelliklerinden biri, sarımsak, yeşil soğan, kırmızı biber ve zencefil kullanılarak oluşturulan yangnyeom’un (bir çeşit baharat) çeşitli kullanımıdır.

Karabiber gibi baharatlar Güneydoğu Asya’da yiyeceklerin hoş olmayan kokularını gizlemek için yaygın olarak kullanılsa da, lezzetleri geliştirmek ve yiyeceklerin sağlığa faydalarını artırmak için şifalı otlar kullanıldı.

Daha fazla susam ve perilla yağı

Tarihsel olarak, Kore’de üretilen hayvansal ve bitkisel yemeklik yağların miktarı oldukça sınırlıydı.

Kore’de kamelya, hint, susam ve perilla yağı üretilmesine rağmen, yemeklerde sadece susam ve perilla yağı kullanılmıştır.

Kendine özgü aroması ile susam yağı namul, guk ve bibimbapta kullanılmıştır.

Perilla yağı, yiyeceklerin tavada kızartılmasında veya yukwa (pişmiş pirinç atıştırması) yapımında kullanıldı.

Sınırlı derin yağda kızartılmış pişirme

Yukarıda bahsedildiği gibi, Kore’de hayvansal bazlı ve bitkisel yemeklik yağların sınırlı üretimi nedeniyle derin kızartma teknikleri geliştirilememiştir.

Tavada kızartma veya tavada kızartma gibi çok miktarda yağ gerektirmeyen pişirme teknikleri geliştirildi. Un hamurundan yapılan “Jeon” adlı gözleme türü, bu pişirme yönteminin en temsili örneğidir.

Mevsimlik ürünlere dayalı daha fazla yemek

Kore, gelişmiş bir tarım endüstrisine ve bol miktarda içerik ve çeşitlilik sağlayan dört farklı mevsime sahiptir.

Bu nedenle Kore mutfağı, her mevsimde mevcut olan taze malzemeleri kullanan tarifler geliştirmiştir.

Örneğin, Koreliler, fermantasyon için sıcaklığı kontrol etmek için kimchi’nin kavanozlarda yeraltında saklandığı kış mevsimi hariç, tüm yıl boyunca farklı mevsimlik lahana çeşitlerini kullanarak taze kimchi yaptılar.

Çeşitli yerel mutfaklar

Kore, üç tarafı okyanuslarla çevrili olduğu için topraklarının %70’inden fazlasını kaplayan geniş ova dağlarından yoksundur.

Tarifler bölgesel özelliklere göre geliştirilmiştir: ovalarda bibimbap gibi tahıl bazlı yemekler, okyanus bölgelerinde deniz ürünleri yemekleri, dağlık bölgelerde namul gibi sebze yemekleri ve nehirlere yakın bölgelerde tatlı su balığı veya istiridye içeren yemekler.

Bu bölgesel tariflerin ve bileşenlerin tanımlanması ve iyileştirilmesi değerli olacaktır.

Daha fazla ev yemekleri

Kore’deki tarım tarihi, aile ve topluluğa dayalı bir grup kültürünü şekillendirmiştir.

Aile üyeleri arasında özveri, iletişim ve saygı, Kore kültüründe derinden tutulan değerlerdir.

Yemekler genellikle anneler tarafından işlenmiş malzemeler yerine doğal malzemeler kullanılarak pişirildiğinden, Koreliler yemeğin bir anne sevgisi oluşturduğuna inanmışlardır.

Jipbaplı K-diyetinde bu fikir (ev yemeği) ve umma-sonmat (bu, “anne sevgisinin tadı” anlamına gelir) yansıtılmıştır.

Bu nedenle, K-diyetini tanımlarken, hammaddeler veya içerikler, geleneksel pişirme yöntemleri ve teknoloji ve temel ilkeler ve bilgiler gibi çeşitli bileşenler göz önünde bulundurulur.

Bununla birlikte, geleneksel yöntemlerin ve temel ilkelerin korunmasına odaklanarak Kore yemeği tanımının oluşturulması tercih edilebilir.

Kore yemek masası, bir masada bap, guk ve banchan porsiyonlarıyla karakterize edilir.

Kore mutfağında çeşitli pişirme yöntemleri kullanılsa da en temsili yöntem, yemeğin hem lezzetini hem de muhafazasını artıran fermantasyondur.

K-diyet, bap (pişmiş pirinç) ve kuk ve babsang adı verilen bir porsiyon ile çeşitli banchan’dan oluşur.

Kimchi her öğünde servis edilir.

K-diyetin başlıca özellikleri arasında orantılı olarak yüksek sebze tüketimi, orta ila yüksek baklagiller ve balık tüketimi ve düşük kırmızı et tüketimi yer alır.

Banchan (fermente soya ürünleri), susam veya perilla yağı ve şifalı otlar gibi çeşitli Jang’lar ile tatlandırılır.

Bildiri, K-diyetinin özelliklerini ve K-yiyeceklerine bir giriş, K-diyet ve K-yiyeceklerinin geleneklerini ve sağlık değerini sağlar.

Ayrıca, bu deklarasyon, K-pop diet.qu getirerek Kore’nin kültürel değerlerini (K-değeri) tanıtmak için hayati önem taşımaktadır.

ÖNERİLEN: BTS Jimin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

KPOP Diyeti Nedir?

Kpop diyeti olarak da bilinen Kore kilo verme diyeti, sadece Koreliler arasında değil, dünya çapındaki diğer insanlar arasında da çok popülerlik kazanıyor.

Geleneksel Kore mutfağından ilham alan tam gıda bazlı bir diyettir.

Bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri, kilo vermenin ve K-pop yıldızlarına benzemenin harika bir yolu olarak tanıtılmasıdır.

Kilo vermenin yanı sıra, bu diyetin cildinizi temizlemenize ve uzun vadeli sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Kore diyeti esasen bütün, minimum işlenmiş gıdalara dayanır ve işlenmiş, şekerli, yağ açısından zengin gıdaların tüketimini en aza indirir.

Bu diyeti uygulayarak ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirerek, sağlığınızdan ödün vermeden kolayca kilo verebilir ve uzun vadeli sağlığınızı optimize edebilirsiniz.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenin yanı sıra, bu diyetin odak noktalarından biri, sizi günlük olarak daha fazla fiziksel ve daha fazla egzersiz yapmaya teşvik etmektir.

K-pop diyeti, minimum düzeyde işlenmiş gıdaları yerken alımınızı sınırlamayı içeren, esas olarak geleneksel Kore yemeklerini tüketmenize izin verir.

Bu diyet ayrıca rafine şekerler, buğday, süt ürünleri ve aşırı yağ gibi gıdalardan kaçınmayı önerir.

Bu yemekler ayrıca bir dizi sebze, pirinç, balık ve deniz ürünlerini içerir.

Ayrıca, Kore’de temel bir gıda olan fermente lahana yemeği olan çok miktarda kimchi yemeyi bekleyebilirsiniz.

Hangi Yiyecekleri Yemelisiniz?

Kpop diyeti, aşağıdaki yiyecek türlerini tüketmenize izin verir:

– Sebzeler

Bu diyetin iyi yanı, sizi mümkün olduğu kadar çok farklı türde sebze yemeye teşvik etmesidir.

Onları çiğ, pişmiş veya fermente edilmiş olarak yiyebilirsiniz.

Örneğin, kimchi fermente edilmiş yiyeceklerle hazırlanır.

Sebzeleri temel formlarında tüketmek zorunda değilsiniz.

Bunları çorba veya güveç şeklinde de yiyebilirsiniz.

– Meyve

Tatlı yemek yerine, her zaman her türlü meyveye gidebilirsiniz.

Meyveler tatlılar için mükemmel bir alternatiftir.

– Protein açısından zengin

Hayvansal ürünler – bu harika diyet aynı zamanda düzenli olarak et, balık, yumurta ve deniz ürünleri tüketmenizi sağlar.

Ayrıca, çoğu öğüne küçük porsiyonların eklenmesi gerektiğini unutmayın.

– Et ikameleri

Et yemek yerine her zaman kurutulmuş shiitake, tofu ve kral istiridye mantarı gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Bunlar, günlük diyetlerinde etten kurtulmaya çalışan tüm veganlar ve vejeteryanlar için mükemmel seçeneklerdir.

– Pirinç – Kore mutfağının olmazsa olmazlarından biri de kesinlikle pirinçtir.

K-pop diyeti ayrıca düzenli olarak pirinç, özellikle beyaz pirinç veya beyaz erişte tüketimini içerir.

– Diğer buğday

Bedava tahıllar – K-pop diyeti sizi köfte, krep ve maş fasulyesi, patatesten yapılmış cam erişte tüketmeye teşvik eder.

Tapyoka ayrıca pirince harika bir alternatiftir.

Bu diyetin en büyük avantajlarından biri, sizi aç bırakmadan veya enerjinizi düşürmeden tüketmek istediğiniz yiyecek miktarına göre porsiyon boyutlarınızı seçmekte özgür olmanızdır.

Başka bir deyişle, bu diyetle kendinizi açlıktan ölmeyeceksiniz.

Aksine kısa sürede sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinecek, biraz kilo verecek ve vücudunuzu forma sokacaksınız.

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

Ünlü KPOP diyet ipuçları, aşağıdaki yiyecek türlerini tüketmenizi engeller:

– Buğday içeren gıdalar

Esasen her türlü ekmek, makarna, hamur işleri, kahvaltılık gevrekler, kepekli unlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

– Mandıra

Süt, yoğurt, peynir, ekşi krema dahil olmak üzere her türlü sütlü gıdadan ve ayrıca süt bileşenleri dahil olmak üzere herhangi bir pişmiş gıdadan kaçınılmalıdır.

– Yağlı gıdalar

Soslar, kızartmalar, yağlı baharatlar, yağda pişirilmiş her türlü yiyecek, yağlı etler vb. De bu tür bir diyete dahil edilmemelidir.

– Şekerli gıdalar

Unlu mamüller, şekerli meşrubatlar gibi çeşitli yiyeceklerin yanı sıra ilave şeker içeren farklı türdeki yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

İşin iyi yanı, bu diyetin tüm bu tür yiyecekleri tamamen kesmenizi gerektirmemesi, ancak alımınızı büyük ölçüde azaltmanızı tavsiye ediyor.

Ancak, kilonuzu önemli ölçüde artıracağından ve herhangi bir olumlu sonuç göremeyeceğiniz için öğün aralarında yemeyi yani atıştırmayı kesinlikle bırakmanız gerektiğini unutmayın.

KPOP Diyeti Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Bu diyet kesinlikle arzu ettiğiniz vücut ağırlığını elde etmenize yardımcı olabilir.

Birincisi, geleneksel Kore yemekleri, bol miktarda lif içeren sebzeler açısından doğal olarak zengindir.

Lif içeren tüm diyetler, açlığı ve sık yemek yeme isteğini azaltarak ve aynı zamanda tatmin duygusunu teşvik ederek kilonuzu önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Daha sonra, bu diyet atıştırmaları, yağlı yiyecekleri ve ilave şekerler, buğday ve süt ürünleri gibi kalori bakımından zengin her türlü gıdayı sınırlandırır.

Bütün bunlar, toplam kalori alımını önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca, bu diyet fiziksel aktiviteyi ve daha fazla kalori yakan ve istenen vücut ağırlığını elde etmenize yardımcı olan düzenli günlük egzersizleri teşvik eder.

Son olarak, bazı malzemeleri kesmeye başladığınızda, farkında bile olmadan öğün porsiyonlarınızı da azaltmış olacaksınız.

En iyi şey, sonunda kendinizi tok ve doygun hissederken kilo vermenize izin veren yiyecek miktarını bulmanızdır.

Bütün bunlar ideal vücut ağırlığını elde etmenize ve bunu daha uzun süre korumanıza yardımcı olabilir.

Kpop diyetini başarıyla nasıl uygulayacağınıza dair ipuçları

Herhangi bir diyet gibi, K-pop diyeti de kilo vermek ve vücudunuzu çok kısa bir süre içinde mükemmel bir şekle sokmak için ilk plana bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir dizi faydalı kural ve ipucu içerir:

– Daha az kalori tüketin

K-pop diyetini denemek, yemeğinizin porsiyon boyutunu belirtmese de, günlük olarak tükettiğiniz kalori miktarına çok dikkat etmenizi önerir.

Kesin bir kalori alımı yoktur. Bunun yerine, her zaman aç hissetmeden kalorileri kesmenizi sağlayan deneyebileceğiniz birçok tarif var.

– Düzenli egzersiz

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmanın yanı sıra, mümkün olduğunca sık çalışmayı da denemelisiniz.

– Daha az yağ tüketin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu diyet sizi tüm sağlıklı yiyecekleri tüketmeye ve mümkün olan her yerde ve her zaman soslar, yağlar ve baharat gibi yağlı yiyeceklerden kaçınmaya teşvik eder.

Ayrıca dışarıda yemek yememeye ve kendi ev yapımı yemeklerinizi yapmaya çalışmalısınız.

– Eklenmiş şekerler

Yapabileceğiniz bir diğer şey de şekeri olabildiğince azaltmak ve soda yerine su ve kurabiyeler, dondurma, tatlılar ve çoğunlukla taze meyveler içeren diğer fırınlanmış yiyecekleri kullanmaktır.

Örneğin, tarçınlı elmalar tatlı için harika bir alternatiftir.

Tadı güzel ama çok fazla kalori almıyor.

– Atıştırmalıklardan kaçının

Yapabileceğiniz en kötü şey, öğünler arasında çok yemek yemektir.

Genellikle, bu diyette atıştırmalıklar gerekli kabul edilir ve bunlardan kaçınılmalıdır.

– Mümkün olduğu kadar çok elma tüketin

Elma harika bir lif kaynağıdır ve kalorisi düşüktür.

Sonuç olarak, harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ünlü bir K-pop yıldızı kullanıcı arayüzü günde en az bir kez elma tüketiyor.

Kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekler

– Haşlanmış yumurta

Haşlanmış yumurta, ihtiyacımız olan hemen hemen her besini içerir, ancak aynı zamanda yağ oranı da çok düşüktür.

Yani, bu bir kazan-kazan.

Ayrıca, K-pop grubu Pink’in bir üyesi olan Eunji, grubun tüm üyelerinin programlarından sonra yumurta kaynatacağını iddia etti.

– Kurutulmuş palamut gevreği

Bu diyet, yiyeceklerinizi tuzla baharatlamak yerine kurutulmuş palamut gevreği ile baharatlamanızı önerir.

Hem lezzet arttırıcı hem de harika bir enerji kaynağıdır.

UEE, normal yemeğinin tofu, pirinç ve salatadan oluştuğunu ve gizli malzemesi olarak kurutulmuş palamut gevreği ile tatlandırıldığını iddia ediyor.

– Ceviz

K-pop diyetlerinde yiyecek seçimi söz konusu olduğunda ceviz başka bir harika seçenektir.

Özünde ceviz, omega-3 yağ asitleri, protein ve lifler açısından zengindir ve bunlar genellikle daha az aç hissetmenizi sağlar, ancak uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur.

Seo in Guk cevizin tadını çıkarıyor.

– Muz

Muzlar süper besleyicidir ve sindirimi ve metabolizmayı önemli ölçüde artıran enzimlerle doludur ve kilo vermenize, vücut ağırlığınızı korumanıza ve sağlıklı kalmanıza olanak tanır.

Ünlü bir K-pop yıldızı Seo in Young, “muz diyeti” uygulayarak 4 haftada 13 kilo vermeyi başardı.

Öğün aralarında ne zaman acıksa diyet yapardı.

Sonuç olarak, muzlar aynı anda hem doymanıza hem de kilo vermenize yardımcı olur.

– Marul

Her başarılı K-pop diyetinin bir diğer önemli içeriği maruldur.

Park Bom’a göre, bir başka ünlü K-pop süper yıldızı marul, K-pop diyetinin önemli bir parçasıdır çünkü muazzam bir hızla kilo vermenizi sağlayan sıvıları ve yağları dışarı atmaya yardımcı olur.

– Tatlı patatesler

Tatlı patatesler aslında tatlı olsalar da açlığınızı kontrol etmenize ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olurlar.

Ayrıca, bir başka büyük fayda olan antioksidanlarda gerçekten yüksek olduklarını unutmayın.

– Bir çeşit yöresel Kore yemeği

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kimchi diyetinize kesinlikle dahil edilmelidir, çünkü sadece kalorisi düşük değil, aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran bazı bileşenlere de sahiptir.

Örneğin, Yoon Eun Hye, tavuk göğsü ve tofu gibi az yağlı yiyeceklerden oluşan az yağlı bir yemek planına sahiptir.

Ancak yemeğine her zaman biraz kimchi ekler.

Ayrıca, Seul Sağlık Koleji’nden bir profesöre göre, öğünlerinizin her birine kimchi eklerseniz, bir ayda 11 kiloya kadar bile verebilirsiniz.

Ancak, K-pop diyetiniz sırasında ne yemeye ya da yememeye karar verirseniz verin, en önemli şey zihniyetinizdir.

Hedeflerinizi seçip belirlemeniz, bir plan oluşturmanız, disiplini korumanız ve ona bağlı kalmanız gerekir.

Bu sayede olağanüstü sonuçlara ulaşabilecek, nasıl hissettiğiniz ve göründüğünüzden memnun kalacaksınız.