Diyabetik Diyet-Diyabet hastaları için önerilen diyet bileşimi

Proteinler

Obezite ve Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı) (özellikle tip 2 diyabet) sağlıksız kalori açısından zengin bir diyete dayanır. Diyet planlaması ve sağlıklı ve dengeli bir diyet, bu nedenle her iki durum için de tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Şeker hastalarında ilk diyet stratejisi, ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan Amerikalılar için 2010 Beslenme Rehberi ve MyPlate’in önerilerini karşılamak için gıda seçimlerini iyileştirmektir. Temel dayanak, diyette özellikle doymuş yağ ve trans yağ, kolesterol ve sodyumun azaltılmasıdır. Diyete ek olarak fiziksel aktivite artırılmalıdır.

Vücut ağırlığının% 5-10’u kadar hafif ila orta derecede kilo verme hedefi, bu hastalarda diyabet kontrolünü iyileştirebilir. Bu nedenle, diyabetli hastalara, kalori alımını 250 ila 500 kcal / gün kadar makul ölçüde azaltmaları ve diyabeti iyileştirmek için düzenli egzersiz yaparak enerji harcamalarını artırmaları tavsiye edilir.

Diyabet hastaları için önerilen diyet bileşimi

Proteinler

Protein alımının tüm popülasyonlarda tüketilen toplam günlük kalorinin% 15 ila 20’sini oluşturması önerilir. Aynı öneriler diyabetli hastalar için de geçerlidir. Böbrek fonksiyonu normalse, normal protein alımı değiştirilmemelidir. Bununla birlikte, günlük toplam kalorinin% 20’sinden fazla protein alımı böbrek hastalığının gelişimini hızlandırabilir.

Şişman

Diyabet ve obezite kalp hastalığı ve felç ile ilişkilidir. Bu nedenle diyetteki yağların azaltılması çok önemlidir. Diyabetli bir kişinin düşük doymuş yağ içeren yiyecekleri seçmesi ve ara sıra çoklu doymamış yağ içeren yiyecekleri ve daha sık tekli doymamış yağ içeren yiyecekleri alması gerekir.

Doymuş yağlar et, yüksek yağlı süt ürünleri, hindistancevizi, hurma yağında vb. Bulunur. Bu yağlar genellikle oda sıcaklığında katıdır ve yüksek düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve kolesterol seviyelerinden sorumludur.

Trans yağlar ayrıca HDL’yi iyi kolesterolü düşürür. Trans yağ içeren yiyecekler arasında margarin, fıstık ezmesi, katı yağlar, kurabiyeler vb. Yer alır.

Çoklu doymamış yağlar kalp için sağlıklıdır. Ölçülü olarak yenildiklerinde kolesterol seviyelerini düşürebilirler. Çoklu doymamış yağlar, mısır, soya fasulyesi, aspir yağı gibi bitkisel yağlarda ve somon, uskumru, ringa ve alabalık gibi yağlı balıklarda bulunur.

Tekli doymamış yağlar da LDL kolesterolü düşürdükleri için kalp için iyidir. Bu besinler arasında kanola yağı, ceviz yağı, zeytinyağı, avokado, zeytin, fındık, fıstık yağı vb. Yer almaktadır.

Omega-3 Yağ Asitleri, çeşitli sağlık yararları olan en iyi çoklu doymamış yağ türlerinden biridir. Bunlar balık ve balık yağlarında bulunur ve kalbi korur, ayrıca şeker hastalarında insülin direncini azaltır.

Üç tür omega-3 yağ asidi vardır: –

Alfalinolenik asit (ALA) – Bitki kaynaklarında bulunur

Eikosapentaenoik asit (EPA) – Somon, sardalya, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı soğuk su balıklarında bulunur.

Docosahexaenoic acid (DHA) – Balıklarda ve deniz hayvanlarında ve ceviz gibi kuru yemişlerde bulunur.

Diyabetli insanlar için toplam yağ alımı , toplam kalorinin% 20 ila 35’i olmalıdır. Doymuş yağ, toplam kalorinin% 7’sinden daha azıyla sınırlandırılmalıdır, çoklu doymamış yağ, toplam kalorinin% 10’undan daha azıyla sınırlandırılmalıdır ve tekli doymamış yağ, toplam kalorinin% 20’sinden daha azıyla sınırlandırılmalıdır. Diyet kolesterolü 200 mg / gün’den az olmalıdır.

Lif

Lifler, her 1000 kalori için en az 14 gram veya yetişkin kadınlar için 25 gram ve yetişkin erkekler için 38 gram seviyelerinde önerilir. Bunun 10-25 gr / gün çözünür lif kaynaklarından gelmelidir. İyi çözünür lif kaynakları arasında yulaf, meyve, sebze, pirinç kepeği, pişmiş fasulye ve pisilyum tohumları bulunur.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar en önemli enerji kaynaklarından biridir. Ekmeklerde, pirinçte, gevreklerde, tahıllarda, meyvelerde ve nişastalarda bulunurlar. Karbonhidratlar vücut için yakıt sağlayan glikoza parçalanır.

Karbonhidratlar kan şekeri seviyelerini yükseltir. Bu, karbonhidratların şeker hastalarında insülin, ilaçlar ve fiziksel aktivite ile dengelenmesi gerektiği anlamına gelir. Karbonhidratlar düzenlenirken kaloriler ölçülü olarak tavsiye edilir. Amerikalılar için Beslenme Rehberi’ne göre, ılımlılık anahtardır.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), dengeli beslenmenin yanı sıra hamile kadınlar da dahil olmak üzere diyabetli kişilerde sakarin, aspartam, asesülfam potasyum (K), sukraloz ve neotam gibi besleyici olmayan tatlandırıcıların kullanımını onaylamıştır. Sakarin, plasentayı geçebileceği için hamile kadınlar için uygun değildir.

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren bir gıdanın kan dolaşımındaki glikoza ne kadar hızlı sindirileceğini sıralayan bir ölçektir (0-100). Yüksek GI’li yiyecekler hızla glikoza dönüşürken, düşük GI’li yiyecekler yavaş yavaş parçalanır.

Alkol sınırlı olmalı

Günlük alım, kadınlar için günde bir veya daha az içki ve erkekler için günde iki veya daha az içecek olarak tanımlanan makul bir miktarla sınırlandırılmalıdır. Karışık içecekler kan şekerini yükseltebilir ve sınırlandırılmalıdır.

Kaynaklar

diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/eating_ez/Eating_Diabetes_508.pdf

www.cvtoolbox.com/downloads/diets/type2_diabetes_eating_plan_2010.pdf

http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09334.pdf

www.diabetes.org/…/diabetes-food-pyramid.html

www.tualityhealthalliance.org/pdf/member/diabetes-diet-ws[1].pdf

http://www.med.umich.edu/pfans/docs/tip-2009/dietmyths-0409.pdf

Daha fazla okuma

Kilo Kaybı İçin Vejetaryen Diyetleri

DIY Vücut Peelingleri

DNA diyeti nedir? DNA diyeti türleri