DIY Vücut Peelingleri

DIY Vücut Peelingleri Bir deri hücresinin ortalama yaşam döngüsü 28 gündür. Sonlara doğru, ölü hücreler cildinizin dış tabakasına hareket ederek cansız ve pul pul hale gelir. Süreci hızlandırabilir ve cildinizin pul pul dökülme ile ölü hücreleri atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Southlake, TX’deki Prism Dermatology’nin tıbbi direktörü Rawn Bosley’den en iyi uygulamaları sorduk.

Tüm vücudumu mu yoksa sadece belirli bölgeleri mi pul pul dökmeliyim?

Yüzünüz gibi hassas bölgelere karşı nazik olun, sert kimyasallardan ve agresif fiziksel ovalamalardan kaçının. Dirsekleriniz, dizleriniz ve ayaklarınızdaki daha kalın cilt için, daha sık peeling, kese ve fırçalar deneyebilirsiniz.

Bunu ne sıklıkla yapmalıyım?

Yaygın bir hata çok fazla, çok erken. Haftada bir ila iki kez başlayıp ardından günlük kullanıma kadar ilerleyerek pul pul dökülmeyi kolaylaştırmanızı öneririm. Daha aşındırıcı yöntemler denemeden önce nazik bir yöntemle başlamanızı da tavsiye ederim. Anahtar, cildinizi dinlemektir. Günlük pul pul dökülme konusunda iyi olabilirsiniz, ancak hassas cildiniz varsa haftalık olarak daha iyi olabilir. Seçtiğiniz yöntem de bir fark yaratır. Manuel veya fiziksel peeling, hafif hassasiyete neden olabilir ve bu da bunu ne sıklıkta yapabileceğinizi sınırlar.

Manuel ve kimyasal peeling arasındaki fark nedir?

Ovma, fırça ve süngerler gibi araçları kullanan manuel pul pul dökülme, ölü deriyi doğrudan gevşetip temizlediği için iyi sonuç verir. Ancak bunu çok sık veya çok sert yaparsanız cildinize zarar verebilirsiniz. Kimyasal pul pul dökülme çok yönlüdür, vücudunuzun birçok bölgesinde kullanılabilir ve farklı güçlere sahiptir. Ancak çok güçlü kimyasallar ciltte tahrişe ve hassasiyete neden olabilir.

Hangi ürünleri tavsiye edersiniz?

Manuel bir peeling yapmak için şeker ve yulaf gibi doğal pul pulları doğal yağlar veya suyla karıştırmayı deneyin. Kimyasal pul pul dökülme için salisilik asit, glikolik asit ve laktik asit gibi nazik hidroksi asit çözeltileri içeren temizleyiciler veya losyonlar deneyin.

Pul pul dökülme için dermatoloğa gidebilir miyim?

Bir dermatolog size özel çözümler önerebilir. Bir dermatolog ayrıca kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ve dermaplaning gibi ofis içi prosedürlerle cildinizi gençleştirmeye yardımcı olabilir.

Ne zaman pul pul dökülmemek en iyisidir?

Zarar görmüş veya zarar görmüş cildi pul pul dökmeyin. Cildiniz kuru ise yarardan çok zarara neden olabilir. Hassas cildiniz varsa, aşındırıcı peeling yapmaktan kaçının. Deri hücresi dönüşüm oranını artıran retinoidlere dikkat edin. Retinoid kullanırken çok sık peeling yapmak cildinizi tahriş edebilir.