DNA diyeti nedir?

DNA diyeti: Her birey ve vücut tipi farklı olduğundan ve her birey benzersiz olduğundan, bir diyetin herkese uygun olduğu fikri geçerli değildir. Araştırmalar, DNA’yı ve vücudumuzdaki her genden, size özel ve size uygun bir diyet elde etmek için nasıl bir diyet oluşturulabileceğini araştırdı.

Bir DNA diyeti, yalnızca bir bireyin DNA’sına dayanan bir diyet sağladığı için, diyet söz konusu olduğunda insanların karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışır.

DNA diyeti neden oluşturuldu?

DNA dizilimi, birden çok sağlık ve hastalık durumu ile ilişkili çeşitli genetik özelliklerin incelenmesine izin verdi.

Nutrigenomik, beslenme ve insan genomu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bazı araştırmacılar ve diyet geliştiricileri, kişinin DNA’sını incelemenin, bir bireyin sağlığı için hangi diyetin en uygun olacağını belirlemeye yardımcı olabileceğine inanıyordu.

DNA diyeti nasıl çalışır?

DNA diyetleri, bir kişinin DNA dizisinin 100 adede kadar yönünün sağlıklarını ve hastalığa yatkınlıklarını nasıl etkilediğine ilişkin yorumlarına dayalı olarak şirketler tarafından oluşturulur. Bir popülasyon için bir diyet önermekten ziyade, DNA diyetleri, bir müşterinin DNA bileşimi hakkında bilinenler göz önüne alındığında en uygun olanı temel alan önerilerde bulunduğunu iddia ediyor. DNA diyet şirketlerinden bazıları ayrıca yemek planları, tarifler ve alışveriş listeleri de sağlayacaktır.

DNA diyeti nedir
DNA diyeti nedir

DNA diyeti türleri

NA testi için bir örnek sağlandıktan sonra, diyet önerilmeden önce DNA’nın belirli alanları incelenir.

Yaygın olarak önerilen diyet örnekleri arasında dengeli bir diyet, düşük karbonhidratlı diyet, düşük yağlı diyet, Akdeniz diyeti, laktozsuz diyet veya glütensiz diyet bulunur.

Düşük karbonhidrat diyeti, yüksek protein alımına ve tüketilen karbonhidratların sayısını sınırlamaya odaklanır. Diyet ayrıca, şeker ve yağları önemli ölçüde azaltarak, nişastalı olmayan sebzelerin ve sağlıklı yağların miktarının artmasını önerecektir.

DNA diyetlerinden birinin başka bir örneği, ‘dengeli bir diyettir’, bu diyet, birçok farklı gıda grubundan bir dizi yiyecek yemeyi önerecektir. Bu diyet tipik olarak, yüksek kolesterol gibi herhangi bir karmaşık sağlık problemi olmayan genel olarak sağlıklı bireylerle ilişkilidir.

DNA diyetlerini öneren şirketler tarafından kullanılan hususlar nelerdir?

Bir DNA diyeti oluşturulduğunda olası alerji ve hoşgörüsüzlükler dikkate alınır. Kilo kaybı için hangi besin grubunun en iyisi olduğu kadar.

Bir kişinin DNA’sını test etmek, şirketlerin kendilerini obeziteye, alkol alımıyla ilgili sorunlara veya gıda alerjileri veya intoleranslarına daha duyarlı hale getiren belirli genetik varyantlara sahip olup olmadıklarını belirlemelerine olanak tanır.

Şirketler genellikle kan şekerini ölçmek için kan testlerinin yanı sıra yeme alışkanlıkları veya bunlarla ilişkili duygular hakkındaki anketlerden elde ettikleri genetik bilgileri tamamlarlar.

ÖNERİLEN: Sonoma Diyeti Nedir? Sonoma Diyet Listesi

DNA diyetinin dezavantajları

Diyetisyenler tek bir diyetin tüm insanlar için uygun olmadığı konusunda hemfikir olsalar da, bu diyet planlarının önerilip önerilmeyeceğini belirlemek zor olmaya devam etmektedir. DNA diyeti, obezite ve iştahsızlık gibi riskleri dikkate almaz ve kişinin beslenme ihtiyaçları, mevcut sağlık koşulları ve ilaçlarının tam bir klinik resmine dayanmaz.

Bir grup yiyeceği kişinin diyetinden çıkarmak tehlikeli olabilir ve bazı diyetlerin bazı kişiler için bu önerileri yaptığına dair raporlar vardır. Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürmek ve diyetlerinden bir besin grubunu çıkarmamak, sağlıklı kalmak için çok önemlidir.

Daha da önemlisi, tip 2 diyabet ve obezite gibi hastalıkların yalnızca% 5 ila% 10’unu açıklamadan genler sorumludur. Sonuç olarak, DNA testine dayalı diyetlerin benimsedikleri kişiselleştirmeyi sunma olasılığı düşüktür. Sağlıkta ve hastalığa yatkınlıkta çok daha önemli olan, değiştirilebilir davranışlardır.

Diyet yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle altta yatan bir rahatsızlığınız varsa, bir diyet planını değiştirmeyi düşünürken daima bir diyetisyene veya doktorun tavsiyelerine başvurun.