Akdeniz diyeti nedir ?

Akdeniz diyeti, sağlıklı dengeli beslenme planlarının temel ilkelerine sahip olduğu için dünya çapında önerilen sağlıklı diyetlerden biridir. Bu, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından en çok tercih edilen bir diyet planıdır.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, optimum vücut ağırlığını korumada, riski azaltmada, obezite ve fazla kiloyu önlemede ve ayrıca zamanla ağırlığı azaltmada önemlidir.

Sağlıklı bir diyet meyve, sebze, balık ve tam tahılları içerir ve doymuş yağların ve diğer sağlıksız yağların miktarını azaltır.

Akdeniz diyeti ana bileşenleri şunları içerir:
  • Meyve ve sebze bölümleri. 2,5 su bardağı meyve ve 2 su bardağı sebze olmalıdır.
  • Tam tahıllar
  • Bakliyat
  • Günde 2 bardak az yağlı süt veya süt ürünleri.

Zeytinyağı ve kanola yağı gibi sağlıklı yağlar. Tüm zeytinyağı türleri, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağ sağlar. Sızma ve sızma zeytinyağları en az işlenir ve bu nedenle antioksidan etkiye sahip koruyucu bitki bileşiklerinin seviyelerini içerirler.

ÖNERİLEN: Pegan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Haftada 4’ten az yumurta

Kuruyemişler yağ bakımından yüksektir, ancak ceviz, ceviz, badem ve fındık ve diğer ağaç yemişleri doymuş yağ bakımından düşüktür. Ceviz ayrıca omega-3 yağ asitleri içerir. Kuruyemişler yüksek kalorili oldukları için az miktarda alınmalıdır.

Düzenli olarak veya haftada en az iki kez balık tüketimi. Balık, iyi bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.

Diyette azaltılmış miktarda kırmızı et.

Akdeniz bölgesinde ekmek, doymuş veya trans yağlar açısından zengin tereyağı veya margarinsiz yenir.

Akdeniz diyeti nedir
Akdeniz diyeti nedir

Akdeniz diyeti faydaları

2007’de Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, Akdeniz diyeti tüketen hem erkek hem de kadınların hem kalp hastalığı hem de kanserden ölüm riskini azalttığını buldu.

Akdeniz diyeti, oksitlenmiş düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol veya aterosklerozdan sorumlu olan kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.