Bebek Maması Diyeti Nedir?

Bebek maması diyeti, kalori alımını sınırlamak için küçük kavanozlarda bebek maması yemenin hızlı kilo kaybına yol açacağı fikrine dayanmaktadır. Anekdot raporlarına ve kilo verme iddialarına rağmen hiçbir zaman resmi olarak yayınlanmayan orijinal bebek maması diyeti, tüm gün bebek maması yemeyi ve ardından akşamları düzenli bir “yetişkin” yemeği yemeyi gerektiriyordu.

Ünlü eğitmeni Tracy Anderson’ın önerisiyle Jennifer Aniston’ın bir film çekmek için hızlıca yedi kilo vermek için bebek maması diyetine gittiği söylentileri yayıldığında, bu moda ilk kez 2010 civarında internete girdi. Trendin yakalanması çok uzun sürmedi ve daha fazla insan hızlı kilo verme sonuçları için bebek maması diyetini deniyordu.

Diyeti izleyen bazı kişiler her gün düşük kalorili atıştırmalıklar olarak birkaç kavanoz bebek maması yiyebilirken , diğerleri günde bir veya iki öğün yerine bebek maması koyabilir ve günde 14 kavanoz tüketebilir. Bu diyette hızlı bir şekilde kilo verme şansınız yüksek olsa da , diğer besin gruplarından önemli besinleri de kaçıracaksınız .

Bebek maması diyetinin, uzun vadeli bir beslenme tarzı değil, hızlı bir “arınma” veya sıfırlama olması amaçlanmıştır. Ancak diğer arındırma veya detoks diyetleri gibi , herhangi bir bilim tarafından desteklenmez ve sağlık uzmanları tarafından kabul edilmez.

Bebek Maması Diyeti Nedir
Bebek Maması Diyeti Nedir

Bebek Maması Diyeti Ne yiyebilirsin?

Bebek mamasına, püre haline getirilmiş meyveler, sebzeler, tahıllar ve hatta etlerden oluşan kavanozlar dahildir (ancak marketteki bebek koridorunda bulabileceğiniz yürümeye başlayan çocuk yemeklerini de içermez). Sade siyah kahve , çay ve su da dahildir.

Bebek maması diyeti ve çevrimiçi raporların savunucularına göre, orijinal yeme planı günde 14 kavanoz püre haline getirilmiş bebek maması ve toplam üç gün boyunca günde bir normal “yetişkin” yemeği yemeyi içeriyor. Zamanla, birkaç kavanoz püreyi sadece bir öğünle değiştirmek veya hatta onları düşük kalorili atıştırmalıklar olarak kullanmak gibi değişiklikler ortaya çıktı.

İLGİLİ: Isagenix Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Esasen, bebek maması diyeti düşük kalorili bir diyettir. Porsiyonlar bebek boyutunda olduğundan, çoğu kavanozda 100’den fazla kalori yoktur ve çoğu, bundan çok daha az kaloriye sahip olacaktır. Bebek mamalarına tuz veya fazla yağ eklenmemiş olsa da, bazılarında ilave şeker bulunabilir . Dahası, yalnızca bebek mamasından yeterli protein alma olasılığınız düşüktür . Bu, yediğiniz gerçek, bebek olmayan yiyeceklerin proteini vurgulaması gerektiği anlamına gelir.

Ne bilmek istiyorsun

Bebek maması genellikle baharatsız dır, bu nedenle bitki ve baharat eklemek onları daha lezzetli hale getirecektir. Günün tek “yetişkin” öğünü için, diyetin savunucuları kalori sayısının 500 civarında tutulmasını tavsiye ediyor ki bu çok düşük. Püre haline getirilmiş bebek mamasından almadığınız besinleri hesaba katmak için bu yemeği bol miktarda protein, lif , kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlarla paketlemeniz önemlidir .

Yiyecek alerjisi veya kısıtlamaları olanlar için bebek maması diyetini takip etmek nispeten kolaydır. Önceden porsiyonlanmış bebek maması kavanozları, tüm bileşenlerini paketin üzerinde listeler, böylece bir reaksiyona neden olabilecek bilinen tetikleyicileri tanımlarken herhangi bir sorun yaşamazsınız.

İLGİLİ: Slim Fast Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Diyeti ne kadar sıkı uyguladığınıza bağlı olarak, yeterince kalori almadığınız için gün boyunca sersemlik hissetmeye başlayabilirsiniz. Normal katı öğünlerden yalnızca püre haline getirilmiş yiyeceklere geçiş, tıbbi gözetim altında olmadığınız sürece genellikle güvenli kabul edilmez. Bebek maması diyetini izlemeyi seçerseniz, besin eksikliklerini önlemek için bunu yalnızca kısa bir süre yapmalısınız.

Bebek Maması Diyeti Sizin İçin Sağlıklı mı
Bebek Maması Diyeti Sizin İçin Sağlıklı mı
Ne yemeli

  • Meyveler, sebzeler ve etler dahil her türden püre haline getirilmiş bebek maması kavanozları
  • Protein ve kompleks karbonhidratları vurgulayan günlük 1-2 besleyici yoğun “yetişkin” öğün
  • Su, çay, kahve
Ne Yememeli

  • Diğer tüm yiyecekler
  • Alkolü sınırlayın veya kaçının

Bebek maması diyetini denemeye karar verirseniz, daha fazla kalori ve besin almak için günde sadece bir öğün yerine iki öğün yerine püre haline getirilmiş bebek maması koymayı düşünün . Yine de bu diyet, besin eksikliklerine yol açabileceği ve gıda ile sağlıksız bir ilişki oluşturabileceği için tavsiye edilmiyor.

Bebek Maması Diyeti Sizin İçin Sağlıklı mı?

ABD Tarım Bakanlığı 2020–2025 Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri, tüm sebze türleri, baklagiller , meyveler, kepekli tahıllar, süt ürünleri veya laktozsuz ikameler, kuvvetlendirilmiş soya ürünleri, yağsız protein , yumurta dahil olmak üzere çeşitli besleyici yoğun gıdaların tüketilmesini önermektedir , deniz ürünleri , kuruyemişler ve sıvı yağlar gibi diğer sağlıklı yağlar.

İLGİLİ: Smoothie Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Bebek maması diyeti, kilo kaybı için sağlıklı beslenme konusunda uzman yönergelerine uymuyor. USDA, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almak için bol miktarda farklı yiyecek yemeyi önerir. Farklı yiyecek gruplarından yapılmış bebek mamaları bulabilseniz de porsiyonlar bir yetişkin için çok küçüktür.

Kalori açısından, 2,5 ons bebek maması (tipik bir porsiyon) 20 ila 100 kalori içerir. Günde iki kez bebek maması ve 500 kalorilik bir öğün yemek, USDA’nın kilo kaybı için önerilen günde yaklaşık 1.500 kalori alımından yetersiz kalıyor. 6 Hedeflerinize ulaşmak için doğru kalori miktarını belirlemek için bu hesap makinesini kullanın.