Smoothie Diyeti Nedir?

Sağlık koçu Drew Sgoutas tarafından oluşturulan 21 Günlük Smoothie Diyeti, öğünlerinizin bir kısmını smoothies ile değiştirmenin hızlı ve kolay kilo kaybına yol açacağını iddia ediyor . Bunun gibi kısıtlayıcı diyetler de dahil olmak üzere pek çok kilo verme planında olduğu gibi, ayrıntılar önemlidir.

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak , smoothie’ler kilo vermenize yardımcı olabilir . Ancak malzemeler, porsiyon büyüklüğü ve genel beslenme planınız büyük bir fark yaratacaktır. Bununla birlikte, çoğunlukla smoothielerden oluşan bir diyet, uzun vadeli kilo verme başarısı için bir çözüm olarak herkes için işe yaramayabilir.

Sgoutas (kayıtlı bir diyetisyen değildir), müşterilerinin kilo vermesine yardımcı olmak için 21 Günlük Smoothie Diyetini yarattı . E-kitabı ” The Smoothie Diet “, 36 smoothie tarifi, alışveriş listeleri ve her gün hangi smoothieleri hazırlayacağınızı ayrıntılarıyla anlatan üç haftalık bir program içeriyor. E-kitap ayrıca, toplam üç gün boyunca günde üç öğün smoothie ile değiştirmek için tarifler ve talimatlar içeren bir “detoks” planı sunuyor.

21 Günlük Smoothie Diyeti, haftada bir gün normal (ancak yine de “sağlıklı”) yemeyi tavsiye eder ve o gün için önerilen bir yemek listesi içerir. Sgoutas, kilo vermek istediğiniz herhangi bir zamanda 21 günlük döngüyü tekrarlamanızı önerir, ancak smoothie diyetinin kilo vermek için etkili bir yöntem olduğunu öne süren sınırlı araştırma vardır .

Kısa vadede, bu diyetin takipçileri kilo verebilir. Ancak bunu önlemek için, 21 günlük süreyi geçtikten sonra diyette kalmaları gerekebilir, bu sağlıklı ve uzun vadeli bir çözüm değildir çünkü bu, hayati besinler içeren önemli gıda gruplarının kısıtlanmaya devam ettiği anlamına gelir.

İLGİLİ: 5 Faktör Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Çoğu insan için, günde iki ev yapımı öğün yerine geçen shake ve “normal” bir öğün, vücudun ihtiyaç duyduğu doğru kalori, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ dengesini sağlamayabilir . Herhangi bir öğün yerine geçen diyetin uzun süre devam etmesi zordur çünkü bu ikameler genellikle katı yiyecekler kadar tatmin edici değildir.

Smoothie Diyeti Nedir
Smoothie Diyeti Nedir

Smoothie Diyeti Ne yiyebilirsin?

21 Günlük Smoothie Diyetinde takipçiler, öğün yerine geçecek şekilde günde iki smoothie hazırlar ve içerler. Smoothie bileşenleri, biraz protein ve sağlıklı yağlar içeren çok sayıda meyve ve sebzelere odaklanarak değişir.

Diyetin e-kitabı, takipçilerine her gün tüketmeleri tavsiye edilen bir katı gıda öğünü hakkında bazı rehberlik sağlar (ne yemesi gerektiği ve bazı ” tam yemek ” tarifleri dahil) ve düşük şekerli, yüksek lifli öneriler atıştırmalıklar . Ayrıca, öğünler e-kitaptaki önerilere uygun olduğu sürece, haftada bir gün normal yemek yemenize izin verilir.

İLGİLİ: Sıfır Göbek Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ne bilmek istiyorsun

Sıkı “detoks” planı, üç günlük öğünün tamamını üç gün boyunca smoothie ile değiştirir. 21 günlük planda, iki öğün yerine geçen smoothie (kahvaltı ve öğle yemeği), bir katı yiyecek yemeği ve birkaç atıştırmalık tüketeceksiniz. Sgoutas’ın “resmi” smoothie diyetinin bir parçası olmasa da, bazıları diyeti daha sürdürülebilir hale getirmek için “esnek bir gün” planlıyor.

Smoothie Diyeti Ne yiyebilirsin
Smoothie Diyeti Ne yiyebilirsin

Bununla birlikte, Sgoutas, normal yemeklerin kalorisi çok yüksekse , diyetin muhtemelen kilo kaybı için etkili olmayacağına dikkat çekiyor . Ayrıca not: E-kitap, bu diyetin gıda alerjisi olan kişiler için olmadığını öne sürüyor.

Ne yemeli

  • Bol meyve ve sebze
  • Günde bir kez besleyici öğün

Ne Yememeli

  • Günde iki öğün katı yiyecek yok

21 Günlük Smoothie Diyetinde yer alan tarifler bol miktarda meyve ve sebze içerir, düşük kalorili olma eğilimindedir ve önemli bitkisel besinler sağlar . Meyve sağlıklı besinler sunarken, aynı zamanda doğal olarak oluşan şeker içerir ve şeker alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız bu sizin için işe yaramayabilir . Bazı smoothie’ler ayrıca sadece daha fazla şeker ekleyen bal gerektirir .

İLGİLİ: Haşlanmış Patates Diyeti Nedir?

Ek olarak, diyetteki smoothie’lerin çoğu protein açısından çok düşüktür ve birkaçı sağlıklı yağlarda yetersiz kalmaktadır. Sgoutas , gün boyunca yeterli protein almayı vurgular ve her öğün ve ara öğün ile az miktarda yiyerek günde en az 50 gram önerir. Bununla birlikte, bazı insanlar , özellikle yemek planlamasına çok fazla zaman harcamayanlar , günlük protein ihtiyaçlarını bu planda karşılamayı zor bulabilir .

Öğün yerine bir smoothie kullanıyorsanız, her bir temel makro besin maddesini içerdiğinden emin olun : protein, yağ ve karbonhidratlar. Daha fazla rehberlik için bir beslenme uzmanına veya kayıtlı diyetisyene danışmayı düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen smoothie bazlı bir diyetten kaçınmanızı ve bunun yerine başka, daha sağlıklı stratejiler denemenizi önereceklerdir.