5 Faktör Diyeti Nedir?

5 Faktör Diyeti, Lady Gaga, Rihanna ve Jennifer Hudson gibi ünlü müşterilerden oluşan bir listeye sahip olan ünlü fitness eğitmeni, beslenme uzmanı ve çok satan yazar Harley Pasternak tarafından geliştirilen bir kilo verme programıdır . Beş haftalık plan basittir: Beş besin grubundan sadece beş malzemeden oluşan günde beş öğün yiyin. Artı, her gün beş dakikalık beş egzersiz yapın .

Pasternak’ın ilk olarak 2006 yılında yayınlanan ve Myatt Murphy ile birlikte yazdığı “5-Faktörlü Diyet” adlı kitabı, kilo vermek ve kilo vermeyi sürdürmek isteyen ünlülerle birlikte kullandığı planı ana hatlarıyla anlatıyor . Kitap, Pasternak’ın beş dakika veya daha kısa sürede hazırlanabileceğini söylediği basit tarifler içeriyor.

2009 yılında Pasternak , dünyanın “en sağlıklı ülkeleri” olarak adlandırdığı yiyeceklerden ve “beslenme alışkanlıklarından” esinlenen tariflerle “5 Faktörlü Dünya Diyeti” 3’ü izledi . Buna Japonya, İsveç ve İtalya dahildir.

5 Faktör Diyeti: Ne yiyebilirsin?

5 Faktör Diyeti temel ilkesi, beş hafta boyunca her gün beş öğün yemek yemektir. Yemekler beş besin bileşeninden oluşmalıdır: yağsız protein, kompleks karbonhidrat, lif, “iyi” yağ ve şekersiz içecek.

Pasternak’ın önerdiği yiyecek seçenekleri , yiyecekleri kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkilerine göre derecelendiren glisemik indekse (GI) dayanmaktadır . Düşük GI’li yiyeceklerin yanı sıra yüksek lifli yiyecekler yemek , kan şekerinizi sabit tutarak iştahınızı kontrol etmeye ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

İLGİLİ: Haşlanmış Patates Diyeti Nedir?

Pasternak, genel olarak kilo kaybı ve iyi beslenmeyle ilgili oldukları için hem protein hem de lifin önemi dahil olmak üzere diyetinin temelinin arkasında ek anahtar noktalar sunuyor . Program, beş öğünlü plana sadık kaldığınız sürece, haftada bir gün, istediğinizi yiyebileceğiniz günleri de içerir.

5 Faktör Diyeti Nedir
5 Faktör Diyeti Nedir

Ne bilmek istiyorsun

Günde beş öğün yemek (veya üç öğün ve iki doyurucu atıştırmalık), 5 Faktör Diyeti anahtarlarından biridir. Buradaki fikir, çok aç hissetmekten ve bir arzuyu tatmin etmek için sağlıksız bir şeye ulaşmaktan kaçınmaktır . Beş öğün protein, lif ve yağ içerdiğinden, aynı zamanda tok kalmanıza da yardımcı olacaktır.

“5-Faktörlü Diyet” kitabı tarifler ve egzersiz planı içerir. Pasternak, düzenli egzersiz yapmanın 5-Faktör stratejisinin% 50’si olduğunu ve tüm faydaları elde etmek için haftada beş gün egzersiz yapmanız gerektiğini söylüyor.

Her biri yaklaşık beş dakika süren, her hafta beş gün beş egzersiz yapılmasını önerir. Kitapta fotoğraflar ve egzersizler için adım adım talimatlar verilmiştir.

Ne yemeli

  • Yağsız proteinler
  • Kompleks karbonhidratlar
  • Lif
  • Sağlıklı yağlar
  • Şekersiz içecekler
Ne Yememeli

  • Rafine karbonhidratlar
  • Yüksek glisemik gıdalar
  • Şekerli içecekler

Yağsız Proteinler

Pasternak, balık, yumurta beyazı veya derisiz tavuk gibi beş günlük öğünün hepsine yağsız protein eklemeyi önerir .

İLGİLİ: Sıfır Göbek Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Kompleks karbonhidratlar

Bunlar ayrıca tüm öğünlere dahildir. Karmaşık karbonhidratlar , glisemik indeksi çok yüksek olmadığı sürece (80’in altında) tam tahıllardan, baklagillerden (aynı zamanda bir protein kaynağı) veya meyve ve sebzelerden gelebilir .

Lif

Karmaşık karbonhidratların çoğu, aynı zamanda , her günlük öğünün beş temel bileşeninden biri olan iyi bir lif kaynağı olacaktır .

Sağlıklı yağlar

Sağlıklı yağlar, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve omega-3 yağ asitleri gibi bazı besinler sağlar . Bunları balık, avokado, kuruyemiş, tohum ve zeytin, üzüm çekirdeği ve kanola gibi yemeklik yağlarda bulacaksınız .

5 Faktör Diyeti Ne yiyebilirsin
5 Faktör Diyeti Ne yiyebilirsin
Sıvılar

Beşinci “faktör” akışkandır. 5 Faktör Diyeti Planındaki her öğünde su , şekersiz çay ve hatta diyet soda gibi şekersiz bir içecek içmeniz tavsiye edilir .

Rafine edilmiş karbonhidratlar

Pasternak , beyaz ekmek, beyaz pirinç veya makarnada bulunanlar gibi basit karbonhidratlardan kaçınmanızı önerir .

Yüksek Glisemik Gıdalar

Hedef glisemik indeks seviyesi olan 80, aslında bu yeme planına birçok yiyeceğin dahil edilmesi için yer bırakıyor. Örneğin, bir beyaz patatesin yüksek 80’li yıllarda ortalama bir GI değeri vardır, ancak tatlı patates ve muz sınırın altındadır.

5 Faktörlü Diyet Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Harley Pasternak’ın 5 Faktör Diyeti, diğer ünlülerle bağlantılı beslenme planlarına ve önerilerine olumlu bir şekilde benziyor ve karbonhidrat oranı düşük diğer diyetlerle benzerlikler paylaşıyor .

Örneğin, Suzanne Somers diyeti ayrıca şeker ve rafine karbonhidratların azaltılmasını önerir , ancak yiyecek birleştirme ilkelerini kullanır ve başka türlü sağlıklı yiyecekleri kısıtlar. Dr Öz Diyeti televizyoncu, Dr Mehmet Öz tarafından teşvik başka az yağlı, düşük karbonhidrat planıdır. Şekeri ve rafine karbonhidratları (5 Faktör Diyeti ve diğerleri gibi) ve işlenmiş yiyecekleri keser. Ama aynı zamanda et, süt ürünleri ve tahılları da kısıtlıyor.

İLGİLİ: Vücut Geliştirme Diyeti Nedir?

5 Faktör Diyeti hükümleri, dengeli bir diyet için federal yönergelerle yakından uyumludur. ABD Tarım Bakanlığı’nın önerilen beslenme kılavuzları, dengeli bir protein, tahıl, meyve, sebze ve süt ürünleri karışımı önermektedir .

5 Faktör Diyeti dezavantajı, kalori alımı konusunda hiçbir rehberlik içermemesidir. Bu, diyetin takip edilmesini kolaylaştırır, ancak bazı insanlar için kilo kaybı için daha az etkili olduğu anlamına gelebilir. USDA, bir kişinin günlük kalori ihtiyacının yaşa, cinsiyete ve aktivite seviyesine göre değiştiğini gösterir. İdeal kalori hedefinizi belirlemek için bu hesap makinesini deneyin.