Sıfır Göbek Diyeti Nedir?

Sıfır Göbek Diyeti, kilo vermeyi teşvik etmek için dokuz “güçlü gıdaya” odaklanan bir diyet ve egzersiz programıdır. Protokol, yağsız etler ve balıklar , renkli meyveler ve sebzeler, kepekli tahıllar , baklagiller, sağlıklı yağlar, protein dolu smoothie’ler, baharatlar ve hatta bitter çikolata içerir. Aynı zamanda yağlı etler ve rafine şeker gibi daha az sağlıklı olan bazı seçenekleri de ortadan kaldırır , bu da onu oldukça besleyici bir program haline getirir. Egzersiz bileşeni, hem kilo kaybı hem de uzun vadeli kilo yönetimi için anahtar olan kuvvet antrenmanını içerir.

Program, aynı zamanda ” Eat This, Not That! ” Medya franchise’ının da kurucusu ve CEO’su olan fitness muhabiri David Zinczenko’nun yazdığı ” The Zero Belly Diet ” adlı 2014 kitabında detaylandırılmıştır . Zero Belly beslenme planı, Zinczenko’ya göre hızlı ve sürdürülebilir kilo kaybına izin verecek olan “yağ genlerinizi kapatmak” için belirli besinleri (betain, kolin, folat ve metiyonin gibi) yüksek olan yiyecekleri içerir. Ayrıca iltihabı azaltmak ve sindirimi iyileştirmek için iltihaplı olabilecek yiyecekleri de ortadan kaldırır .

Diyet, 14 günde 16 kilo verebileceğinizi öne sürüyor. Program , göbek bölgesindeki organları çevreleyen ve orta bölüm çevresinde biriken viseral yağları azaltmak ve ortadan kaldırmak için yağ hücrelerine hücresel düzeyde saldırdığını iddia ediyor . Araştırmalar, aşırı göbek yağı geliştiren kişilerin kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi diğer kronik durumlar için daha yüksek risk altında olduğunu göstermiştir.

Sıfır Göbek Diyeti, vücudunuzun enerji olarak kalori yakmasını veya yağ olarak depolamasını etkileyebilecek belirli genlerin açılıp kapatılabileceği iddialarını desteklemek için araştırmaya dayanır . Zinczenko’ya göre, diyet planı 500 üzerinde başarıyla test edildi. -kişi paneli, hızlı kilo verme sonuçları verir.

İLGİLİ: Vücut Geliştirme Diyeti Nedir?

Sıfır Göbek Diyeti’nin savunucuları, planın etkili olduğunu bildiriyor. Diğerleri sonuçların bekledikleri kadar iyi olmadığını ve protokolü takip etmek yerine yediklerini azaltarak benzer sonuçlar elde edebileceklerini söylediler.Bazı insanlar yemek planını takip etmekte zorlanabilirler çünkü bu Aynı zamanda uygun fiyatlı ve erişilebilir olan patates, süt ürünleri ve buğday glüteni içeren yiyecekler gibi yaygın yiyecekleri ortadan kaldırır .

Yine de Sıfır Göbek Diyeti, dengeli beslenmenin bir parçası olan bol miktarda besleyici bütün yiyecekler içerir. Ancak planda yer alan belirli “güçlü yiyeceklerin” diğer yiyeceklerden daha verimli şekilde yağ yakmanıza yardımcı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Sıfır Göbek Diyeti Nedir
Sıfır Göbek Diyeti Nedir

Sıfır Göbek Diyeti: Ne yiyebilirsin?

Sıfır Göbek Diyeti, günde üç öğün yemek ve bir ila iki atıştırmalık sağlar. Zinczenko’ya göre bu, sizi tok tutmanıza ve iştahla mücadele etmenize yardımcı olur . Program, tüm yiyecekleri vurgular ve işlenmiş yiyecekleri, yüksek yağlı etleri, glüten tahıllarını, süt ürünlerini ve rafine şekerleri ortadan kaldırır, bu da onu hem genel sağlık hem de kilo kaybı için akıllı bir beslenme planı haline getirir.

Diyet aynı zamanda bitki bazlı protein tozu , süt içermeyen süt, dondurulmuş meyve ve fındık yağı ile yapılan smoothie’ler olan “Zero Belly içecekleri” ni de vurgular . Program günde bu içeceklerden en az birini çağırıyor.  Zinczenko, beş farklı içecek için tarifler içerir, ancak temel parametreleri takip etmek ve kendinizinkini geliştirmek kadar kolaydır.

İLGİLİ: BBG Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ne bilmek istiyorsun

Sıfır Göbek Diyeti plananında yemek zamanlaması için önerilerle birlikte iki olası yemek programı vardır . Biri gün içindeki egzersizi, diğeri ise gece ve egzersiz yapmadığınız günleri hesaba katar. Öğle yemeği saatinde egzersiz yaparsanız, kahvaltıyı oldukça erken yapın (sabah 7:30) ve ardından sabah 10 civarında Zero Belly içecek atıştırmalıkları alın.

Öğlen antrenmanınızı saat 13: 00’te öğle yemeği ile takip edin, akşam 6:30 civarında akşam yemeği planlayın ve akşam 7:30 civarında isteğe bağlı bir atıştırmalık veya Zero Belly içeceği için Egzersizin bir gece aktivitesi olduğu günlerde veya antrenmanı atladığınız günlerde, 7:30 için kahvaltı planlayın, sabah atıştırmalıklarını atlayın ve öğlen öğle yemeğine gidin, 15: 30’da bir atıştırmalık veya Zero Belly içeceği, 18: 30’da akşam yemeği ve başka bir atıştırmalık veya içecek (dilerseniz ) 19: 30’da.

sıfır göbek diyeti 2
Sıfır göbek diyeti 2

Program ayrıca haftada bir kez uygun olmayan bir yemeğe izin verir . Bu, protokolü uygularken belirli yiyecekler (şeker, buğday bazlı yiyecekler ve süt ürünleri) için istek duymamanıza yardımcı olabilir. Denize düşmediğiniz sürece, haftada sadece bir öğün yemek için diyetten ayrılmak ilerlemenizi engellememelidir.

Kas geliştirmek ve kilo kaybını desteklemek için haftada üç kez bir dambıl egzersizi önerilir. Kitapta ayrıntıları verilen egzersiz rutini, toplam yedi egzersiz içeren dört süper set içerir. Kitap, halterler , kettlebells , süspansiyon bantları ve ilaç topları gibi temel taşınabilir fitness ekipmanlarını kullanan yedi ek egzersiz programı içerir .

İLGİLİ: Dr Öz Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Kitapta önerilen tüm egzersizler anlatılmış ve gösterilmiştir Egzersizler, Sıfır Göbek Diyeti önemli bir bileşenidir ve mide flabını ve yağını yok etme çabanızda önemli bir rol oynayacaktır. Bu egzersizler, mekik gibi orta bölüm flabını hedefleyen geleneksel karın egzersizlerini hariç tutar çünkü fitness uzmanları gerçekten işe yaramadığını söylüyor.