BBG Diyeti Nedir?

BBG Diyeti: Kayla Itsines, kadınların daha aktif bir yaşam tarzına ulaşmalarına yardımcı olma tutkusuyla Avustralya’dan kişisel bir eğitmen ve dünyaca ünlü bir fitness yıldızıdır. 2014 yılında Itsines ve eski ortağı Tobi Pearce, Bikini Body Training Company’yi kurdu ve 12 haftalık Bikini Body Guide (BBG) antrenmanını başlattı .

BBG antrenmanı, Itsines’in sosyal medyadaki milyonlarca sadık takipçisinden olumlu karşılandı. BBG egzersiz planını en üst düzeye çıkarmak için Itsines, BBG diyetini oluşturdu ve bir e-kitapta yayınladı. “Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Tarzı Planı (YARDIM)”, takipçilerin resmi Kayla Itsines web sitesinden satın alıp indirebilecekleri 90 sayfalık bir beslenme kılavuzudur .

BBG programının başarısının ardından 2015 yılında Itsines, Itsines’in web sitesine göre 142’den fazla ülkede kadınlar için en iyi evde fitness uygulaması olan ve şu anda SWEAT olarak adlandırılan Sweat with Kayla fitness uygulamasını başlattı. . Aynı zamanda ” The Bikini Body 28-Day Healthy Eating & Lifestyle Guide ” ve ” The Bikini Body Motivation & Habits Guide ” gibi diğer fitness ve beslenme kitaplarının da yazarıdır .

BBG diyetinin takipçileri, kilo vermek ve sağlığı iyileştirmek için beslenmeyi vurgulayan günde beş öğün yemek yerler . BBG diyetinde çok az kısıtlama var çünkü Itsines yoksunluktan ziyade dengeye inanıyor. BBG diyetinde ne yiyebileceğinizi ve sizin için sağlıklı bir seçim olup olmadığına karar vermek için BBG egzersiz programıyla nasıl çalıştığını öğrenin.

BBG Diyeti: Ne yiyebilirsin?

Itsines, dünyanın dört bir yanındaki genç kadınların fitness ve sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur . Özellikle 16-25 yaş arası kadınlar için egzersiz programını ve beraberindeki beslenme rehberini oluşturdu.

HELP Nutrition Guide e-kitabı, BBG diyetiyle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde içerir. Itsines ayrıca sosyal medyada beslenme önerileri sunar ve ek egzersizler, ipuçları ve tarifler paylaştığı bir spor bloguna sahiptir . SWEAT uygulaması hem egzersiz rehberine hem de yemek planına erişim içerir.

İLGİLİ: Dr Öz Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Kılavuz, tüm önemli yiyecek gruplarını içeren tarifler sağlar, ancak etsiz diyetleri barındırmak için vejeteryan bir versiyonu da piyasaya sürüldü . Ayrıca yenmesi gereken yiyecekler, kaçınılması gereken yiyecekler, beslenme eğitimi, pişirme ipuçları ve 14 günlük yemek planı hakkında bilgiler içerir. BBG diyet planının esnek ve kısıtlayıcı olmadığı biliniyor ve bu planın savunucuları çekici buluyor.

BBG Diyeti Nedir
BBG Diyeti Nedir

Ne bilmek istiyorsun

BBG diyetinin takipçileri, gün boyunca beş kez yemek yemeyi bekleyebilir. Üç ana öğün – kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği – ve iki ara öğün vardır. Üç ana öğününüzü 2,5-3 saat ara vermeniz ve arada bol sıvı tüketmeniz önerilir.

BBG diyeti 16-25 yaş arası kadınlar için tasarlandığından porsiyon boyutları o demografiye özeldir. Bununla birlikte, porsiyon büyüklüğü bilgisi Avustralya Sağlıklı Beslenme Rehberi ve diğer Avustralya Hükümeti kaynaklarına dayanmaktadır. Itsines, diğer ülkelerden kadınların ek tavsiyeler için kendi hükümetlerinin beslenme kurallarına başvurmalarını önermektedir.

BBG diyeti genellikle esnekliğinden ötürü övülür. Orijinal kılavuz, alerjiler veya diyet kısıtlamaları (yani vegan , glütensiz , sütsüz vb.) İle tasarlanmamıştır , ancak yemekler kolayca özelleştirilebilir. Yemek planının vejetaryen versiyonu, orijinalinden daha alerjen dostudur.

HELP Beslenme Kılavuzu, hiçbir takviye gerekmeyecek şekilde tasarlanmıştır . Bununla birlikte, tüm gıda grubu gereksinimlerini karşılamada zorluk çeken kişiler için bir multivitamin önerilir. Protein tozu da isteğe bağlıdır ancak gerekli değildir.

Ne yemeli

 • Sebzeler ve baklagiller
 • Meyve
 • Taneler
 • Süt ve süt ürünü olmayan alternatifler
 • Etli ve etsiz alternatifler
 • Sağlıklı yağ kaynakları
 • Otlar ve baharatlar
 • Çok fazla sıvı
Ne Yememeli

 • Alkol
 • Fast food
 • Hayvansal yağ
 • Şeker eklendi
 • Kızarmış ve işlenmiş yiyecekler

Sebzeler ve Baklagiller

BBG diyeti sebzeleri ve baklagilleri aynı kategoriye koyar . Bu diyetin takipçilerinin günde beş porsiyon bu yiyecek grubundan almaları bekleniyor. Kılavuz, nişastalı olmayan sebzeleri doldurmanın iyi bir yolu olarak salatalardan ve kızartmalardan bahsederken, konserve fasulye ve buharda pişirilmiş patates nişasta ihtiyacınızı karşılayabilir.

BBG Diyeti Ne yiyebilirsin
BBG Diyeti Ne yiyebilirsin

Meyve

BBG diyetinde tüm meyvelere izin verilir. Meyve suyunun tadını çıkarabilirsiniz , ancak taze olduğundan emin olun. Genellikle şeker eklenmiş kuru meyvelere de taze meyve tercih edilir. Günde iki porsiyon meyve yiyebilirsiniz.

Taneler

Bu diyetteki tüm yiyecek gruplarından en fazla porsiyon tahıl yemeniz beklenir – tam olarak altı porsiyon. Ancak porsiyon boyutları diğer grupların bazılarına göre daha küçüktür. Örneğin, çeyrek fincan pişmiş pirinç, bir porsiyon tahıl olarak kabul edilirken, yarım fincan pişmiş makarna başka bir porsiyondur. Ayrıca tam tahıllı ekmek, mısır gevreği ve hızlı yulaf yiyebilirsiniz.

İLGİLİ: South Beach Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Süt ve Süt Dışı Alternatifler

Itsines’in BBG yemek planına yönelik eleştirilerinden bazıları, süt ürünleri kullanan tariflerin bolluğudur . Süt ürünlerini süt ürünü olmayan alternatiflerle değiştirebilirken, Itsines günde 2,5 porsiyon yoğurt, az yağlı peynir ve az yağlı süt önerir.