Haşlanmış Patates Diyeti Nedir?

Popüler Haşlanmış patates diyeti, üç ila beş gün boyunca sade patateslerden başka bir şey yemeden günde bir pound (0,45 kg) kaybetmenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Konseptin tarihi 1849’a dayanıyor, ancak 2016’da “Potato Hack: Weight Loss Simplified” ı yayınlayan Tim Steele tarafından yeniden popüler hale getirildi.

Steele kitabında patateslerin “şimdiye kadar icat edilmiş en iyi diyet hapı” olduğunu öne sürüyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiklerini, bağırsak sağlığını iyileştirdiklerini ve kilo verirken sizi enerjik tutmak için bol miktarda besin sağladıklarını iddia ediyor .

Diğerleri diyeti yeni uç noktalara taşıdı – popülaritesini daha da artırdı.

Bunun bir örneği, “Presto !: 100 Pound’u Nasıl Kaybettiğimi Nasıl Kazandım?” Adlı bir sihirbaz olan Penn Jillette’dir. ” Jillette’in diyeti, 18 pound (8 kg) düşürdüğü ilk 2 hafta boyunca sade patatesten başka bir şey içermiyordu.

Birçoğu diyetin önemli kilo vermelerine yardımcı olduğunu iddia etse de, hiçbir bilimsel çalışma bu iddiaları desteklemiyor.

ÖZET

Haşlanmış patates diyeti, üç ila beş gün patatesten başka bir şey yemeden hızlı kilo vermeyi vaat eden bir diyettir. Bu iddialar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Haşlanmış Patates Diyeti Nedir
Haşlanmış Patates Diyeti Nedir

Haşlanmış patates diyeti kuralları

Haşlanmış patates diyeti oldukça az talimatla gelir. Birkaç varyasyon mevcut olsa da, Tim Steele kitabında yedi temel kuralı özetlemektedir:

  • Kural 1. Üç ila beş gün boyunca sadece sade, pişmiş patates yiyin.
  • Kural 2. Genel bir kural olarak, her gün 2–5 pound (0,9–2,3 kg) patates yiyin.
  • Kural 3. Ketçap, tereyağı, ekşi krema ve peynir gibi çeşniler ve soslar dahil başka yiyecekler yemeyin.
  • Kural 4. Tuz , eğer mecbur kalırsanız sorun değil, ama bundan kaçınmaya çalışın.
  • Kural 5. Susadığınızda sadece su, sade çay veya sade kahve için.
  • Kural 6. Ağır egzersiz tavsiye edilmez. Bunun yerine hafif egzersiz ve yürümeye devam edin.
  • Kural 7. Her zamanki ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde alın, ancak reçetesiz diyet takviyeleri kullanmaktan kaçının.

Steele’nin diyet versiyonunda sadece beyaz patatese izin verilir. Bazı seçenekler arasında White Russet, Yukon Gold ve kırmızı patates bulunur.

İLGİLİ: Sıfır Göbek Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Diyetin diğer çeşitleri daha yumuşaktır.

Örneğin, Andrew Taylor tarafından oluşturulan diyetin popüler bir çeşidi olan Spud Fit Challenge’da tatlı patatese izin verilmektedir. Bu versiyonda minimum ot, baharat ve yağsız çeşnilere de izin verilir.

Pişirme yönteminin önemli olduğunu unutmayın. Patates kızartması veya patates cipsi gibi kızartılmış veya aşırı işlenmiş patates ürünleri menüde yer almaz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Özellikle Haşlanmış patates diyeti ile ilgili çalışmalar mevcut değildir, ancak kalorisi çok düşük olduğu için kilo vermenize yardımcı olabilir.

Araştırmalar, kaloriyi kısıtlayan diyetlerin muhtemelen kilo kaybına yol açtığını gösteriyor – bunlara uyduğunuz sürece.

Her gün 2–5 pound (0,9–2,3 kg) patates çok gibi görünse de, yalnızca 530–1,300 kaloriye tekabül ediyor – ortalama bir yetişkinin günlük alımından çok daha az .

İlginç bir şekilde patatesler, sindirimi yavaşlatarak açlığı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşik proteinaz inhibitörü 2’yi içerir.

Bir çalışma, bu patates bileşiğiyle tedavi edilen farelerin, tedavi edilmeyen farelere kıyasla önemli ölçüde daha az yiyecek yediğini ve daha fazla kilo verdiğini buldu. Bununla birlikte, bu etkiler henüz insanlarda incelenmemiştir.

İLGİLİ: Vücut Geliştirme Diyeti Nedir?

Haşlanmış patates diyeti kısa vadeli kilo kaybı için etkili olsa da, uzun vadeli bir çözüm değildir. Patates besleyicidir, ancak optimum sağlık için ihtiyacınız olan tüm besinleri içermezler.

Ayrıca, çok düşük kalorili diyetlerin metabolizmayı yavaşlattığı ve kas kütlesini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, normal diyetinize döndüğünüzde kilo alma olasılığınız yüksektir.

Haşlanmış Patates Diyeti Olası Olumsuz Yönler
Haşlanmış Patates Diyeti Olası Olumsuz Yönler

Haşlanmış Patates Diyeti Olası Olumsuz Yönler

Tek besin kaynağınız olarak patateslere güvenmenin önemli dezavantajları vardır.

Son derece Kısıtlayıcı

Haşlanmış patates diyeti, oradaki en kısıtlayıcı diyetlerden biri olabilir.

Bu, takip etmeyi çok zorlaştırır. Daha da önemlisi, bu tür katı diyetler, yiyecekle sağlıksız bir ilişki geliştirmenize neden olabilir.

Aslında, kısıtlayıcı diyet, aşırı yemek yeme gibi diğer sağlıksız davranışlara yol açan bir düzensiz yeme biçimidir.

Dahası, bu diyette öğün atlamak ve oruç tutmak dahil olmak üzere diğer kısıtlayıcı davranışlar teşvik edilir. Diyetin kalorisi zaten çok düşük olduğu için bu oldukça gereksizdir.

Şaşırtıcı bir şekilde, “Potato Hack: Weight Loss Simplified” kitabının yazarı, diyet yapanların “açlığı kucaklamayı öğrenmeleri ve sadece mecbur kalırsan pes etmeleri” gerektiğini öne sürüyor.

Protein, Yağ ve Diğer Temel Besinlerden Yoksun

Patates kuşkusuz genel dengeli bir diyetin besleyici bir bileşeni olabilir. Ancak, tüm besin ihtiyaçlarınızı karşılayamazlar.

Protein ve yağ olmak üzere iki ana besinden yoksundurlar . Orta boy bir patates yalnızca 4 gram protein sağlar ve neredeyse hiç yağ içermez .

Patatesler potasyum, C vitamini ve demir gibi belirli vitamin ve minerallerde yüksek olmasına rağmen, kalsiyum, A vitamini ve bazı B vitaminleri.

Patates diyetinin yalnızca üç ila beş gün boyunca uygulanması amaçlandığından, bir besin eksikliği geliştirme olasılığınız düşüktür .

Yine de, diyeti uzun süreli veya sık aralıklarla izlemeyi seçerseniz, kendinizi birkaç besin eksikliğine karşı riske atabilirsiniz.

İLGİLİ: BBG Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Kas Kaybedebilirsiniz

Haşlanmış patates diyeti gibi geçici diyetler, hızlı kilo vermeyi vaat ettikleri için popülerdir . Bununla birlikte, kas kaybı genellikle diyet sırasında yağ kaybına eşlik eder – özellikle kaloriler büyük ölçüde azaldığında.

Örneğin, bir çalışma, katılımcıların günde sadece 500 kalori ile çok düşük kalorili bir diyette kaybettikleri kilonun% 18’inin yağsız vücut kütlesinden kaynaklandığını buldu .

Buna karşılık, günde 1.250 kalori ile düşük kalorili diyet yapanlar, zayıf vücut kütlesinden .

Araştırmalar, fazladan protein yemenin kalori kısıtlaması sırasında kas kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak patates diyetinde yüksek kaliteli bir protein kaynağı bulunmuyor.