Suzanne Somers Diyeti Nedir?

Suzanne Somers Diyeti veya “Somersizing”, Suzanne Somers tarafından kilo kaybını teşvik etmek için gıda birleştirme ilkelerine dayanan düşük karbonhidratlı bir beslenme planıdır . Ünlü ve çok satan yazar, yaşlanmayı geciktirme, kilo verme ve esenlik konusundaki görüşleriyle tanınır.

Ancak Somers, muhtemelen en çok 70’lerin popüler sitcom “Three’s Company” deki Chrissy Snow rolüyle tanınıyor. Ayrıca 90’larda “Step by Step” te Carol Foster Lambert’i canlandırdı. 1992’de piyasaya sürüldükten sonra Somers’ın ThighMaster’ı onayladığını da hatırlayabilirsiniz.

Somers, 2001 yılında meme kanseri teşhisini açıkladığında , Amerikan Kanser Derneği’ne bağlı uzmanların eleştirileriyle karşılanan kemoterapiye alternatif tedavilerin açık sözlü savunucusu oldu . Buna rağmen, Sommers’ın sağlık ve fitness sözcüsü olarak kayda değer ünü devam etti. Bir düzineden fazlası diyet ve yemek kitabı olmak üzere 27 kitap yazmıştır. Yemek felsefesi, kilo verme ipuçları ve tarifleri diğerlerinin yanı sıra ” Suzanne Somers ‘Eat Great, Lose Weight “, ” Suzanne Somers’ Fast & Easy ” ve ” The Sexy Forever Recipe Bible ” da bulunabilir.

Somers, belirli yiyecekleri eşleştirmenin kilo vermeyi hızlandırabileceğini iddia ediyor. Somersizing teorisi, belirli gıda kombinasyonlarının daha verimli yağ yakmanıza , hormonlarınızı dengelemenize ve metabolizmanızı iyileştirmenize yardımcı olabileceği fikrine dayanmaktadır . Ancak Somers bir doktor, kurul onaylı beslenme uzmanı veya diyetisyen değildir. Sadece kendisi için işe yarayan bir yemek planı buldu ve onu paylaştı – ve etkinliği üzerine araştırmalar eksik.

Ne yiyebilirsin

Suzanne Somers Diyeti iki aşamalı bir süreçtir. Birinci aşama sırasında, birkaç yiyecek (“acayip yiyecekler”) kısıtlanır ve yiyecek kombinasyonu kuralları da daha katıdır. İkinci seviye bir bakım aşamasıdır ve bazı kurallar biraz daha rahattır.

İLGİLİ: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Somers’a göre, bazı yiyecekler birlikte yenmeli ve yenmemelidir. Gıdalar gruplara ayrılır: “karbonhidratlar” ve “pro / yağlar”. Plan, kilo kaybı için onları nasıl birleştireceğinizi veya ayrı tutacağınızı öğretir. Örneğin, öğreneceksiniz meyve yemek tek başına ve şunları sebze yemekler, ama asla nişastalı karbonhidratlar yediğiniz zaman protein veya yağ. Pro / fats, protein ve yağ ile birleşen gıdalardır ve birkaç karbonhidrat “kabul edilebilir” bir listede yer alır.

Suzanne Somers Diyeti Nedir
Suzanne Somers Diyeti Nedir

Suzanne Somers Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Kalori sayımı yoktur ve Suzanne Somers diyetinde kilo kaybı için doğru porsiyon boyutlarını ölçmeniz gerekmez . Artık aç kalmayana kadar yemek yersiniz. Bu duruma “rahatça dolu” diyor.

Somers, günde üç öğün yemek ve atıştırmalıklar önerir, çünkü çok acıkmak, aşırı yemenize veya sağlıksız veya diyetle uyumlu olmayan bir şeyler yemenize neden olabilir. “Karbonhidrat” ve “pro / yağlı” yemekleri en az üç saat ayırın.

Somers’ın planını açıklayan kitap ve yemek kitaplarından oluşan kütüphanesine ek olarak, hayranlarının kitapları, takviyeleri ve protein shake’leri, balzamik sirke ve çikolatalar gibi birkaç yiyecekle birlikte satın alabileceği bir web sitesi de var . Vejetaryenler ve glütensiz bir diyet uygulayan kişiler, Suzanne Somers diyetini uygulayabilir. Kitaplarında bu değişikliklere ilişkin talimatları içerir.

Ne yemeli

 • sebzeler
 • Meyveler
 • Tam tahıllar
 • Et, kümes hayvanları, yumurta ve deniz ürünleri
 • Tereyağı ve peynir

Ne Yememeli

 • Beyaz un
 • Patates, kabak ve mısır
 • Şeker
 • Tam yağlı süt ve yoğurt
 • Kafein ve alkol
 • Fıstık ve fıstık

Sebzeler

Patates ve tatlı patates gibi nişastalı olanlar dışında çoğu sebzeye plana izin verilir ve bu sebze teşvik edilir. Somers, sebzeleri hem karbonhidrat ağırlıklı öğünler hem de “pro / yağlı” (protein ve yağ) öğünlerle yemeyi öneriyor.

ÖNERİLEN: TLC Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Meyveler

Meyvelere izin verilir, ancak yalnızca kendi başlarına (diğer yiyeceklerle kombinasyon halinde değil). Plan, meyve yedikten sonra başka bir şey yemek için üç saat beklemeniz gerektiğini gösteriyor.

Tam Tahıllar ve Karbonhidratlar

“Karbonhidrat” öğünler için rafine karbonhidratlar yerine tam tahılları (tam buğday ekmeği, esmer pirinç) seçin ve protein veya yağ eklemeyin. Örneğin, kepekli simit üzerinde yağsız krem peyniriniz olabilir , ancak az veya tam yağlı krem peyniriniz olmayabilir . Fasulye bu planda karbonhidrat olarak kabul edilir.

Et, Kümes Hayvanları, Yumurta ve Deniz Ürünleri

Tüketilen bu pro / fat gıdaların türü veya miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur; sadece karbonhidratınız olduğu gibi aynı anda yemeyin. Bu yüzden biftek yerine pirinçle birlikte kızartın, pirinci atlayın ve biftek ve sebzeleri kendi başınıza yiyin. Vejetaryenler için tofu gibi soya ürünleri de pro / fats kategorisindedir.

Suzanne Somers Diyeti Hakkında
Suzanne Somers Diyeti Hakkında

Tereyağı, Krema ve Peynir

Bunlar aynı zamanda pro / yağlardır, bu nedenle yalnızca diğer pro / yağlarla veya sebzelerle yenebilirler. İstisna, yağsız versiyonlardır.

Beyaz un

Bu rafine karbonhidrata, Suzanne Somers diyetinde izin verilmiyor. Bunun yerine tam tahıllı unları seçin.

Nişastalı Sebzeler

Bu beslenme planında pek çok sebze sınırsız olsa da, patates , tatlı patates, pancar, mısır, kabak ve hatta havuç gibi nişastalı sebzeler gerçekten nişastalı bir sebze olmayanlar listenin sınırlarını oluşturuyor.

Şeker

Özellikle birinci seviyede ilave şeker (şeker, şurup, bal, pekmez vb.) Tüketmeyin. Plana göre yapay tatlandırıcılar tamam.

Tam Yağlı Süt ve Yoğurt

Süt ve yoğurt, protein ve yağın yanı sıra karbonhidrat içerdiğinden, bu yiyecekler karbonhidrat ve pro / yağları birleştirdikleri için “acayip” veya sınırsız olarak kabul edilir. Yağsız süt ürünlerine “karbonhidrat” kategorisinde izin verilir (bu nedenle pro / yağlarla yenmemelidir).

ÖNERİLEN: Hormon Sıfırlama Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Kafein ve Alkol

Bunlardan uzak durun, en azından diyetin birinci seviyesinde. Somers, gerçekten alkol içmeniz gerekiyorsa, az miktarda kırmızı şarap tercih edeceğini söylüyor Şarapla yemek yapmak iyidir.

Fıstık ve Fıstık

Kabuklu yemişler hem protein hem de yağ ve karbonhidrat içerdiğinden, sağlık yararlarına rağmen kesinlikle kullanılmazlar.