Kilo Kaybı İçin Vejetaryen Diyetleri

Vejetaryenler nüfusun büyük bir bölümünü oluşturur. Süt ve yumurta alan vejeteryanlar için sağlıklı beslenme herkesle aynıdır, ancak süt ve yumurta yemeyenler için diyet dikkatle değerlendirilmelidir.

Sağlıklı bir diyet, bol miktarda meyve, sebze ve nişastalı yiyeceklerin yanı sıra süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi süt ürünü olmayan protein kaynakları ve az miktarda yağ içeren gıdalardan oluşur.

Dengeli beslenme

“İyi yemek” tabağı yeme planı, sağlıklı yiyecek seçeneklerinin seçilmesine yardımcı olur ve bu yiyeceklerin oranlarını önerir. İyi yemek tabağı tavsiyelerine göre: –

Bol meyve ve sebze – Bu, günde en az beş porsiyon taze, dondurulmuş, konserve, kurutulmuş veya suyu sıkılmış meyve ve sebzeleri içerir. Bunlar, iyi sindirimin korunmasına yardımcı olan diyette liflerin yanı sıra vitaminler sağlar.

Patates, ekmek, pirinç ve makarna gibi bol miktarda nişastalı yiyecek – Bunlar yemek tabağının en az üçte birini oluşturmalıdır. Tam tahıllar, daha fazla lif, kalsiyum, demir ve B vitamini sağladıkları için cilalanmış ve rafine edilmiş karbonhidratlardan daha iyidir.

Süt ürünleri – Peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum ve A ve B12 vitaminleri sağlar. Bunlar kalsiyum dengesini korumak için önemlidir. Düzenli beslenmenin bir parçası olarak az yağlı süt ürünleri seçilmelidir.

Süt ürünü olmayan protein kaynakları – Yumurta, fasulye, mercimek, bezelye ve diğer bakliyat iyi bir protein kaynağı oluşturur. Yumurta tüketen vejetaryenler bu gıdalardan faydalanabilir.

Yumurta almayan vejeteryanların protein için baklagillere ve bakliyatlara güvenmesi gerekir. Bunlar düşük yağlı protein, lif, vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Kabuklu yemişler ve tohumlar aynı zamanda protein ve diğer besinlerin kaynağıdır.

Vejetaryenler için diğer et alternatifleri arasında tofu, mikoprotein (Quorn gibi), dokulu sebze proteini ve tempeh bulunur. Vücut hücrelerini inşa etmek ve onarmak için kullanılan doğru amino asit karışımını elde etmek için çeşitli proteinler önerilmektedir.

Yağ ve şeker bakımından zengin yiyeceklerin idareli tüketilmesi gerekir. Yağlı yiyecekler, yağlar, salata sosları, krema, işlenmiş yiyecekler, cipsler, bisküviler, hamur işleri, dondurma, kekler vb. İçerir. Bu gruptaki yiyecekler, yağ ve şeker şeklinde boş kalori ve enerji sağlar. Diğer temel besin maddeleri bakımından fakirdirler.

Vejetaryen diyetleri

Hamilelik gibi özel koşullarda vejetaryen diyetlerin tüm temel besinleri içerecek şekilde planlanması gerekir. Vejetaryen diyet uygulayan çocukların da büyüme ve gelişme için gerekli besinleri sağlayan dengeli ve sağlıklı beslenme açısından değerlendirilmesi gerekir.

Popüler inanışın aksine, çoğu vejeteryanın diyetlerinde yeterli protein ve kalsiyum bulunur. Bununla birlikte, et yiyenlere kıyasla demir gereksinimlerini karşılayamayabilirler. İyi demir kaynakları arasında baklagiller, kuru meyveler, yumurtalar, su teresi gibi koyu yeşil sebzeler, brokoli, bahar yeşillikleri ve takviye edilmiş tahıllar (demir eklenmiş) bulunur.

Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı bir kalbi korumaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Vejetaryen olmayanlar için bunlar yağlı balıklardan elde edilebilir. Vejeteryanlarda bunlar keten tohumu (keten tohumu) yağı, ceviz yağı, kolza yağı ve soya fasulyesi yağı ve omega-3 takviyeli yumurtadan elde edilir.

Veganlar için diyet sadece sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi bitkileri içerir. Veganlar, süt ürünleri de dahil olmak üzere hayvanlardan gelen yiyecekleri almazlar. Bu nedenle sağlıklı bir vegan diyetinin şunları içermesi gerekir: –

Bol meyve ve sebze

Kepekli tahıllar, patates, makarna, ekmek ve pirinçten elde edilen nişastalı yiyecekler

Takviyeli soya içeceği gibi süt ürünleri alternatifleri. Süt ürünlerinde alınmazsa kalsiyum takviyesine ihtiyaç vardır. Güçlü ve sağlıklı kemikler ve dişler için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Veganlar için iyi kalsiyum kaynakları arasında zenginleştirilmiş soya, pirinç ve yulaf, baklagiller, susam tohumları, güçlendirilmiş kahverengi veya beyaz ekmek, kuru üzüm, kuru erik ve kuru kayısı gibi kuru meyveler bulunur.

Soya, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar, fasulye ve bakliyat gibi süt ürünü olmayan protein kaynakları

Az miktarda yağlı ve şekerli yiyecekler