Düşük Kalorili ve Çok Düşük Kalorili Diyetler: Obezite artıyor. Kilo kaybı, obezite yönetiminin anahtarı olmaya devam etmektedir. Kalori kısıtlamaları dahil diyet değişiklikleri ve düzenli fiziksel aktivite, obezite yönetimi için önemli önlemlerdir.

Kalori kısıtlaması kullanılarak yapılan kilo kaybı, düşük kalorili diyetleri ve Düşük kalorili diyet (LCD) ve çok düşük kalorili diyet (VLCD) olarak adlandırılan çok düşük kalorili diyetleri içerir.

Kilo kaybı daha sık tersine çevrilebilir veya kişi diyete dikkat etmezse kaybedilen kilo geri alınabilir.

Çok düşük kalorili diyetlerin kullanılması günde 800 veya daha az kalori sağlar ve bu geri kazanımın bir kısmını engellediği görülmüştür. LCD’ler, davranış tedavisi ve / veya fiziksel aktivite ile birlikte 800 ila 1200 kcal sağlamayı amaçlamaktadır.

Düşük kalorili diyetler

Obez bir hasta için düşük kalorili bir diyet önerilebilir. LCD, kişinin enerji ihtiyacından ve harcadığı enerjiden daha düşük olmalıdır.

Dinlenme metabolizma hızı (RMR) ölçümleri ve metabolik odalarda 24 saatlik enerji harcaması (EE) ölçümleri, vücut ağırlığının korunmasına izin verecek ve böylece düşük kalorili diyetin üst sınırını oluşturan alım seviyesinin belirlenmesine yardımcı olur. verilen konu. 800 ile 1200 kcal / d arasında oluşan diyetler LCD olarak sınıflandırılır.

ÖNERİLEN: Sonoma Diyeti Nedir? Sonoma Diyet Listesi

Çok düşük kalorili diyetler

Enerji kısıtlama seviyesine göre VLCD ve LCD’nin tanımları değişmiştir. VLCD’ler artık günde 800 kcal ve 400 ila 450 kcal ile toplam diyet ikameleri olarak tanımlanmaktadır. Yemek değişimleri 200 ila 400 kcal ile sınırlıdır.

Düşük kalorili ve çok düşük kalorili diyetlerin ortaya çıkışı

Düşük kalorili diyetler, erkekler ve kadınlar ve yetişkinler ve çocuklar gibi farklı gruplarda farklılık gösterir.

VLCD diyetinin etkili olduğu ilk kez 1929’da Evans ve Strang tarafından gösterildi. İkilinin önerdiği diyet bugün uygulanandan çok farklı değildi. Bu diyet, 400 kcal içeren gıda maddelerinden yapılmıştır. VLCD, 14 ila 15 kcal / kg azalmaya yardımcı olarak ayda 2,5 ila 3,5 kg ağırlık kaybına neden olur. Bu diyet, daha hızlı bir azalma elde etmek için enerji alımını 6 ila 8 kcal / kg’a düşürdü.

1970’lerde tek protein kaynağı olarak hidrolize kolajen ortaya çıktı ve sıvı protein diyeti olarak adlandırılan yeterli miktarda vitamin, mineral ve elektrolit dahil edilmedi. Bu sağlıksızdı ve çok fazla komplikasyona neden oldu.

Zamanla, yeterli kilo kaybına sahip ve bildirilen herhangi bir ölüm ile beslenme açısından daha eksiksiz VLCD’ler geliştirilmiştir. Davranışçı terapi ve fiziksel aktivite gibi diğer önlemlerle birleştirilen bu yeni diyetler, tedavinin başlangıcında etkili kilo vermeyi hedefler ve uzun vadeli kilo kontrolünü destekler.