Cildiniz İçin En İyi 7 Doğal Madde

Cildiniz İçin En İyi 7 Doğal Madde: Güzellik dünyası, yüksek teknolojili cihazlar ve son teknoloji içeriklerle doludur, ancak en yaygın cilt bakımı sorunlarından bazılarının üstesinden gelmek söz konusu olduğunda , daha yenisi her zaman daha iyi değildir. Bazı durumlarda, basit doğal seçenekler, bilimsel olarak tasarlanmış çözümler kadar etkili olabilir.

Brookline, MA’da bir dermatolog olan Papri Sarkar, “Hastalarımın çoğu ‘temiz’ yemek yemeyi uyguluyor ve bu felsefeyi cilt bakımı rutinlerine genişletmek istiyor,” diyor. “Etkili temiz güzellik ürünlerini bulmak, markette organik ürünler bulmak kadar basit değil, ancak ihtiyaçlarınıza uyacak bir şey bulmak her zamankinden daha kolay.”

Uzmanlardan, her iki dünyanın da en iyisi olan – doğal tabanlı ve bilime dayalı malzemeleri paylaşmalarını istedik.

Hindistancevizi yağı

Faydaları: Hidrasyon, antienflamatuvar. Bu bitki yağının topikal bir cilt emziği olarak kullanılmasını destekleyen bilim artmaktadır . Son araştırmalar, sızma hindistancevizi yağının cildi daha iyi bir bariyer haline getirirken vücudun bazı doğal enflamatuar ajanlarını baskıladığını göstermektedir . Medford, OR’de bir dermatolog olan Laurel Naversen Geraghty, “Birçok insan egzama ve sedef hastalığı gibi kuru, kaşıntılı cilt ve cilt hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olmak için hindistancevizi yağı ürünlerini seviyor ” diyor. “Sedef hastalığı hastalarımdan bazıları, plastik bir duş başlığının altına takılan hindistancevizi yağı saç derisi tedavisine gece boyunca yemin ediyor.” Ancak Geraghty, sivilceyi kötüleştirebileceği için hindistancevizi yağını leke eğilimli bölgelere sürmemesi konusunda uyarıyor .

Cildiniz İçin En İyi 7 Doğal Madde
Cildiniz İçin En İyi 7 Doğal Madde

Gotu Kola (Centella asiatica olarak da bilinir)

Faydaları: Yara iyileşmesi. Bir kozmetik kimyager ve Lab Muffin Beauty Science blogunun yaratıcısı olan Doktor Michelle Wong, Asya mutfağında sıklıkla kullanılan bu eski bitkinin yara iyileştirici faydaları nedeniyle artık modern cilt bakımının bir parçası olduğunu söylüyor . Bitkideki kimyasallar, yaralanma bölgelerine kan akışını artırır ve cildi güçlendirir. Araştırmacılar, sıçanlardaki deri yaralanmaları Centella asiatica ile tedavi edildiğinde , bölgelerin daha yüksek iyileşme gösterdiğini bulmuşlardır . Amino asitler, beta karoten , yağ asitleri ve fitokimyasalların kombinasyonu, iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olarak, yaralanmaları tedavi etmek için yararlı bir yoldur.

ÖNERİLEN: Keto döküntüsü nedir? Keto döküntüsü belirtileri

Yeşil çay

Faydaları: Güneşten korunma, yaşlanmayı geciktirme.Yeşil çay içmek ile sağlığın iyileştirilmesi arasındaki bağlantı yıllardır öne sürülse de bitkinin ciltte kullanılmasına da yardımcı olabilir. NJ Montclair’de bir dermatolog olan Jeanine Downie, “Yeşil çayın ışıktan korunma ve yaşlanmayı geciktirme faydaları açısından iyi sonuçları var” diyor. Polifenoller yeşil çay sahip antioksidan özelliklere yanı sıra yardım tedavi güneşten zarar görmüş cildin o yatıştırıcı yetenekleri ve belirtileri gidermek için bir yol sunar güneş hasarı , diyor.

Yulaf ezmesi

Faydaları: Antiinflamatuar, egzamayı giderir. Wong, “Yulaf ezmesi, avenantramidler adı verilen iltihap önleyici ve tahriş önleyici kimyasallar içerir” diyor. “Aynı zamanda nemlendirici beta glukanlar ve nişastalar da var. Yulaf ezmesi banyolarının egzama ve kızarıklık gibi durumlar için bu kadar etkili olmasının nedeni budur .” Ama tüm yulaf ezmesi değil Geraghty, eşit yaratılmadığını söylüyor. ” Kolloidal yulaf ezmesi , yulafın çok küçük, belirli boyutlarda öğütülmesi ve hazırlanmasından elde edilen bir tozdur” diyor. Yulaf Bu boyut ve kalite iyileştirici ve mümkün olan karıştırmak için böylece madde kılan su ile karıştırıldığında yatıştırıcı yapıştırmak oluşturmak üzere su .

“Koloidal yulaf ezmesi ürünlerini severim çünkü nazik ve güvenlidirler ve araştırmalar gösteriyor ki Geraghty, ” alerjiye veya tahrişe neden ” diyor. “Egzama hastalarım nazik cilt bakımı alışkanlıkları geliştirirlerse ve kolloidal yulaf ezmesi içeren kalın bir nemlendiriciyi düzenli olarak sürerlerse, topikal steroidlere çok veya sıklıkta ihtiyaç duymadıklarını keşfettim .”

Shea Yağı

Faydaları: Antiinflamatuar, kaşıntı giderici. Bir shea ağacının cevizinden elde edilen shea yağı, birçok nemlendiricide bulunan bir bileşendir. Geraghty, “Yağ asitleri yüklü olduğu için cildi etkili bir şekilde nemlendiriyor gibi görünüyor” diyor. Bu besinler cilt üzerinde sakinleştirici ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Karite yağının egzamayı tedavi etmek ve yatıştırmak için en yararlı olabileceğini söylüyor. Çocuklarda egzama tedavisi olarak shea yağı kullanan klinik çalışmalar 4 hafta içinde daha az kaşıntı gösterdi ve yetişkinlerle yapılan başka bir çalışma 2 hafta içinde iyileşme gösterdi. Geraghty, doğal nemlendiricinin bir başka artısına dikkat çekiyor: Shea yağı, görünmüyor. sık sık cilt alerjisine neden , bu da onu en hassas cilt tipleri için bile doğru yapıyor.

Soya

Faydaları: Pigmentasyonu engeller, kolajen üretimini iyileştirir. Soya fasulyesi cildi etkileyen çeşitli bitki bazlı kimyasallar içerir. Bunların arasında antioksidanlar, yağ asitleri ve izoflavonlar bulunur. Baklagil ayrıca menopozla ilgili cilt rahatsızlıklarına hitap eden östrojen veya fitoöstrojenler üretir.

“Menopozdan sonra bir kadının cilt turgorunun ve parlaklığının azaldığına inanmamızın nedenlerinden biri de azalmış olmasıdır. Sarkar, ” östrojen ” diyor. “Topikal östrojenlerin UV kaynaklı pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olduğu ve kollajen sentezini iyileştirebileceği gösterilmiştir.” Soyanın retinoidler kadar sağlam sonuçlar vermeyeceğini, ancak bu koşulları ele almak isteyen hastalar için başka bir seçenek olduğunu söylüyor. Araştırmaya göre, soyadaki izoflavonlar ayrıca cildi eşit tutmak için pigmentasyona yardımcı olabilecek güneş koruması da sağlıyor.

Çay ağacı yağı

Faydaları: Anti-mikrobiyal, leke ile mücadele. Geraghty, çay ağacı yapraklarından elde edilen bitkisel çare, bir dizi mikrop, mantar ve bakteri ile savaşmaya yardımcı olan antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkilere sahiptir. “Çay ağacı yağının bakteri kaynaklı sivilcelerle mücadeleye yardımcı olması, iltihaplı tipteki lekeleri – hassas sivilceler veya iltihaplı pembe papüller gibi- azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor” diyor. Ancak topikal tedavinin derin kistik akneye karşı pek etkisi yoktur. veya komedonlara . Geraghty ayrıca ciltte çay ağacı yağı kullanırken tahriş olma potansiyeli konusunda uyarıyor. Kızarıklık ve kızarıklık belirtileri için bölgelerin izlenmesini öneriyor.