Son dönemlerde herkesin dilinde dolaşan Kore cilt bakımı, özellikle K-Pop kraliçelerini takip edenlerin daha fazla üzerinde durdukları bir cilt bakımı rutini haline gelmeye başladı. Peki, sizce Korelilerin güzellik sırrı olarak da değerlendirilen Kore cilt bakımı nedir, nasıl yapılır?

K-beauty adı verilen Kore kozmetik markaları, son dönemlerde kızların en çok takip ettikleri markalar arasına girdi. Tabi ki Koreli kadınların güzelliğini görünce merak etmemek, aynı güzellik ölçülerine sahip olmak için araştırma yapmamak olmaz. Biz de sizin için 10 adımdan oluşan Kore cilt bakımı hakkında topladığımız bilgileri sunmak istedik. Biraz zorlayıcı bir cilt bakımı olsa da emin olun güzelliğinize değer…

10 adımdan oluşan Kore cilt bakımı nedir?

Kore cilt bakımı

Cilt bakımında genellikle uyguladığımız rutin bellidir. Temizleyici, tonik ve nemlendirici kullanarak cilt bakımı yaparız. Ancak Koreli cilt bakımı çok daha fazla zaman gerektiren bir cilt bakımı türüdür. ampul, esans, serum ve kağıt maske gibi cilt bakım ürünlerinin de kullanıldığı Kore cilt bakımı, 3 adımda cilt bakım rutininden farklı olarak 10 adımda yapılıyor. Peki, 10 adımda Kore cilt bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar….

Yağ bazlı temizleyici

K-beauty ile birlikte hayatımıza giren iki aşamalı cilt temizliği, Kore cilt bakımının ilk adımıdır. Yağ bazlı temizleyici kullanarak cildin daha temiz olması sağlanıyor. Ancak bazı kişilerin cildi iki aşamalı temizleme için çok hassas olabilir. Eğer böyle bir cilde sahip iseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

Köpük ya da su bazlı temizleyici

Kore cilt bakımının en önemli adımı köpük ya da su bazlı temizleyici ile cildin temizlenmesidir. Bunu doğru şekilde uyguladığınızda cildinizde kirden iz kalmaz. Hatta gözeneklerde biriken ve gözle görülmeyen kirleri bile kolaylıkla giderebilirsiniz. Fakat bazı kişilerin cildi, su ya da köpük bazlı temizleyicilere karşı tahriş olabildiği için eğer böyle bir cildiniz varsa bunun yerine yağ bazlı temizleyici kullanabilirsiniz. K-beauty kozmetik ürünleri arasında bunu bulabilirsiniz.

Peeling

Kore cilt bakımının en önemli rutinlerinden biri peeling kullanmak. Bildiğiniz üzere cildin gerçekten temizlenmesi için cilde peeling yapmak şart. Ama bunu her gün yapmak yerine haftada 1-2 defa uygulamanız da yeterli olacaktır. Hatta isterseniz günlük cilt bakımı rutininde kullandığınız yağ bazlı temizleyiciler ya da köpük bazlı temizleyiciler yerine sırasını değiştirerek bir ya da iki gün peeling de uygulayabilirsiniz.

Tonik

Güzel ve temiz bir cilt için elbette olmazsa olmaz kurallardan biri de tonik kullanmaktır. 10 adımda Kore cilt bakımı yaparken atlanmaması gereken rutinlerden biri de tonik yapmaktır. Cildinizi serum, ampul ya da krem gibi ürünlere hazırlayacak ve Kore cilt bakımında olmazsa olmaz kurtarıcınız tonik, kesinlikle listenizde olması gerekir.

Esans

Cildi nemlendirici kremlere hazırlamak için kullanılan esanslar, aslında Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Ama Kore cilt bakımı için esans kullanımı en vazgeçilmez malzemeler arasında yer alıyor. K-beauty kozmetik ürünleri arasında kesinlikle yer alan esans, cildin daha güzel görünmesi için kullanılan nemlendirici kremlere hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Serumlar ve Ampuller

The Ordinary ürünleri ile birlikte iyice ün kazanmaya başlayan serumlar ve ampuller de Kore cilt bakımında en sık kullanılan hatta olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Ampuller, serumlara göre çok daha güçlü ve yoğundur. Bu nedenle ampulleri serumlar gibi günlük kullanamazsınız. Hafata 1-2 defa kullanmanız yeterli olacaktır.

Kağıt maske

10 adımda Kore cilt bakımı yaparken kesinlikle atlatılmaması gereken malzemeler arasında yer alan kağıt maske, cildin derinlemesine nemlenmesine yardımcı oluyor. Cildin ışıl ışıl olmasını sağlayan ve mükemmel bir görünüm kazandıran kağıt maskelerin ambalajında kalan serumu, boynunuza, göğsünüze hatta ellerinize bile sürebilirsiniz.

Göz kremi

Gözaltı morluklarından ya da şişiklerinden şikayetçi olanların özellikle kullanmaları gereken göz kremi, 10 adımlık Kore cilt bakımında olmazsa olmaz kurallardan biridir. Erken yaşlanma belirtilerine karşı da derinden mücadele etme gücüne sahip olan göz kremi, cildinizin daha güzel görünmesine yardımcı olacaktır.

Nemlendirici

Kore cilt bakımı yaparken ya da geleneksel cilt bakımı rutini uygularken olmazsa olmaz malzemeler arasına nemlendirici kremleri almayı tabi ki unutmuyoruz. Cildinize uygun bir nemlendirici krem seçmeniz tabi ki önemli bir konudur.

Güneş koruyucu

Güneş ışınlarına karşı cildinizi korumak ve Kore cilt bakımının son adımını uygulamaya sıra geldi. Bu adımda mutlaka kullanmanız gereken ürün güneş koruyucu ürünlerdir. Tabi bunları seçerken de yine cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu ürün seçmeniz gerekir.

10 adımda Kore cilt bakımı aslında biraz uzun ve zahmetli bir iş olsa da gerçekten Koreli kadınların güzellik sırlarının bu bakım rutininden geçtiğini söyleyebiliriz. Siz de ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ve girdiğiniz her ortamda dikkatleri üzerinize çekmek için Kore cilt bakımı rutini uygulayabilirsiniz.