Son günlerde kadınlardan erkeklere herkes bakımlı olmaya özen göstermektedir. Bunun başında da yüz bakımı gelmektedir. Yüzümüz, her ne yaparsak yapalım çevreden ve ellerimizden kir kapmaktadır. Bu kirleri de su ya da yüz temizleyicileri ile çıkarmak ise çok işe yaramamaktadır. Bunlarında yanında cildi nemlendirmek ve cilde bakmak gerekmektedir. Yüzümüzdeki gözenekler de cildimizi sürekli nemlendirmediğimiz için ortaya çıkmaktadırlar. Fakat bu görünümden kurtulmanın çok kolay bir yolu bulunmaktadır. Domates ve pirinç.

Cilt Bakımı - Dr. Pendika

Domatesin Cilde Faydaları

Domates; cilt için oldukça yaralı bir doğal güzellik malzemesidir. Cildi ölü derilerden arındırarak lekeleri yok eder. Hafif asitli yapısı ile sivilceleri yok eder ve tekrar çıkmamasını sağlar. Cildi sıkılaştırarak siyah noktalardan arındırır . Yağlı ciltlerde yağ oranını dengeleyerek ve kuru ciltleri nemlendirerek cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Cildi güneşten korur ve ciltteki renk düzensizliğini giderir. İçerisindeki E ve C vitaminleri ile cildi yeniler ve yaşlanmayı geciktirir. Ciltteki akneleri yok eder ve bir daha oluşmasını engeller. Ciltteki ölü derileri ve gözle görülemeyen makyaj kalıntılarını temizlemektedir.

Domatesin Cilde En İlginç 10 Faydası

Pirinç Ununun Cilde Faydaları

Pirinç unu; ciltteki renk eşitsizliklerini ve kahverengi lekeleri düzelterek cilde beyazlık katmaktadır. Kırışıklıkları azaltarak antiage özellik göstermektedir. Cildi temizleyerek nemli ve yumuşak olmasını sağlamaktadır. Su ile temas ettiği zaman fitik asit üreterek peeling görevi görerek ölü derileri uzaklaştırır. Cildi sıklaştırarak sağlıklı bir görünüm verir. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller. Güneşe çıkmadan önce sürüldüğü zaman güneş kremi görevi görür.

Pirin unu elde etmek için markete gidip pirinç unu almanız gerekmemektedir.

Pirinç unu yapmak için; ilk olarak pirinci iyice yıkayarak temizledikten sonra peçete ile ıslaklık kalmayana kadar kuruluyoruz. Pirinçleri 2- 2,5 dakika kadar fırınlıyoruz. Fırından çıktıktan sonra pirinçler kıtır kıtır olmalıdır. Daha sonra rondodan geçiriyoruz. Her ne kadar hazır un gibi ince olmasa da en ufak hale getirmeye çalışıyoruz. Daha sonra pirinç ununuz kolay bir şekilde hazır hale gelmiş oluyor. Unun bozulmaması için ise 5-6 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Pirinç unu nasıl yapılır? - Rafinera

Maskeye Hazırlık

Cilde maskeyi uygulamadan önce yüzümüzü maskeye hazırlamamız gerekmektedir. Böylece maske oldukça hızlı etki ederek cilde daha iyi uygulanmaktadır. Hazırlık ise gül suyu ve sütten oluşmaktadır. Gül suyu cildi temizleyen en iyi ürünlerin başında gelmektedir. Cildi yumuşatarak nemlendirir. Besleyici içeriği sayesinde cildi daha pürüzsüz yapar ve parlak görünmesini sağlar. Sürekli kullanımda sivilceleri azaltarak cilt lekelerini gidermektedir.

Süt ise cildi, içindeki proteinler ile beslemektedir. Kuru ciltleri düzelterek cildi onarır. Kırışıklıkların ve yüz çizgilerinin daha geç çıkmasını sağlar. Gözeneklerdeki kirleri temizler. Akne oluşumunu engeller ve oluşan akneleri iyileştirmektedir. Cilt lekelerine çok iyi gelir ve cildi aydınlatır. Cilde kolajen sağlayarak cildin daha esnek olmasına yardımcı olur.

Gül suyundan 15 ml alarak 1 yemek kaşığı süt ile bir kapta karıştırılır. Ardından bir pamuk ile yüzünüze tonik yaparak nazik bir şekilde uygulanır. Cildin toniği iyice emmesi için ise birkaç dakika beklenilir.

Maskenin Tarifi

Bir domatesi alarak ortadan ikiye kesin. Daha sonra pirinç ununu kestiğiniz domateslerden birinin üzerine dökerek cildinizin her bölgesine 2-3 dakika dairesel hareketler ile nazikçe  uygulayın. Fakat domates ve pirinç unu birbirlerine karışarak eriyecektir. Bunun için devamlı eklemeler yapmalısınız. Maskeyi yüzünüz dışında boynunuza da sürmenizi tavsiye etmekteyiz. Maskeyi uyguladıktan sonra 5 dakika bekleyerek cilde iyice nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. 5 dakika sonunda cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirici ya da gül yağı kullanarak cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Bu maskeyi 1 hafta boyunca uygularsanız cildinizde gözle görülür etkiler olduğunu fark edeceksiniz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Farklı Ve Etkili Maske Tarifleri