Diyet Yaptığımızda Vücuda Ne Olur?

Vücut, sağlıklı beslenme değişikliklerine yapılır yapılmaz yanıt vermeye başlar. Bu avantajlı olabilir, çünkü bir diyet sonunda obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilir ve bir kişinin genel refah duygusunu iyileştirebilir.

Kan şekeri seviyesinin kontrolü

Karbonhidrat yemek kan şekeri seviyesini artırır, ancak bu artışın derecesi bir gıdanın glisemik indeksine bağlıdır. Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini belirleyen, 1’den 100’e kadar bir puana dayalı bir sıralama sistemidir.

Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler hızla parçalanır, bu da kan şekerinde keskin artışlara ve ardından keskin düşüşlere neden olur. Kan şekeri seviyesindeki keskin dalgalanmalar diyabet , obezite ve kalp hastalığı riskini artırabilir . Alkolsüz içecekler, şekerleme ve beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınmak bu riskleri azaltabilir.

Düşük glisemik indeksi olan yiyecekleri tercih ederek sabit bir kan şekeri seviyesi sağlamak, vücudun enerji seviyelerini sürdürür. Kan şekerindeki keskin artış ve ardından gelen keskin düşüş önlenir ve enerji seviyeleri sürdürülür. Bir ani artıştan sonra yaygın olan düşük kan şekeri, konsantre olma ve öğrenme yeteneğini bozabileceğinden, sabit bir kan şekeri seviyesi de faydalı olabilir.

Kahve ve kortizol

Kahveyi azaltmak vücuttaki “stres hormonu” kortizol seviyesini azaltabilir. Yüksek kortizol seviyesi, bir kişinin basıncı yönetme yeteneğini azaltabilir ve ayrıca bağışıklık sistemine zarar verebilir. Kafein, hormonun bu olumsuz etkilerini artırır ve kahve alımını azaltmak, kortizolün olumsuz etkilerini anında sınırlamaya yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN: Elma Sirkesi Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ciddi kalori kısıtlaması

Ağır kalori kısıtlaması, vücudun etkili bir şekilde yağ yakmasını önlediği için kilo vermeyi yardımcı olmaktan çok engeller. Vücut, bir savunma mekanizması olarak açlıktan ölüyormuş gibi davranır ve mevcut enerjiyi kullanmakta son derece verimli hale gelir. Herhangi bir yağ deposunu korumaya başlar ve bunun yerine kas ve yağsız dokudan enerji alır. Bu, kas kaybına ve dolayısıyla daha düşük bir metabolizmaya neden olur, böylece daha az kaloriye ihtiyaç duyulur. Bu azalmış metabolizma da kilo kaybını yavaşlatır.

Metabolik hız, kas kütlesinin derecesinden etkilenir – daha fazla kas kütlesi olanlarda metabolik hız daha yüksektir. Kas, yağdan çok daha fazla kalori yakar ve bu nedenle kas kaybetmek metabolik hızı ve yakılan kalori miktarını azaltır.

İnsanların, özellikle diyet yaparken sağlıklı bir metabolik hızı sürdürmeleri önemlidir ve bu, hem diyet hem de mantıklı bir şekilde egzersiz yapmalarını gerektirir. Kuvvet artırıcı egzersizler özellikle kas kütlesini artırmada etkilidir. Bir kişinin geliştirdiği her fazladan kas için vücut her gün yaklaşık 50 kalori daha yakar.

Metabolik hızda sağlıksız bir düşüşü önlemek için, uzmanlar genellikle kalori alımının hiçbir zaman günde 1.000 ila 1.200 kaloriden daha azıyla sınırlanmamasını önerir.