Vegan Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Vegan Diyetinin Sağlığa Faydaları: Veganlar daha ince olma, daha düşük kolesterol ve daha düşük kan basıncına sahip olma eğilimindedir ve daha uzun yaşam süresine yol açabilecek ek sağlık yararları olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Metabolizmanın faydaları

Veganlar, artan sebze tüketiminden yararlanırlar, ancak et ve sütten uzak durmaları nedeniyle temel besin maddelerini kaçırabilirler. Vegan diyetleri genellikle lif, magnezyum, folik asit, fitokimyasallar ve C ve E vitaminleri bakımından yüksektir.Diğer yandan, kalori, doymuş yağ, kolesterol, omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, çinko ve vitaminler bakımından daha düşük olma eğilimindedirler. B-12 ve D.

Kısa ve orta vadeli çalışmalar, vegan diyetlerinin sağlıklı, obez ve tip 2 diyabetik bireylerde enerji metabolizmasını iyileştirebileceğini bulmuştur. Bazıları bunun, vegan diyeti nedeniyle ortaya çıkan bağırsak mikrobiyomundaki olumlu değişikliklerden kaynaklandığına inanıyor, ancak şu anda bunu doğrulamak için yeterli araştırma yok. Ayrıca veganların daha koruyucu besinler ve fitokimyasallar tükettiğine dair bazı kanıtlar vardır.

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti ve Blackpink Diyet Listesi

Kardiyovasküler faydalar

Meyve ve sebzelerde, kabuklu yemişlerde, bitkisel yağlarda ve tam tahılda yüksek olan diyetler genellikle daha düşük kardiyovasküler hastalık gelişme oranları ile ilişkilendirilir. Bu tür diyetler geleneksel olarak Akdeniz ve Asya diyetlerini içerir, ancak son zamanlarda vegan diyetinin benzer etkilere sahip olduğu öne sürülmüştür.

Daha düşük kardiyovasküler hastalık riski, süt ürünlerinin de dahil olduğu vejetaryen bir diyetle sağlanabilir. Bunun başlıca nedeni, lif ve antioksidan vitaminler dahil olmak üzere değerli besinler içeren ve bağımsız olarak daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirilen meyve ve sebzelerin artan alımından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Vegan diyetler genellikle daha düşük yağ içeriğine sahip olarak görülürken ve veganlar genellikle daha ince olsa da, veganizmle ilişkili yağ alımının kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki gerçek faydaları tartışmalıdır. Genel olarak, bitkisel yağlar, içerdikleri tekli doymamış yağlar, E vitamini ve α-linolenik asit içeriği nedeniyle hayvansal yağlardan daha faydalı görülmektedir.

Kanser prevalansı üzerindeki etkiler

Pek çok kanıt, veganların ve vejeteryanların hem doğrudan besin alımına hem de ikincil etkilere bağlı olarak çeşitli kanser risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Örneğin, obezite kanser riskinde önemli bir faktördür ve veganların düşük vücut kitle indeksi nedeniyle, onlar da daha düşük kanser riskine sahiptir.

Meyve ve sebzelerin akciğer, ağız, yemek borusu ve mide kanseri riskini düşürdüğü ve veganlarda daha yüksek miktarlarda tüketilme eğiliminde oldukları belirtilmiştir. Sebzelerde bol bulunan ve vegan diyetlerinde daha yüksek hacimde bulunan fitokimyasallar, antioksidan özelliklere sahiptir ve kanserin ilerlemesini durdurmak için hücreleri bozar.

Vegan diyetler, kanser riskini azalttığı bilinen besinleri içerirken, vegan diyetlerinin kanser riskleri üzerinde olumsuz etkileri de olabilir. Örneğin, düşük D vitamini, artan kanser riski ile ilişkilidir ve ayrıca vegan diyetlerinde genellikle düşüktür. Bu, veganlar ile vegan olmayanlar arasında kanser gelişiminde neden daha belirgin farklılıkların olmadığını açıklayabilir. Veganlar, eksiklikler nedeniyle riskleri artırabilir, ancak artan antioksidan tüketimi veya düşük vücut ağırlığı nedeniyle riskleri azaltabilir.

İLGİLİ: BLACKPINK Jisoo Diyeti Nasıl Yapılır?

Bilişsel faydalar

Vegan diyetlerinin bir kişiyi nasıl etkileyebileceği konusunda daha az çalışılmış alanlardan biri nörobiyoloji ve bilişsel işlevdir. Buna odaklanan çalışmalar, migren, multipl skleroz, fibromiyalji ve romatoid artritten muzdarip hastalar vegan diyeti tükettiğinde hafif veya orta düzeyde iyileşmeler buldu. Bu çalışmalar, bitki bazlı diyetin glüten içeriğinin hesaba katılmaması ve küçük örneklem büyüklükleriyle karıştırılmaktadır.

Spesifik besin maddelerini inceleyen araştırmalar, vegan diyetlerinin biliş ve zihinsel sağlık için faydalı olabileceğine dair bazı işaretler göstermektedir. Veganlarda daha yüksek gibi görünen fitokimyasalların alımı, akıl sağlığı üzerindeki yararlı etkilerle ilişkilidir. Aksine, veganlarda yaygın olan düşük B-12 vitamini alımı, nörolojik sistem ve felç, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel sağlık üzerindeki zararlı etkilerle ilişkilidir.

Yorumlar kapalı.