Obez Çocuklar ve Gençler için Diyet

Çocuklarda ve ergenlerde obezite, yeni ve ortaya çıkan halk sağlığı sorunudur. Son birkaç on yılda fazla kilolu veya obez olan çocukların sayısı iki katına çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6-11 yaş arası obez olan çocukların yüzdesi 1980’de% 7 iken 2010’da yaklaşık% 18’e yükseldi. Obez olan 12-19 yaş arası gençlerin yüzdesi bu oranlara göre% 5’ten% 18’e yükseldi. otuz yıldır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, çocuk nüfusunun yaklaşık üçte biri obeziteden etkilendi veya 2010 yılında aşırı kiloluydu.

Çocuklarda ve ergenlerde obezite ve fazla kiloyu azaltmanın bazı adımları arasında diyet değişiklikleri bulunur.

Diyet değişiklikleri

Tüm ailenin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeye dahil edilmesi. Sağlıklı alışkanlıklar evde başlar. Bütün aile sağlıklı bir diyet planı yapmayı seçerse, çocukluk çağı obezitesini azaltmak ve tedavi etmek daha kolaydır. Ve dahil olan tüm aile ile fazla kilolu veya obez çocuğun kalıcı değişiklikler yapması çok daha kolay olacaktır. Buna örnek olarak liderlik de denir. Ebeveynlerinin daha fazla meyve ve sebze yediğini gören, aktif olan ve TV süresini kısıtlayan bir çocuk da aynı şeyi yapma eğilimindedir.

Çocuklara erken çocukluk döneminde sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler öğretmek.

Çocuğun önünde ve çocuk için sağlıklı yemek pişirmek. Çocuğa sağlıklı yiyeceklerin hazırlanmasında yaşına uygun bir iş vermek, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının aşılanmasına da yardımcı olur.

Sağlıklı yiyecek seçenekleri arasında gökkuşağını yemek yer alır. Bu, çok çeşitli meyve ve sebzeleri içerir. Bu şunları içermelidir: –

kırmızı (pancar, domates)

portakal (havuç, kabak)

sarı (patates, muz)

yeşil (marul, brokoli)

Sağlıklı ve zorunlu bir kahvaltının sağlanması. Kahvaltı yapan çocukların aşırı kilolu veya obez olma olasılığı, günün ilk öğününü atlayanlara göre daha azdır. Sağlıklı bir kahvaltı yulaf ezmesi, taze meyve ve az yağlı süt içeren tam tahıllı kahvaltılık gevrek olabilir.

Yemeklerde atıştırmayı ve aşırı yemeyi önlemek için düzenli ve zamanında yemeklerin sağlanması.

Diyette yağların azaltılması. Balık, kuruyemiş ve bitkisel yağlardan elde edilmeyen yağların tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Bu kaynaklardan gelenlerin de optimum miktarlarda düzenlenmesi gerekir.

Dışarıda yemek yemeyi azaltmak ve dışarıda yemek yerken abur cuburdan kaçınmak.

Tatlıların ve atıştırmalıkların diyetten tamamen yasaklanmasına gerek yoktur. Tatlı ya da yiyecek yasaklarının olmaması, çocuğun daha fazla can atmasına ve şans verildiğinde aşırı şımartılmasına neden olur. Bunun yerine kurabiye, şeker ve unlu mamullerin miktarı sınırlandırılabilir. Meyveli tatlılar ve atıştırmalıklar alternatif olarak sunulabilir. Diğer atıştırmalıklar 100 ila 150 kaloriyi geçmemelidir. Yemek yememeliler.

Ameliyat içecekleri ve gazlı içeceklerden tamamen kaçınılmalıdır. Bunun yerine, bir çocuğa bir miktar misket limonu veya bir damla meyve suyu ile maden suyu sunulabilir.

Meyveler, dondurulmuş meyve suyu çubukları, meyveli smoothie’ler, yoğurda eklenmiş veya tatlılarda püre haline getirilmiş olarak sunulabilir.

Porsiyon boyutları kontrol edilmelidir. Herhangi bir şeyin fazlası kilo almaya neden olabilir. Porsiyonları kontrol etmek için daha küçük tabaklar kullanılmalıdır. İkinci porsiyonlardan kaçınmak için yemekler, mutfaklardaki tabaklara ve kaselere serpilebilir. Dışarıda yemek yerken daha küçük siparişler de porsiyon boyutlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Yiyecek etiketlerinin dikkatlice okunması gerekir. Bunlar kaloriler, malzemeler ve porsiyon boyutları hakkında ipuçları verebilir.

Düzenli egzersizler çocukla birlikte yapılarak eğlenceli hale getirilebilir. Yapılandırılmış bir egzersiz olması gerekmez. Çocukla parkta yürüyüş veya tempolu yürüyüş veya çocukla oynamak veya dans etmek olabilir. Oyun süresini ve etkinlik süresini artırmak için bilgisayardan ve video oyunlarından önceki TV zamanı ve süresinin kısıtlanması gerekir. Uzmanlar, çocukların günde 2 saatten fazla ekran başında geçirilmemesini tavsiye ediyor. Televizyondan önce yemek yemekten de kaçınılmalıdır.

Kilo hedefleri, yoğun diyetler ve çocuğu kilo konusunda alay etmek çocuğun kilo vermesine yardımcı olmuyor. Bunlardan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Vegan Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yorumlar kapalı.