Elma Sirkesi Diyeti Nedir?

Elma Sirkesi Diyeti veya farklı her tür diyetin sağlıklı bir yaşam tarzı için herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığına inanıyoruz . Başarılı beslenme planları kişiselleştirilmeli ve tüm insanı dikkate almalıdır. Yeni bir diyet planına başlamadan önce, özellikle altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, sağlık uzmanınıza veya kayıtlı bir diyetisyene danışın.

Elma sirkesi diyeti, kilo vermenin en popüler yöntemlerinden biri olarak son yıllarda kendine yer edinmiştir . Aslında, US News & World Report, 2017’de Google’da en çok araştırılan 10 diyet arasında olduğunu gösteriyor.

Elma sirkesi diyetinin sayısız çeşidi vardır, ancak bu geleneksel anlamda bir “diyet” değildir. Yiyecek kısıtlamalarının, önerilen yemek planlarının veya zamanlama kurallarının bir listesini bulma olasılığınız yoktur ve planla ilişkili olarak onaylanmış bir beslenme uzmanı veya yetkili bir kaynak (bir kitap veya web sitesi gibi) yoktur.

Bunun yerine, elma sirkesinin nasıl kilo verdirebileceğine dair YouTube videoları, bloglar ve diğer anekdot hikayeleri bulacaksınız . Programı takip etmek için her gün birkaç kez elma sirkesi içmeniz yeterli.

Elma sirkesi (ACV) fermente elma suyundan yapılır. Çok küçük miktarlarda tüketildiğinde önemli miktarda kalori veya besin sağlamaz . Keskin ekşi tat, asetik asit ve sitrik asitten (fermantasyon işleminin yan ürünleri) gelir.

ACV’nin alternatif tıpta uzun bir kullanım geçmişi vardır – bazıları 5000 yıl öncesine kadar olduğunu söylüyor. Bazı raporlar, Hipokrat’ın elma sirkesini iyileştirici bir iksir, bir antibiyotik ve MÖ 400 civarında genel sağlık için kullandığını öne sürüyor. ABD İç Savaşı askerlerinin yaraları dezenfekte etmek için elma sirkesi kullandığına dair haberler bile var.

ÖNERİLEN: Mikrobiyom Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin sözde faydaları geniş kapsamlıdır. Bazıları sıvının kan basıncını düzenleyebileceğine , kolesterolü düşürebileceğine , cilt sağlığını iyileştirebileceğine , kan şekerini kontrol edebileceğine ve başka sağlık avantajları sağlayabileceğine inanıyor . Ne yazık ki, bu iddiaları destekleyecek güçlü bilimsel kanıtlar yok

Kilo vermeye yardımcı olarak elma sirkesinin savunucuları, hızlı kilo kaybını teşvik edebileceğini, şişkinliği azaltabileceğini ve bağırsak hareketlerini artırabileceğini söylüyor . Bazı araştırmalar, ACV ile kilo kaybı arasındaki ilişkiyi araştırırken , sonuçlar etkileyici olmamıştır. 4 Ve bazı araştırmalar, elma sirkesinin büyük miktarlarda tüketildiğinde zarar verebileceğini gösteriyor.

Elma Sirkesi Diyeti Nedir
Elma Sirkesi Diyeti Nedir
Uzmanlar Ne Diyor?

“Bilime göre, elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmemiştir. Aslında, yüksek asitlik nedeniyle dişlerinizi aşındırabilir ve mide bulantısına neden olabilir.”

Ne yiyebilirsin?

Elma sirkesi diyetinde uyumlu veya uyumlu olmayan yiyecekler yoktur. Birçoğu bu programı çekici buluyor çünkü tipik yeme düzeninizi ve yiyecek seçimlerinizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Yemekler için kalori sayma, porsiyon kontrolü veya zaman kısıtlaması yoktur.

Bu diyetin tek şartı, her gün birkaç kez elma sirkesi içeceğinin tüketilmesidir.

Elma Sirkesi Diyeti Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Elma sirkesi diyetinin farklı çeşitleri vardır. Bazı insanlar içeceği daha lezzetli hale getirmek için içeceğe malzemeler ekler. Örneğin, lezzet katmak için nane, zencefil , kırmızı biber veya donmuş meyve eklemeyi deneyebilirsiniz . Bazı taraftarlar, içeceği daha keyifli hale getirmek için musluk suyu yerine maden suyu kullanır.

ACV içecekleri için birçok farklı tarif çevrimiçi olarak bulunabilir. Çoğu zaman, tarifte en az bir çorba kaşığı sirke, bir çorba kaşığı limon suyu ve yarım ila bir bardak su bulunur. Elma sirkesi hapları, diyetin bazı hayranları tarafından da kullanılmaktadır. Ve bazıları içecek tarifinden vazgeçer ve düz kaşık ACV içer.

ACV diyetini araştıran araştırma, hem kilo kaybı hem de kilo yönetimi için araştırmalarında benzer oranlarda içecek kullandı . Örneğin, iki ayrı çalışmada denekler, her biri 1 çorba kaşığı olmak üzere iki doza bölünmüş 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmişlerdir. Ancak bu çalışmalar hem boyut hem de titizlik açısından sınırlıydı.

Elma sirkesi herhangi bir marketten veya bakkaldan satın alınabilir. Bununla birlikte, bazı blogcular, nerede yaşadığınıza bağlı olarak bulunması daha zor olabilecek “anne” yi içerdiğini iddia eden elma sirkesi satın almanızı tavsiye ediyor. Anne, araştırmacılar tarafından “maya ve asetik asit bakterilerinden oluşan toksik olmayan balçık” olarak tanımlanmıştır ve uzun süreli fermantasyon sırasında gelişebilir. Uzun süre saklanırsa açılmış elma sirkesinde de gelişebilir.

Anne sirkeyi bulanık gösteriyor. Bu nedenle, mağazadan satın alınan birçok ticari ACV markası bu bakterileri içermez . Ancak bazı insanlar, ACV’nin sağlık yararlarından yararlanmak için annenin gerekli olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, annenin sağlık üzerindeki etkileri araştırmalarla kanıtlanamamaktadır.

Elma sirkesi diyetini uyguladığınızda, keskin içeceği gün içinde birkaç kez tüketirsiniz. Diyetin çoğu varyasyonu, sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan önce bir içecek içmenizi önerir. Diyetin diğer varyasyonları, her yemekten önce bir bardak içeceğinizi tüketmenizi önerir.

ÖNERİLEN: 20/20 Diyeti Nedir? 20/20 Diyet Listesi

ACV diyetini uygularken ne yediğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, sağlıklı beslenmeye ve mümkün olduğunca besleyici, bütün yiyecekleri tüketmeye odaklanmak iyi bir fikirdir . Bu, işlenmiş gıda ve ilave şeker alımınızı sınırlamak anlamına gelebilir , bu da kilo kaybına neden olabilir. Ancak bunun elma sirkesi tüketimiyle çok az ilgisi olabilir.

ACV diyetinin süresi özel olarak tanımlanmamıştır, ancak birçok savunucu içeceğin içilmesinin kilo kaybı ve sürdürme için uzun vadeli bir plan olabileceğini öne sürmektedir. Ancak, bu planın güvenliği araştırma ile doğrulanmamıştır.

Her diyette olduğu gibi, elma sirkesi diyetinin dezavantajları vardır. Yemek planınıza ACV içecekleri ekleme kararınızı bildirmek için artıları ve eksileri gözden geçirin.

Elma Sirkesi Diyeti Artıları
Elma Sirkesi Diyeti Artıları

Elma Sirkesi Diyeti Artıları

Elma sirkesi diyetinde yiyecek kısıtlaması yoktur, karmaşık yemek planları yoktur ve kalori sayımı gerekli değildir. Günlük rutininize sirke içeceği eklemeniz yeterlidir. Program ucuzdur ve normal ACV’yi bulmak genellikle kolaydır (“anne” yi aramıyorsanız).

Ek olarak, ACV için belirli içerik değişimleri yapmak, yemekleriniz için daha sağlıklı bir seçim olabilir. Örneğin, salatanıza kremalı bir sos yerine az miktarda elma sirkesi koymak, kalori ve yağı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bazı beslenme uzmanları, yiyecekleri tatlandırmak için tuz yerine sirke kullanılmasının bir diyetteki sodyum miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğini önermektedir .

Elma Sirkesi Diyeti Eksileri

ACV diyetinin en büyük dezavantajlarından biri, sağlıklı alışkanlıkların teşvik edilmemesidir. Kalori alımı, porsiyon büyüklüğü veya sağlıklı yiyecekler hakkında hiçbir yönerge yoktur. Örneğin, işlenmiş gıdalarda da yüksek olan bir elma sirkesi diyeti sağlıksızdır ve kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo vermek isteyenler için bazı beslenme rehberleri yardımcı olabilir.

Kilo kaybı için elma sirkesini destekleyen bilim kafa karıştırıcı olabilir. ACV içmenin kilo kaybına ve diğer faydalara yol açabileceğini öne süren bazı araştırmalar var. Ancak hemen hemen tüm çalışmalar, genellikle çevrimiçi olarak tanıtılan planları yansıtmayan bir tür diyet kısıtlamasıyla birlikte ACV’yi içerir.

ÖNERİLEN: Sonoma Diyeti Nedir? Sonoma Diyet Listesi

Elma Sirkesi Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Diğer kilo verme programları, özel bir içeceğin kilo vermenize yardımcı olabileceğini önermektedir. Elma sirkesi diyeti gibi, bu programların çoğu, önerilen içeceği tüketmekten başka yeme planınızda herhangi bir değişikliği teşvik etmez.

Örneğin Yassı Karın Çayı , orta bölgelerinde kilo vermek isteyen genç kadınlara pazarlanan popüler bir sıcak içecektir. Ancak ACV diyeti gibi, bu çayın yağ kaybı için etkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur ve uzmanlar, özellikle uzun süreli kullanımda güvenlik endişelerini dile getirmişlerdir.

Bir başka popüler zayıflama içeceği olan balerin çayı , Çin bitkisel içeriklerinin bir kombinasyonundan yapılan bir içecektir. Blogcular ve bazı güzellik yazarları balerin çayının faydalarını destekliyor ancak bu iddialar herhangi bir bilimsel gerçeğe dayanmıyor.