Keto döküntüsü nedir?

Keto Rash veya Prurigo pigmentosa (PP) olarak da bilinen keto döküntüsü, vücudun gövdesi ve boynu etrafında gelişen simetrik görünen kırmızı, kaşıntılı bir döküntü ile karakterize, nadir görülen inflamatuar bir cilt hastalığıdırSadece ketojenik bir diyet uygulayanlarda değil, esasen herhangi bir kişide gelişebilen tekrarlayan bir dermatit türüdür.

Keto döküntüsü geliştirirseniz endişelenmenize gerek yok. En güzel görünmese de iltihaplanma aşaması, kızarıklık hızla gelişir ve genellikle bir haftadan fazla sürmez.

Gelişimiyle ilgili olarak, prurigo pigmentosa’nın nedenleri hakkında çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, teşhis kriterleri daha net bir şekilde oluşturulmuştur.

Keto döküntüsü üzerine yapılan küçük araştırmalardan bazı araştırmacılar, prurigo pigmentosa ile kısıtlayıcı diyet, oruç tutma ve yüksek kan şekerleri dahil olmak üzere yaygın olarak ketozis üreten koşullar arasında bir ilişki olduğunu varsaymaktadır Ketojenik diyetin popülaritesi arttıkça, daha fazla PP vakası bildirilmiştir.

Prurigo pigmentosa teşhisi konan 16 hastanın belirti ve semptomlarını inceleyen bir çalışmada, 16 hastanın 8’inde diyet ile durum arasında bir ilişki bulundu. Diğer üç hastada da diyet değişiklikleri nedeniyle aralıklı olarak alevlenmeler yaşandı. Bu çalışma, ketozis durumuna yol açan aşırı oruç tutmanın prurigo pigmentosa’ya neden olabileceği sonucuna varmıştır .

Elektrolit nedir? Vücuttaki elektrolitlerin rolü

Benzer şekilde, Pediatric Dermatology dergisinde yayınlanan bir 2015 araştırması, prurigo pigmentosa’nın kızlar ve kadınlar arasında erkeklerden iki kat daha yaygın olduğunu ve ortalama başlangıç ​​yaşının 25 yaşında olduğunu bulmuştur. Sıkı bir ketojenik diyet uyguladıktan sonra PP patlaması yaşayan 17 yaşında bir erkek çocuk vaka raporu da vardı.

Keto döküntüsü nedir

Keto döküntüsü belirtileri

Keto döküntüsü genellikle ciltte görülen küçük pembe veya kırmızı lezyonlarla başlar, ancak sonunda daha büyük, iltihaplı bir kızarıklık ağına dönüşebilir. Genellikle keto döküntüsü vücutta simetrik bir dağılımla ortaya çıkar. En sık boyun, göğüs merkezi, üst sırt, lumbosakral bölge ve karında ortaya çıkar ve şiddetli kaşıntıya neden olur. Bununla birlikte, tek taraflı ve segmental dağılımlar da rapor edilmiştir.

Çoğu PP vakası çözülebilse de, sonraki aylarda veya yıllarda nüks nadir değildir.

En yaygın olarak, keto döküntüsü yaşayan ve patlak veren bireyler dört aşamadan geçecektir :

# 1. Evre (erken evre): Lezyonlar, çatlaklara benzeyebilen küçük, kabarık sivilce benzeri yumrular şeklinde ortaya çıkar. Çoğu zaman, bu aşama göz ardı edilir ve basit bir kızarıklık olarak fırçalanır.
# Evre 2 (tam gelişmiş): Lezyonlar daha koyu kırmızı lezyonlara ilerler ve kabuklu papüller olarak ortaya çıkar. Bazen bunlar sıvı dolu kistler veya kedi dolu kistler içerebilir.
# Evre 3 (geç evre): Lezyonlar, pürüzsüz yüzeyli, koyu renkli lekeye (cildin pigmentli bölgesi) dönüşür.
# Evre 4 (Lezyonların çözülmesi): Lezyonlar yalnızca retiküle kahverengimsi maküller olarak bulunur ve sıklıkla ağ benzeri bir hiperpigmentasyon alanı bırakır.

PP, yukarıda bahsedilen üç aşamadan herhangi birinde bulunabilen benzersiz retiküler paternleri nedeniyle diğer deri lezyonlarından ve koşullarından farklıdır .