Metformin zayıflatır mı?

Metformin kilo kaybı için marjinal olarak faydalı olduğu bilinmektedirBunu nasıl yapıyor? Metformin, yağın parçalanmasını uyarır. Aynı zamanda kan şekerinizi düşürür ve bu da daha az insülin salınmasına neden olur.

İnsülin yağ depolayan bir hormon olduğundan, düşük insülin seviyeleri depolanan vücut yağınızı daha erişilebilir hale getirir. Yağ olarak depolanan bol miktarda enerjiniz var, bu nedenle bu depoları erişilebilir hale getirerek metabolizmanız enerji için daha fazla yağa güvenebilir; bu iştahı normalleştirmeye ve fazla vücut yağını kaybetmeye yardımcı olur.

Aşırı insülin üretimi, sonunda insülin direncine yol açabilir. Bu, hücrelerin insüline gittikçe daha az tepki vermesi, dolayısıyla eylemini gerçekleştirmek için gittikçe daha fazlasına ihtiyaç duyulması olgusudur. Dolayısıyla, Metformin’in bu insülin düşürücü etkisi, özellikle insüline dirençli kişiler için faydalıdır.

İnsüline dirençli olanlar sadece şeker hastaları değildir. Pek çok insanda ayrıca prediyabet (genellikle farkında olmadan) veya altta yatan bir tür insülin direnci vardır. Bununla birlikte, metformin bir süre kilo vermeyi kolaylaştırsa da etkili bir kilo verme aracı değildir. GLP-1 agonistleri gibi diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanıldığında 3 aydan fazla etkilidir.

Metformin nedir? Metformin yan etkileri nelerdir?

Bu faydalar, kan şekerinize rafine karbonhidrat ekleyerek büyük olasılıkla kolayca kaybedilebilir. Metformin, düşük karbonhidrat veya ketojenik diyetle birleştirildiğinde çok daha etkilidir ve birçok durumda gereksiz hale gelebilir.

Metformin zayıflatır mı

Yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak metformin

Bilim adamları hala sağlıklı yaşlanmanın sırrını arıyorlar ve metformin onları biraz daha yaklaştırabilir. Bir çalışma, metformin alan diyabet hastalarının diyabeti olmayan kontrol grubundan daha uzun yaşadığını gözlemledi. Diyabetin yaşamı tehdit eden çeşitli hastalıklar için bir risk faktörü olduğu düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı bir sonuçtur.

Bununla birlikte, bu korelasyon kadar ilginç olsa da, metforminin uzun ömürlülüğü iyileştirip iyileştirmediğini veya öyleyse nasıl olduğunu bilmiyoruz. Metformin, insülin seviyelerini, IGF sinyalini, inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltır.

Ayrıca AMPK’yi aktive ettiği ve dolayısıyla mTOR’u engellediği düşünülmektedir. mTOR inhibisyonunun, yaşam süresindeki artışlarla bağlantılı mekanizmalarda rol oynadığı bilinmektedir. AMPK ve mTOR, enerji sensörleri görevi görür ve düşük besin bulunabilirliğinin uzun ömürlülüğü iyileştirdiği bilinmektedir. Metformin, muhtemelen yaşam süresini uzatan etkisine katkıda bulunan kalori kısıtlamasını taklit ediyor gibi görünmektedir.

Metformin almaya başlamadan önce: şeker hastalarında yaşam uzatma ilişkisinin şeker hastaları olmayanlarla alakalı olup olmadığı daha da net değildir. Çabalarınız hâlâ en iyi akıllı yaşam tarzı değişikliklerine odaklanıyor – üzgünüm!

PCOS tedavisi için metformin

Polikistik over sendromu (PCOS), kadınlarda ortaya çıkan ve yüksek düzeyde androjen (erkek hormonları) ve insülin direnci ile ilişkili olan hormonal bir bozukluktur. PCOS’un yaygın semptomları doğurganlık sorunları, kilo alımı, cilt problemleri ve tip 2 diyabet riskinin artmasıdır.

İnsülin direncinin PKOS’ta nedensel bir rol oynadığı düşünülmektedir. İnsülin, IGF ile birlikte yumurtalıkların daha yüksek testosteron seviyeleri salmasını sağlar. Bu, yumurtlama sırasında ve hatta sıklıkla hamilelik sırasında yumurta salınmasında sorunlara yol açar.

Metformin, PCOS’lu kadınlarda kısırlığı tedavi etmek için kullanılır ve ayrıca diğer semptomları da hafifletebilir. Metformin’in yararlı etkilerinin, insülin duyarlılaştırma yeteneklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ovülasyonu tetikleyen bir ajan olan Clomiphene, PCOS’ta infertilite tedavisi için birinci basamak tedavi olarak kullanılır.

Obez olmayan kadınlarda metformin tedavisi, Clomiphene ile tedaviye benzer gebelik oranlarına neden olur. Ancak bu, Clomiphene’nin daha etkili olduğu obez kadınlarda durum değildir.

Ancak obezite başlı başına bir risktir ve her durumda hamile kalmayı planlarken kilo vermeniz önerilir. Metformin yalnızca zayıf bir insülin duyarlılaştırıcı ajan olduğundan, obezite ile ilişkili ek insülin direncinin Metformin’in yararlı olamayacak kadar fazla olması mümkündür.

Hamilelik şansını artırmanın yanı sıra, kilo kaybının PKOS semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiği bilinmektedir. Ketojenik sadece kilo vermeyi kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda insülini düşürdüğü için PKOS’lu kadınlara fayda sağlayabilmesi şaşırtıcı değildir. Bir çalışmada, kadınlar kilolarını ortalama% 12 ve açlık insülin düzeylerini% 54 azalttı.