Metformin nedir?

Metformin, tip 2 diyabet için en popüler ilaçtır. Benzersiz çünkü diğer ilaçların çoğunun aksine, insülin sekresyonunu artırmadan kan şekerini düşürür.

Diğer diyabetik ilaçlar kan şekerini düşürmek için daha fazla insülin salgılamanıza neden olabilir. Bu sadece temelde yatan insülin direnci  ve kilo alma problemlerini şiddetlendirecektir.

Metformin ayrıca, büyük ölçüde bir insülin direnci durumu olan polikistik yumurtalık sendromunu (PCOS) tedavi etmek için kullanılır. Metformin, insülin direncine karşı koyabilen hafif bir insülin duyarlılaştırıcı ilaçtır. Bu şekilde, PCOS’lu kadınlarda üç kat daha yüksek olan endometriyal kanser riskini potansiyel olarak düşürdüğü düşünülmektedir.

Son zamanlarda, ömür uzatma potansiyeline sahip “yaşlanmayı önleyici” bir ilaç olarak büyük ilgi gördü.

Peki Metformin gerçekten bu harika ilaç mı? Ve söylediği her şeyi nasıl yapıyor?

Keto döküntüsü tedavisi nasıl yapılır? (Keto Rash tedavisi)

Metformin nasıl çalışır?

Metformin, karaciğerde glikoz üretimini düşürür ve kas hücrelerini insüline daha duyarlı hale getirir. Bu kas hücreleri böylece glikozu daha kolay alabilirler.

Bu nedenle ilk etapta açlık kan şekeri seviyelerini ‘temel’ düşürür. Ve karbonhidrat açısından zengin bir yemekten sonra kan şekeri yükselirse, yemek sonrası glikoz artışlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Kan şekeri seviyeleri üzerindeki bu çifte etki sayesinde, metformin diyabet kontrolünün neden olduğu hasarın bir kısmını bir süreliğine hafifletebilir.

Metformin genellikle yeni teşhis edilmiş diyabet hastalarına reçete edilen ilk ilaçtır. Bununla birlikte, altta yatan nedenleri ele almadığı için diyabetin ilerlemesini durduramaz. Ve doz genellikle zamanla artırılır ve diğer ilaçlarla birleştirilir.

Prediyabet hastalarına verildiğinde, metformin diyabetik olma riskini azaltabilir. Ancak ilaç, yaşam tarzı müdahalelerinden daha az etkilidir.

Metformin, şeker hastaları için iyi bir seçenek ve yardımcı tedavi olsa da, başlıca rahatsız edici diyet unsurlarını ortadan kaldırmaz; hızlı sindirilen karbonhidratlar, aşırı yüksek toplam karbonhidrat alımı ve yüksek omega-6 tohum yağları.

Bu faktörleri ortadan kaldırarak insanlar genellikle iyi formüle edilmiş düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet izlerler . Glisemik indeksi kullanmak veya kalori saymak gibi eski tavsiyeler hala verildiğinden, oraya varmanın yolu kafa karıştırıcı olabilir. Nutrita’nın İnsülin indeksi veya Keto, daha akıllı gıda seçimleri yapmanıza yardımcı olacak basit ve güvenilir önlemler sunar.

Metformin

Metformin yan etkileri nelerdir?

Metformin bağırsak tarafından alınır ve muhtemelen bağırsak bakterilerine müdahale ederek mide bulantısı, ishal ve mide rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir. Dozu düşürmek genellikle bu rahatsız edici etkiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Metforminin oldukça ciddi bir yan etkisi, B12 vitamini alımını azaltmasıdır. B12 vitamini depoları uzun süre dayanabildiğinden, metformin hemen bir eksikliğe neden olmaz. Metformin yıllarca alındığında, bu çok önemli vitamin eksikliğine yol açabilir, bu da duyusal ve motor sinirlerde nöropati olarak bilinen geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir. Diyabetin kendisi nöropatinin yaygın bir nedeni olduğu için , B12 vitamini eksikliğinin fark edilmemesi ve sinir hasarının ilerlemesi tehlikesi yüksektir. Uzun vadede metformin alırken, B12 vitamini seviyeleri izlenmeli, diyet yüksek miktarda B12 vitamini alımına kaydırılmalı ve gerekirse takviye edilmelidir.

Metformin ayrıca laktik asidoz adı verilen tıbbi bir duruma da neden olabilir. Laktik asidoz, kan pH’ının düşmesine neden olan çok fazla laktik asit üretiminin sonucudur. Ancak bu durum çok nadirdir ve sadece 100.000 hasta yılı başına <10 vakada ortaya çıkar.