Ketojenik diyet Riskleri ve Zararları Nelerdir ?

Ketojenik diyet: Tip 2 diyabet için sodyum-glikoz kotransporter 2 (SGLT2) inhibitörleri adı verilen bir ilaç türü, kan asitliğini artıran tehlikeli bir durum olan diyabetik ketoasidoz riskini artırabilir. Bu ilacı alan herkes keto diyetinden kaçınmalıdır.

 • Kandaki düşük protein
 • Karaciğerde fazla yağ
 • Böbrek taşı
 • Mikro besin eksiklikleri

Uzun vadede keto diyetinin güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılmaktadır. Seçimlerinize rehberlik etmesi için doktorunuzu beslenme planınızdan haberdar edin.

ÖZET

Uzun süreli diyette kalmayı planlıyorsanız, keto diyetinin doktorunuzla konuşmanız gereken bazı yan etkileri vardır.

Ketojenik diyet için takviyeler

Hiçbir takviye gerekmese de bazıları faydalı olabilir.

 • MCT yağı . İçeceklere veya yoğurda eklenen MCT yağı enerji sağlar ve keton seviyelerinin artmasına yardımcı olur.MCT yağı için çevrimiçi alışveriş yapın ( 42Güvenilir Kaynak , 43Güvenilir Kaynak ).
 • Mineraller. Su ve mineral dengesindeki değişimler nedeniyle başlangıçta ilave tuz ve diğer mineraller önemli olabilir ( 44Güvenilir Kaynak ).
 • Kafein . Kafein enerji, yağ kaybı ve performans için faydalara sahip olabilir ( 45 ).
 • Eksojen ketonlar . Bu ek, vücudun keton seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir .
 • Kreatin . Kreatin , sağlık ve performans için sayısız fayda sağlar. Bu, ketojenik bir diyeti egzersizle birleştiriyorsanız yardımcı olabilir.
 • Peynir altı suyu . Günlük protein alımınızı artırmak için yarım kaşık peynir altı suyu proteini shake veya yoğurt kullanın ( 48Güvenilir Kaynak , 49Güvenilir Kaynak ). Çevrimiçi olarak lezzetli peynir altı suyu ürünleri satın alın .

ÖZET

Bazı takviyeler ketojenik diyette faydalı olabilir. Bunlara eksojen ketonlar, MCT yağı ve mineraller dahildir.

Ketojenik diyet Riskleri
Ketojenik diyet Riskleri
Sıkça Sorulan Sorular

İşte ketojenik diyetle ilgili en yaygın soruların bazılarının cevapları.

1. Tekrar karbonhidrat yiyebilir miyim?

Evet. Bununla birlikte, başlangıçta karbonhidrat alımınızı önemli ölçüde azaltmak önemlidir. İlk 2 ila 3 aydan sonra, özel günlerde karbonhidrat yiyebilirsiniz – hemen sonra diyete dönmeniz yeterlidir.

2. Kaslarımı kaybeder miyim?

Herhangi bir diyette biraz kas kaybetme riski vardır. Bununla birlikte, protein alımı ve yüksek keton seviyeleri, özellikle ağırlık kaldırırsanız, kas kaybını en aza indirmeye yardımcı olabilir ( 50Güvenilir Kaynak , 51Güvenilir Kaynak ).

3. Ketojenik diyet ile kas yapabilir miyim

?Evet, ancak ılımlı bir karbonhidrat diyeti kadar işe yaramayabilir ( 52Güvenilir Kaynak , 53Güvenilir Kaynak ). Düşük karbonhidrat veya keto diyetleri ve egzersiz performansı hakkında daha fazla ayrıntı için bu makaleyi okuyun .

4. Ne kadar protein yiyebilirim?

Çok yüksek miktarda alım insülin seviyelerini artırıp ketonları düşürebileceğinden, protein ılımlı olmalıdır. Toplam kalori alımının yaklaşık% 35’i muhtemelen üst sınırdır.

5. Ya sürekli yorgun, zayıf veya bitkin olursam?

Tam ketozda olmayabilir veya yağları ve ketonları verimli bir şekilde kullanmıyor olabilirsiniz. Buna karşı koymak için, karbonhidrat alımınızı azaltın ve yukarıdaki noktaları tekrar gözden geçirin. MCT yağı veya ketonlar gibi bir takviye de yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN: 20/20 Diyeti Nedir? 20/20 Diyet Listesi

6. İdrarım meyveli kokuyor. Bu neden?

Endişelenmeyin. Bu, basitçe ketoz sırasında oluşan yan ürünlerin atılmasından kaynaklanmaktadır.

7. Nefesim kokuyor. Ne yapabilirim?

Bu yaygın bir yan etkidir. Doğal aromalı su içmeyi veya şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.

8. Ketozisin son derece tehlikeli olduğunu duydum. Bu doğru mu?

İnsanlar genellikle ketozisi ketoasidoz ile karıştırır . Ketoasidoz tehlikelidir, ancak ketojenik diyetteki ketoz genellikle sağlıklı insanlar için iyidir. Yeni bir diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

9. Sindirim sorunlarım ve ishalim var. Ne yapabilirim?

Bu yaygın yan etki genellikle 3 ila 4 hafta sonra geçer. Devam ederse, daha yüksek lifli sebzeler yemeyi deneyin ( 55Güvenilir Kaynak , 56 ).

Not :

Ketojenik diyet, şu kişiler için harika olabilir:

 • fazla kilolu
 • diyabeti olanlar
 • metabolik sağlıklarını iyileştirmek istiyenler

Seçkin sporcular veya büyük miktarlarda kas veya ağırlık eklemek isteyenler için daha az uygun olabilir.

Bazı insanların yaşam tarzları ve tercihleri ​​için sürdürülebilir olmayabilir. Keto beslenme planının sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için beslenme planınız ve hedefleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.