Keto diyeti nedir?

Ingalls klinik diyetisyeni LDN’den Rachel Kleinman, keto diyeti için öncelikle epilepsili çocuklarda nöbetleri yönetmek için kullanıldığını söyledi. Diyetin obezite veya diyabet tedavisinde etkinliğine ilişkin araştırmalar sınırlıdır.

Ketozis nedir?

Ketoz, vücudun kıtlık döneminde hayatta kalmasını sağlayan metabolik bir adaptasyondur. Vücudunuz, karbonhidratlardan şeker veya glikoz yerine karaciğerin yağdan ürettiği bir yakıt türü olan keton cisimlerini parçalayacaktır.

Ketozisi elde etmek için diyet, kalorilerinizin yüzde 75’ini normal olarak yüzde 20-35’e kıyasla yağdan yemenizi gerektirir. Ayrıca karbonhidratlardan yüzde 5, günde yaklaşık 20-50 gram kalori ve proteinden yüzde 15 kalori gerektirir. Kleinman, ketozisin devreye girmesinin yaklaşık 72 saat sürdüğünü söyledi. Kleinman, “Bu gerçekten ya hep ya hiç diyeti,” dedi.

Keto diyetini takip eden kişiler yağlı balık, yumurta, süt ürünleri, et, tereyağı, yağlar, kuruyemişler, tohumlar ve düşük karbonhidratlı sebzeler gibi yiyecekler yemelidir. Şekersiz çikolata veya hindistancevizi yağı gibi “yağ bombaları” insanların günlük yağ alım hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Kleinman, kırmızı et ve kuruyemiş gibi keto uyumlu yiyeceklerin maliyetli olabileceğini söyledi. Keto kahve gibi keto markalı ürünler ve diğer tamamlayıcı ürünler de hem maliyetlidir hem de gereksizdir.

Keto diyeti sağlıklı mı?

Sağlık Diyetisyeni Mary Condon, RN, LDN, keto diyetinin kilo kaybına ve kan şekerinin düşmesine neden olabileceğini, ancak bunun hızlı bir çözüm olduğunu söyledi. “Çoğu zaman sürdürülebilir değil. Çoğu zaman kilo alımı geri gelebilir ve kaybettiğinizden daha fazlasını kazanırsınız ”dedi Condon.

Condon, yeni bir diyete başlamadan önce her zaman birinci basamak doktorunuza danışmanız gerektiğini söyledi.

Keto diyeti nedir
Keto diyeti nedir
Keto diyetinin tehlikeleri nelerdir?

Condon, “Düşük kan şekerine neden olan diyabetik ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçların birkaç gün içinde ayarlanması gerekebilir” dedi. Condon, “Kalp sağlığına yararlı yağ kaynakları var, ancak bu kişi kalp sağlığına uygun yağ kaynakları konusunda eğitilmezse, kalp hastalığı riskinizi artırabilecek aşırı miktarda doymuş yağ tüketebilir” dedi.

ÖNERİLEN : Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Keto diyeti güvenli midir?

Keto diyeti, düşük tansiyon, böbrek taşları, kabızlık, besin eksiklikleri ve artmış kalp hastalığı riskine neden olabilir. Keto gibi katı diyetler de sosyal izolasyona veya düzensiz beslenmeye neden olabilir. Keto, pankreas, karaciğer, tiroid veya safra kesesi ile ilgili herhangi bir rahatsızlığı olanlar için güvenli değildir.

Kleinman, keto diyetine yeni başlayan birinin, mide rahatsızlığı, baş dönmesi, enerji azalması ve vücudunuzun ketoza adapte olmasının neden olduğu ruh hali dalgalanmaları gibi semptomlarla “keto gribi” denen durumu yaşayabileceğini söyledi.

Prediyabetik Diyet Nedir? Ne yiyebilirsin?

Keto diyeti sizin için kötü mü?

Hem Condon hem de Kleinman, keto diyetini hastalarına önermeyeceklerini çünkü sonuçta gerçekçi veya sürdürülebilir olmadığını söyledi. Diyet, uzun vadeli kilo kaybına ve genel sağlığa yardımcı olabilecek taze meyve ve sebzeleri, tam tahılları ve az yağlı süt ürünlerini kısıtlar.