İşte bilmeniz gereken Ketojenik diyet zararları ve 7 Keto tehlikesi

1. Keto gribine yol açabilir

Keto diyetinde karbonhidrat alımı tipik olarak günde 50 gramdan daha az ile sınırlıdır ve bu vücudunuza bir şok oluşturabilir.

Vücudunuz karbonhidrat depolarını tüketip bu yeme düzeninin başlangıcında yakıt olarak keton ve yağ kullanmaya başladıkça, grip benzeri semptomlar yaşayabilirsiniz.

Bunlar baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, mide bulantısı ve kabızlığı içerir – kısmen dehidratasyon ve vücudunuz ketoza uyum sağladıkça meydana gelen elektrolit dengesizliklerine bağlıdır.

Keto gribini yaşayan çoğu insan birkaç hafta içinde kendini daha iyi hissederken, bu semptomları diyet boyunca izlemek, susuz kalmak ve sodyum, potasyum ve diğer elektrolitler bakımından zengin yiyecekler yemek önemlidir.

ÖZET

Vücudunuz, birincil enerji kaynağı olarak ketonları ve yağları kullanmaya alıştıkça, keto diyetinin başlangıcında grip benzeri semptomlar yaşayabilirsiniz.

2. Böbreklerinizi zorlayabilir

Yumurta, et ve peynir gibi yüksek yağlı hayvansal gıdalar, karbonhidrat içermedikleri için keto diyetinin temel öğeleridir. Bu gıdalardan çok yerseniz, böbrek taşı riskiniz daha yüksek olabilir .

Bunun nedeni, yüksek miktarda hayvansal gıda alımının kanınızın ve idrarınızın daha asidik hale gelmesine ve idrarınızda kalsiyum atılımının artmasına neden olabilmesidir.

Bazı çalışmalar ayrıca keto diyetinin idrarınızda salınan sitrat miktarını azalttığını göstermektedir. Sitratın kalsiyuma bağlanabileceği ve böbrek taşı oluşumunu önleyebileceği göz önüne alındığında, düşük seviyeleri de onları geliştirme riskinizi artırabilir.

Ek olarak, kronik böbrek hastalığı (CKD) olan kişiler, zayıflamış böbrekler bu hayvansal gıdalardan kaynaklanan kanınızdaki asit birikimini kaldıramayabileceğinden keto’dan kaçınmalıdır. Bu, KBH’nin ilerlemesini kötüleştirebilecek bir asidoz durumuna yol açabilir.

Dahası, daha düşük proteinli diyetler genellikle KBH olan bireyler için tavsiye edilirken, keto diyeti orta ila yüksek protein içerir.

Ketojenik diyet zararları
Ketojenik diyet zararları
ÖZET

Keto diyetinde çok sayıda hayvansal gıda yemek, daha asidik idrar ve daha yüksek böbrek taşı riskine yol açabilir. Bu asidik durum, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini de kötüleştirebilir.

3. Sindirim sorunlarına ve bağırsak bakterilerinde değişikliklere neden olabilir

Keto diyeti karbonhidratı kısıtladığından günlük lif ihtiyacınızı karşılamak zor olabilir.

Yüksek karbonhidratlı meyveler, nişastalı sebzeler, kepekli tahıllar ve fasulye gibi en zengin lif kaynaklarından bazıları, çok fazla karbonhidrat sağladıkları için diyette yok edilir.

Sonuç olarak, keto diyeti sindirim rahatsızlığına ve kabızlığa neden olabilir.

Ketojenik diyet üzerine epilepsili çocuklarda yapılan 10 yıllık bir çalışma,% 65’inin kabızlığı ortak bir yan etki olarak bildirdiğini buldu .

Dahası, lif bağırsağınızdaki faydalı bakterileri besler. Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak bağışıklığı artırmaya, ruh sağlığını iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Keto gibi lif içermeyen düşük karbonhidrat diyeti bağırsak bakterilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir – ancak bu konudaki mevcut araştırmalar karışıktır.

Lif içeriği yüksek olan bazı keto dostu yiyecekler arasında keten tohumu, chia tohumu, hindistancevizi, brokoli, karnabahar ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

ÖZET

Karbonhidrat kısıtlamaları nedeniyle, keto diyeti genellikle lif bakımından düşüktür. Bu, kabızlığı ve bağırsak sağlığı üzerinde olumsuz etkileri tetikleyebilir.

4. Besin eksikliklerine yol açabilir

Keto diyeti, özellikle besleyici yoğun meyveler, kepekli tahıllar ve baklagiller olmak üzere çeşitli yiyecekleri kısıtladığından, önerilen miktarlarda vitamin ve mineral sağlayamayabilir.

Özellikle bazı araştırmalar, keto diyetinin yeterli kalsiyum, D vitamini, magnezyum ve fosfor sağlamadığını göstermektedir .

Yaygın diyetlerin besin bileşimini değerlendiren bir araştırma, keto’ya benzeyen Atkins gibi çok düşük karbonhidrat yeme modellerinin , vücudunuzun gıdalardan alması gereken 27 vitamin ve mineralden sadece 12’si için yeterli miktarda sağladığını ortaya koydu.

Zamanla bu, besin eksikliklerine yol açabilir .

Özellikle, kilo kaybı için çok düşük kalorili keto diyeti uygulayan kişileri yöneten klinisyenler için kılavuzlar, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, psyllium lifi ve B, C ve E vitaminleri .

Bu diyetin beslenme yeterliliğinin, yediğiniz belirli yiyeceklere bağlı olduğunu unutmayın. Avokado, kuruyemiş ve nişastalı olmayan sebzeler gibi sağlıklı düşük karbonhidratlı gıdalardan zengin bir diyet, işlenmiş et ve keto muamelelerinden daha fazla besin sağlar.

ÖZET

Bazı araştırmalar, keto’nun potasyum ve magnezyum dahil olmak üzere yetersiz vitamin ve mineraller sağladığını göstermektedir. Zamanla bu, besin eksikliklerine yol açabilir.

Ketojenik diyet zararları ve 7 Keto riski
Ketojenik diyet zararları ve 7 Keto riski

5. Tehlikeli derecede düşük kan şekerine neden olabilir

Keto gibi düşük karbonhidrat diyetlerinin diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Özellikle, bazı çalışmalar keto’nun, ortalama kan şekeri seviyelerinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1c seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Bununla birlikte, tip 1 diyabetli bireyler, kafa karışıklığı, titreme, yorgunluk ve terleme ile işaretlenen daha fazla düşük kan şekeri (hipoglisemi) atağı riski altında olabilir . Hipoglisemi tedavi edilmezse komaya ve ölüme neden olabilir.

ÖNERİLEN: Hipoglisemi Diyeti Nedir? Diyet Listesi

2 yıldan uzun süredir ketojenik diyet uygulayan tip 1 diyabetli 11 yetişkinde yapılan bir araştırma, düşük kan şekeri olaylarının medyan sayısının günde 1’e yakın olduğunu bulmuştur .

Tip 1 diyabet hastaları, çok fazla insülin alıyorlarsa ve yeterince karbonhidrat tüketmiyorlarsa, tipik olarak düşük kan şekeri yaşarlar. Bu nedenle, düşük karbonhidrat keto diyeti riski artırabilir.

Teorik olarak, bu, insülin ilaçları alan tip 2 diyabetli bireylerde de olabilir .

ÖZET

Düşük karbonhidrat diyetlerinin diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiş olsa da, özellikle tip 1 diyabetiniz varsa, düşük kan şekeri riski riskinizi de artırabilir.

6. Kemik sağlığına zarar verebilir

Keto diyeti aynı zamanda bozulmuş kemik sağlığı ile de ilişkilidir .

Hayvanlarda yapılan birkaç çalışma, keto diyetini, muhtemelen vücudunuz ketoza uyum sağladığında ortaya çıkabilecek kemik mineral yoğunluğundaki kayıplara bağlı olarak, kemik gücünün azalmasına bağlamaktadır.

Aslında, keto diyeti üzerine epilepsili 29 çocukta yapılan 6 aylık bir çalışma, diyete başladıktan sonra% 68’inin daha düşük kemik mineral yoğunluğu puanına sahip olduğunu keşfetti.

30 seçkin yürüyüşçü üzerinde yapılan bir başka çalışmada, 3,5 hafta boyunca keto’yu takip edenlerin , karbonhidrattan daha yüksek bir diyet yiyenlere kıyasla, kemik parçalanması için önemli ölçüde daha yüksek kan belirteçlerine sahip olduğu belirlendi .

Aynı şekilde, daha kapsamlı araştırma garanti edilmektedir.

ÖZET

Keto diyeti, kemik mineral yoğunluğunuzu azaltabilir ve zamanla kemik parçalanmasını tetikleyebilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7. Kronik hastalık ve erken ölüm riskinizi artırabilir

Ketojenik diyetin kalp hastalığı veya kanser gibi kronik hastalık riskiniz üzerindeki etkisi hararetle tartışılıyor ve tam olarak anlaşılamıyor.

Bazı kanıtlar, hayvansal gıdalara odaklanan yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyetlerin sağlık açısından kötü sonuçlara yol açabileceğini, bitkisel yağ ve protein kaynaklarını vurgulayan diyetlerin ise fayda sağladığını göstermektedir.

130.000’den fazla yetişkinde yapılan uzun vadeli gözlemsel bir çalışma, hayvan bazlı düşük karbonhidrat diyetlerini kalp hastalığı, kanser ve tüm nedenlerden daha yüksek ölüm oranlarına bağladı.

Öte yandan, sebze bazlı düşük karbonhidrat diyeti, kalp hastalığından ve tüm nedenlerden daha düşük ölüm oranıyla ilişkilendirildi.

15.000’den fazla yetişkinde yapılan bir başka çalışma, benzer sonuçlar buldu ancak hem düşük hem de yüksek karbonhidrat diyetlerini, karbonhidratların toplam günlük kalorinin% 50-55’ini .

Yine de daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.

ÖZET

Araştırmalar karışık olsa da, bazı kanıtlar hayvansal gıdalara odaklanan düşük karbonhidrat diyetlerinin kalp hastalığı, kanser ve tüm nedenlerden daha yüksek ölüm oranlarına yol açabileceğini gösteriyor.

Alt çizgi

Keto diyeti kısa vadede kilo kaybı ve diğer sağlık yararları ile bağlantılı olsa da , zamanla besin eksikliklerine, sindirim sorunlarına, kötü kemik sağlığına ve diğer sorunlara yol açabilir.

Bu riskler nedeniyle, böbrek hastalığı, diyabet, kalp veya kemik rahatsızlıkları veya diğer tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, keto diyetini denemeden önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.

Ayrıca , komplikasyon risklerini ve besin eksikliklerini en aza indirmeye yardımcı olmak için dengeli öğünler planlamak ve bu diyet sırasında besin seviyenizi izlemek için bir diyetisyene danışmak isteyebilirsiniz .