Prediyabetik Diyet: Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30,3 milyon insanı etkileyen prediyabet oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Bunu daha ciddi isimleriyle biliyor olabilirsiniz: bozulmuş açlık glikozu (IFG) veya bozulmuş glikoz toleransı (IGT).

Pankreas yeterli miktarda insülin üretemediğinde glikoz toleransınız etkilenir . İnsülin, vücudunuzdaki glikozu parçalamaya yardımcı olur ve yetersiz miktarda insülin, şekerin yüksek seviyelere çıkmasına neden olabilir, ancak diyabet olarak sınıflandırılacak kadar yüksek değildir.

İşin iyi yanı, prediyabet size diyabet teşhisinin konulacağı anlamına gelmez. Prediyabet, belirli yaşam tarzı ve diyet değişiklikleriyle yönetilebilir ve hatta tersine çevrilebilir.

Glikoz, prediyabet ve diyabetin önde gelen nedeni olduğu için tüm ısıyı alır. Ancak bu hiçbir şekilde bu besini diyetinizden tamamen kesmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Glikoz vücudunuza enerji sağlar, ancak genel sağlığınızı korumak için ölçülü tüketilmesi önemlidir.

Prediyabetik Diyet Nedir?

Prediyabetik diyet yapıyorsanız, burada önerilen yiyeceklerin, ölçülü tüketilmesi gereken yiyeceklerin ve kaçınmanız gereken yiyeceklerin bir listesi.

Ne yiyebilirsin?

Prediyabetik bir diyette tadını çıkarabileceğiniz birçok yiyecek olsa da, kaçınmanız gereken öğelerin farkında olmak önemlidir.

Ne bilmek istiyorsun

Prediyabeti yönetmek için kompleks karbonhidratlar, proteinler ve diğer gerekli besinleri içeren dengeli bir diyet önerilir. Meyveleri, alkolü ve kompleks karbonhidratları ölçülü tüketmek ve basit karbonhidratları ve şekerleri tamamen ortadan kaldırmak en iyisidir.

Prediyabetik Diyet Nedir
Prediyabetik Diyet Nedir
Ne yemeli

 • Fasulye
 • soya peyniri
 • Balık
 • Yulaf ezmesi
 • Düşük karbonhidratlı alkol
 • Düşük şekerli meyve
 • Beyaz / yağsız et
Ne Yememeli

 • Şuruplar
 • Şekerli içecekler
 • Beyaz ekmek / beyaz pirinç
 • Şeker
 • Cips

Prediyabetik Diyet Yiyebileceğiniz Gıdalar

Aşağıda, prediyabetik bir diyetle güvenle tüketebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi bulunmaktadır.

Sağlıklı Proteinler

Protein , kas kütlesi oluşturmaya ve metabolizmayı teşvik etmeye ek olarak, enerji üreten bir makro besindir .

Glikoneogenez olarak bilinen bir süreçle , protein vücut tarafından glikoza parçalanır ve enerji için kullanılır.

Protein, karbonhidratlardan daha az verimli bir şekilde emildiği için, tipik olarak daha uzun bir süre daha tok hissedeceksiniz ve özellikle sağlıksız seçeneklerde atıştırma şansınızı azaltacaksınız. Protein ayrıca kilo kaybı sırasında yağsız vücut kütlesini de korur. Obezite diyabet geliştirme riskini artırdığı için bu özellikle önemlidir.

Protein ayrıca karbonhidratların kan dolaşımınıza girme hızını yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasını sağlar.

Amerikan Diyabet Derneği, aşağıdaki bitki bazlı proteinleri önermektedir:

Siyah , böbrek ve barbunya gibi fasulye
Humus ve falafel
Kahverengi, yeşil veya sarı gibi mercimek
soya peyniri
olgunlaşmamış soya fasülyesi
Badem ezmesi, kaju yağı veya fıstık ezmesi gibi fındık ve fındık ezmesi

Etsiz tavuk, dana eti vb. Vejetaryen seçenekler de protein kaynağı olarak önerilmektedir.

ÖNERİLEN: Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir?

Kümes Hayvanları Kaynakları

Tavuk ve hindi mükemmel protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte, kolesterolü ve doymuş yağları azaltmak için kümes hayvanlarınızı derisiz yemeniz daha iyidir.

Sığır eti

Yağsız etler, prediyabetik bir diyete dahil etmek için harikadır. Kırmızı et ve işlenmiş etler, doymuş yağ ve sodyum bakımından yüksek olduğundan, durumunuz için en iyi seçenekler olmayabilir. Bunlara jambon ve domuz pastırması dahildir.

Bununla birlikte, bu etlerin yan, kaburga ve T-kemikli biftek gibi en yağsız seçenekleri yemek için güvenli olabilir.

Aynı şekilde jambon veya bonfile gibi yağsız domuz eti seçenekleri veya rosto kuzu ve kuzu pirzola diyetinizin bir parçası olabilir.

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Prediyabetik Diyet Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Kan şekeriniz yüksek ve tehlikeli seviyelere doğru ilerliyorsa, prediyabetik diyet, onu daha az tehdit edici seviyelere çekmenin sağlıklı bir yoludur. 

Bununla birlikte, prediyabetik bir diyet doğal olarak besinler açısından zengin ve şeker açısından düşük olduğundan, daha sağlıklı beslenme seçimleri yapmak isteyen herkes için ideal bir beslenme planı olabilir.

Sağlık yararları

Prediyabetik diyet, diyabetin ilerlemesini tersine çevirmek veya geciktirmek için tüm övgüyü alır. Bu, kan şekeri seviyelerini düşürme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

Bu diyet aynı zamanda tansiyonunuzu sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, egzersizle birleştirildiğinde, düşük kolesterol, kilo kaybı ve gün için artan enerji seviyelerinin harika faydalarını elde edersiniz.