Enerjik ve ferahlatıcı bir sabah için, geceleri dinlendirici bir uyku vazgeçilmezdir. Ancak her gün aynı değildir ve herkes her gece derin bir uyku çekmez. Hayaller ülkesine götürüldüğümüz günler var samanlara çarptığımız anda, bazen de belirli bir durum veya olay hakkında aşırı düşünerek yatağı fırlatıp açmaya devam ediyoruz. Gündelik bir fenomene dönüşen gece stresi, kaygı ve panik atağa yol açar. Gecenin ortasında uykuya dalmak veya uyanmak zor olabilir ve yeterince uyumamış gibi hissedebilir veya genellikle sabah erken kalkabilir ve uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Tüm bunlar, zamanında yönetilmezse panik atak şeklini alabilen, gece vakti anksiyetesinin yaygın kalıplarıdır.

Gece kaygısını yönetmenin uzman onaylı yolları

Akıl sağlığı terapisti ve danışmanı Arouba Kabir Pathan’a göre, herhangi bir büyük olaydan önce endişeli hissetmek sorun değil. Sorun, uzun süre oyalandığında başlar. “Bazı insanlar ilerlemeyi daha kolay bulurken, diğerleri aşırı düşünür ve yavaş yavaş panik atakların fiziksel semptomları ortaya çıkmaya başlar” dedi. Bazen endişe uykusuzluk tarafından da tetiklenir. Büyük bir olayın zamanı geldiğinde veya genellikle endişeli hissettiğinizde, geceleri iyi uyumak daha da önemlidir. İşte gece kaygısıyla başa çıkmak için bazı ipuçları.

Egzersiz Egzersiz yapmak sadece sağlıklı ve zayıf bir vücut yapmanıza yardımcı olmaz. Arouba’ya göre, egzersiz yapmak uykunuzu, iştahınızı yönetmenize ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olan iyi hissettiren hormonlar salgılar. Egzersiz yapmak çok fazla olmasa bile, her gün 15 dakika yürümek, ruh halinizi güçlendirmek ve endişenizi yönetmek için yeterlidir.

Meditasyon

Meditasyonun yalnızca konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabileceği konusunda büyük bir yanlış kanı vardır. Meditasyonu günlük rutininize dahil etmek, zihninizi sakinleştirmenize ve kaygı semptomunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. “Çeşitli meditasyon türleri vardır, size daha uygun olanı bulmak önemlidir. Meditasyon düşüncelerinizi temizlemenize yardımcı olur, size netlik verir ve rahatlamanıza yardımcı olur” dedi. Önünüzde büyük bir olay varsa, yatmadan önce ve uyandıktan sonra meditasyon yapmayı deneyin.

ÖNERİLEN: Stres Giderici Aromaterapi Nasıl Kullanılır

Journalling

Journalling birçok kişiye sıkıcı gelebilir ama gerçekten işe yarıyor. Pathan, “Geceleri sizi ayakta tutan düşüncelerinizi ve şeylerinizi yazmak sorunlarınıza bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilir” dedi. Sorunlarınızı yatmadan iki saat önce not etmek, bu düşünceleri günün erken saatlerinde işlemenizi sağlar ve zihniniz gecenin ortasında bunlardan geçme ihtiyacı hissetmez.

İyi bir uyku rutini uygulayın

Bazen tutarsız uyku rutininiz de endişenize katkıda bulunabilir. Zaten kaygı ve huzursuzluk sorunuyla uğraşan biriyseniz, uyku alışkanlıklarınızı geliştirmeye çalışın. Zamanında yatın, akşamları alkol veya kafein içmeyin, yatma vaktinize yakın ağır yemeklerden kaçının. Bu küçük alışkanlıklar uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Profesyonel yardım isteyin

Yukarıda belirtilen adımlar zihninizi sakinleştirmenize ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Çalışmazsa ve gece panik atak ve anksiyete ataklarınız periyodik hale gelirse, profesyonel yardım almanız önerilir. Terapi ve ilaçlar, durumu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.