Aromaterapi son yıllarda oldukça ilgi gördü. Bir zamanlar biraz egzotik olan aromaterapi ürünleri artık market reyonlarının raflarına bile yayıldı. Aromaterapi mumları, banyo ürünleri, uçucu yağlar ve diğer ürünler artık yaygın olarak bulunmakta ve bebekleri yatıştırmada, stresi azaltmada ve sağlıklı yaşamı teşvik etmede etkili olarak lanse edilmiştir. Ancak aromaterapi iddiaları karşılıyor mu?

Stres Giderici Aromaterapi Nasıl Kullanılır

Araştırma

Aromaterapi konusunda nispeten az araştırma mevcuttur. Daha fazla çalışma yapılırken, diğer bazı stres gidericiler kadar ‘kanıtlanmış’ değil . Bununla birlikte, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulurken, birçok çalışma aromaterapinin faydalarını zaten göstermiştir. Bugüne kadar yapılan araştırmalardan bazıları şunlardır:

  • Ön araştırma, aromaterapinin beyin dalgalarını ve davranışı değiştirebileceğini gösteriyor.
  • Aromaterapi, stres algısını azaltabilir, memnuniyeti artırabilir ve “stres hormonu” olan kortizol düzeylerini düşürebilir.
  • Lavanta aromaterapisinin bebeklerde ağlamayı azalttığı ve bebeklerde ve yetişkinlerde uykuyu desteklediği görülmüştür.
  • Farklı aromaterapi kokuları insanlar üzerinde farklı etkiler yaratır.
  • Bir çalışma, aromaterapi masajının anksiyete ve depresyon üzerinde bazı yararlı etkileri olabileceğini gösterdi.
  • Aromaterapi ile masaj, yorgunluktan, özellikle zihinsel yorgunluktan, tek başına masajdan daha güçlü ve daha sürekli bir rahatlama sağlar.

Stres Giderici Aromaterapi

Stres Giderme Aracı olarak

Aromaterapi, bazen olduğu gibi sihirli ‘her şeyi tedavi etme’ olmasa da, bir stres giderici olarak kanıtlanmış etkilere sahip gibi görünüyor. Aromaterapi, çok az bilinen yan etkisi olduğu (varsa), pasif olarak kullanılabildiği (diğer aktivitelere katılırken odayı kokuyla doldurup bu süreçte stresi azalttığı için) stresi azaltmak için güzel bir araçtır ve kolayca yapılabilir. Daha fazla stres giderimi için diğer stres gidericilerle (örneğin masaj veya meditasyon gibi) birlikte. Aromaterapi ürünleri de yaygın olarak bulunur ve aromaterapiyi uygun bir seçenek haline getirir.

Aromaterapi, özellikle hızlı bir şeye ihtiyaç duyan meşgul insanlar için uygun olabilir. İşte aromaterapi kullanımı için bazı fikirler:

ÖNERİLEN: Dağınıklık Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Mumlar

Mumlar aromaterapi için harikadır. Bir mum yakmak muhtemelen bir odayı koklatmanın ve hoş bir his yaratmanın en basit yollarından biridir, bu yüzden biraz aromaterapi mumları alın ve yanmalarına izin verin. Tütsü gibi mumlar da daha rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için veya meditasyon için bir odak noktası olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bazı tütsülerden daha pratik olabilirler çünkü çok fazla duman çıkarmazlar.

Odanın her yerinde koklanacak kadar güçlü bir koku yayan kaliteli mumlar aldığınızdan emin olun.

Difüzörler

Aromaterapi difüzörleri uçucu yağları alıp havada buharlaştırır. Yangından kaçınmak istiyorsanız, bu bir mum yardımıyla veya pillerle olabilir. Difüzörler harikadır çünkü kokuyu oldukça etkili bir şekilde yayarlar. Pille çalışan olanlar mumlardan daha güvenli olabilir – açık ateş gerekmez. Bu, yatıştırıcı bir atmosfer yaratmanın başka bir uygun yöntemidir ve birçoğu da gerçekten güzel görünür, yine de yaratmanız gereken yatıştırıcı havayı ekler .

Vücut Ürünleri

Aromaterapi vücut ürünleri harikadır çünkü sizi takip eden ancak başkaları tarafından mutlaka koklanamayacak bir koku yaratırlar (çok yakın olmadıkça, bu durumda muhtemelen umursamayacaklardır). Cildinizin her yerine aromaterapi losyonu sürebilir veya nabız noktalarına birkaç damla cilde zarar vermeyen uçucu yağlar damlatabilir ve saatlerce kokunun tadını çıkarabilirsiniz.

Masaj

Masajla birlikte aromaterapi, tek başına her iki stratejiden daha fazla fayda sağladı.

  Sizinle aromaterapi masajı yapacak birine sahip olacak kadar şanslıysanız, bu stresi azaltmak için harika ve ucuz bir strateji olabilir. Değilse, bir profesyonelden masaj için ödeme yapmak paraya değer olabilir.

ÖNERİLEN: Huzurlu Bir Ev Oluşturmanın 5 Adımı

Meditasyon

Aromaterapi, meditasyonun gevşeme faydalarını artırabilir, bir odak noktası sağlayabilir (tütsü meditasyonunda olduğu gibi) ve aromaterapinin pasif stres giderme faydalarını sunabilir. 7  Beş dakikalık bir meditasyon bile fayda sağlayabilir. Aromaterapi tütsü tedavisini veya aromaterapi banyosu aracılığını deneyin .