Dağınıklık Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Dağınıklık:Lavabodaki bulaşıklar, üst üste yığılmış kirli çamaşır yığınları, her yerde battaniyeler ve yastıklar, dağınık dolaplar, garajda çok fazla çöp ve evin her yerinde saklanan aşılmaz sayıda kullanılmayan eşya … bu kulağa tanıdık geliyor mu?

Toplumun bize ne kadar çok şeye sahip olursak o kadar mutlu olmamız gerektiğini öğrettiği materyalist bir kültürde yaşıyoruz, oysa bu karmaşa aslında durgun enerjiye ve çok fazla strese neden olabilir.

Kontrolsüz tüketici dürtüleri, eşyalara duygusal bağlılık, duygusal hatıralar, bir şeylerden kurtulma korkusu, geçmiş anılara tutunma ihtiyacı, eşyalarımızı duygularımıza dahil etme eğilimimizin birçok nedeninden bazılarıdır.

Bir şeyleri bir kenara atmak çoğu zaman acı verici olabilir ve geçmişi unutmanın ve geleceğimizden vazgeçmenin temsilcisi olabilir, bu nedenle, aslında zihinsel ve duygusal stresimizi artırırken, bir gün işe yarar hale gelmeleri umuduyla sık sık bazı şeylere tutunuruz.

Karışıklığı Tanımlama

Google’a göre dağınıklık , düzensiz veya nesnelerle aşırı doldurulmuş bir şey olarak tanımlanır. Aynı zamanda bir kafa karışıklığı durumuna veya durumuna da atıfta bulunur.

Ancak, gerçekte dağınıklık düzensizlikten ve çok fazla fiziksel nesneden daha fazlasıdır, çünkü dağınıklık aynı zamanda duygusal ve zihinsel “bagaj” anlamına da gelebilir, tabiri caizse.

Genelde dağınıklığı fiziksel bir şey olarak düşünmemize rağmen, zihinsel ve duygusal dağınıklık, fiziksel dağınıklık kadar gereksiz alanı tutabilir.

Eski alışkanlıklar, kızgınlık, bulanık düşünceler, dağınık ilişkiler, ödenmemiş finansal borçlar, kırık bir vazo, artık sığmayan kot pantolonlar veya yönetmeniz gereken diğer “şeyler” karmaşayı yaratır.

Dağınıklık sadece fiziksel bir şey değildir. Eski fikirler, zehirli ilişkiler ve kötü alışkanlıklar. Dağınıklık, daha iyi halinizi desteklemeyen herhangi bir şeydir.

– ELEANOR BROWNN, ÖZ BAKIM KOÇU

Diğer dağınıklık örnekleri şunları içerebilir:

 • İnecek ya da yaşayacak yeri yok
 • Artık sana bir amaca hizmet etmiyor
 • Bozuk veya onarıma ihtiyacı var
 • Dağınık mı
 • Düzensiz veya kaotik
 • Durgun
 • Yönetmesi zorlaştı

Dağınıklığın Ruh Sağlığı

Dağınıklığın Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Tüm bu fiziksel, zihinsel ve duygusal karmaşa, net bir şekilde düşünememeye katkıda bulunabilir, bu da strese ve düşük enerjiye katkıda bulunabilir.

Dağınıklık, işleri halletmeyi, ihtiyacınız olanı bulmayı ve düzenli ve verimli bir şekilde yaşamayı zorlaştırabilir. Her gün anahtarlarımızı aramak için zaman harcadığımızda veya bir çift pantolon bulmaya çalıştığımızda, bu negatif günlük enerjinin zamanla birikmesine izin vererek çılgınca ve stresli olabiliriz.

Bir şeyi bulmak için fiziksel dağınıklığı elemek için zaman harcamak, büyük miktarda zaman alabilir ve potansiyel olarak diğer önemli görevlerden ve kişisel bakım rutinlerinden zaman alabilir.

ÖNERİLEN: Somatik Sanrı Nedir? Somatik Sanrı Belirtileri

Aşırı Karışıklık

Fiziksel dağınıklık aşırı hale geldiğinde, bir kişiyi işlevsiz ev ortamlarında zihinsel ve fiziksel olarak tuzağa düşürmekle tehdit edebilir, bu da kişisel sıkıntıya, yerinden edilme ve yalnızlık duygularına katkıda bulunur.

Eviniz sığınağınız olmalı, gevşemek için zaman ayırabileceğiniz güvenli bir yer olmalı, ancak eviniz fiziksel dağınıklıkla doluysa, evinizin sığınağınızdan ziyade düşmanınız olduğunu hissetmenize neden olabilir ve bu da genel olarak olumsuz etkileyebilir. iyiliğin.

Dağınıklık Sosyal Hayatınızı Etkileyebilir

Dağınıklıkla dolu bir evimiz olduğunda, bu alanı yoga yapmak veya zanaat yapmak gibi zevk aldığımız şeyleri yapmak için kullanmakta zorluk çekebiliriz. Sosyal hayatımızı büyük ölçüde etkileyebilecek, yalnızlık ve yetersizlik duyguları yaratabilecek misafirleri davet etmekten de utanıyor olabiliriz.

Kendinizi bir şeyleri atmakta güçlük çekiyor veya evinizdeki çok şeyden bunalmış hissediyorsanız, büyük olasılıkla hayatınızda çok fazla fiziksel kargaşaya sahip olursunuz.

Dağınıklık İstifçiliğe Yol Açtığında

Fiziksel dağınıklık bir saplantı haline gelebilir – boş bir boşluğu doldurmak için daha fazla maddeye ihtiyaç duyma saplantısı. Bazen kendimizi, bir tür duygusal değere sahip oldukları için ya da potansiyel olarak gelecekte bize tatmin sağlayabilecekleri için kurtulmaya dayanamayacağımız o kadar çok şeyle çevrili bulabiliriz ki.

İstifçilik bozukluğu, bir kişinin değerine bakılmaksızın sahip olduklarından kurtulamamasıyla karakterizedir. İstifçilik bozukluğuyla uğraşanlar da eşyalarını organize etmekte zorlanıyorlar. 2

İstifleme bozukluğu olan bireyler, rastgele öğeleri kaydedecek ve çevrelerinin tehlikeli hale gelebileceği noktaya kadar herhangi bir örgütsel model olmadan saklayacaktır.

Çoğu durumda, istifleme bozukluğu olan bireyler, duygusal değeri olan veya gelecekte ihtiyaç duyacaklarını düşündükleri öğeleri kaydedeceklerdir. İstifçilik bozukluğu, romantik ilişkiler, mesleki yükümlülükler ve sosyal yükümlülükler dahil olmak üzere bir kişinin günlük hayatının neredeyse her alanında sorunlara neden olabilir.

İstifçiliğin Olumsuz Sonuçları

Ciddi istiflemenin olası sonuçları, yangın tehlikeleri, takılma tehlikeleri ve sağlık kuralları ihlalleri gibi güvenlik ve sağlık sorunlarını içerir. Ayrıca ilişki çatışmalarına, izolasyona ve yemek pişirme ve banyo yapma gibi günlük işleri yapamamaya da yol açabilir.

İstifleyen biri aşağıdakileri sergileyebilir:

 • Eşyalarını atamama
 • Eşyaları atmaya çalışırken şiddetli endişe
 • Eşyaları organize etmede zorluk
 • Kişisel eşyaların sayısıyla ilgili sıkıntı veya utanç
 • Başkalarının eşyalara dokunma şüphesi
 • Bir eşyanın tükenmesi veya gelecekte ona ihtiyaç duyulması korkusu
 • Yaşam alanı kaybı, sosyal izolasyon, aile veya evlilik uyumsuzlukları ve mali zorluklar dahil olmak üzere fonksiyonel bozukluklar

Evinde dağınıklık yaşayan herkesin istifçilik bozukluğu olmayacak, ancak istifçilikten bahsetmeden karmaşayla ilişkili zihinsel sağlık sonuçlarından bahsetmek zordur.

ÖNERİLEN: Psikolojide Fiksasyon Nedir?

Hayatınızdan Karmaşayı Çıkarma

Dağınıklığı yönetmeye yardımcı olmak için yapılacaklar listeleri yapmak ve organizasyonel kutular satın almak için saatler, günler ve hatta haftalar geçirebiliriz, ancak bu asla zihinsel veya duygusal durumumuz hakkında daha iyi hissetmemize yardımcı olmaz, bu neden?

Gerçekte, mesele “malzeme” ile ilgili değil, daha çok o “şey” nin neden orada olduğunun altında yatan nedenlerle ilgili? Olumsuz duygulara mı tutunuyorsunuz? Bir anıyı canlı tutmaya mı çalışıyorsun? İster fiziksel nesneler ister zihinsel alan yaşamınızı solluyor olsun, bu “karmaşa” neden oluyor? Neden bu şeylere takılıyorsun?

Dağınıklığı Ortadan Kaldırmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Yeniden organizasyon sürecinde kendinize aşağıdaki soruları sormanız önemlidir:

 • Şu anda hayatınızda iyi giden ve şu anda yaşamınızda iyi gitmeyen nedir?
 • Kendinizi bunalmış hissetmenize ne sebep oluyor?
 • Bu karmaşa, hayatınızda ilerlemenizi nasıl engelliyor?
 • Hayatınızın şu anda karar vermekten sorumlu olmadığınız bölümleri var mı?
 • Yönettiğiniz ve size bir amaca hizmet etmeyen karmaşa var mı?
 • Dağınıklıktan kurtulmayı düşündünüz mü?
 • Evinizde çok fazla eşyanız olduğu için endişe mi hissediyorsunuz?
 • Bu “dağınıklığı” ortadan kaldırmak için atabileceğiniz ilk adım nedir?