Araştırmalar, aromaterapi için beyin dalgaları üzerinde gerçekten bir etkiye sahip olduğunu ve davranışı değiştirebileceğini göstermiştir.  Tüm kokular eşit yaratılmadığı gibi insan fizyolojisini ve davranışını aynı şekilde etkilemez.

Stres Giderici Aromaterapi Kokuları

Biberiye , lavanta ve aşağıda listelenen diğer kokular, stresi azaltmak için kullanılan en popüler aromaterapi kokularıdır. Her açıklamada, aromaterapi ihtiyaçlarınızla doğru kokuyu eşleştirebilmeniz için bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair etkilerine ve önerilerine bakın.

Biberiye

Biberiye, memnuniyet duyguları ile ilişkilidir. Performans ve ruh hali üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Biberiye ayrıca kortizol seviyelerini düşürme yeteneğini de göstermiştir . 4  Bu, biberiye aromaterapisinin, daha yapılacak işlerin olduğu gün boyunca stresi azaltmak için iyi bir seçim olabileceği anlamına gelir.

Lavanta

Lavanta, memnuniyet duyguları, gelişmiş bilişsel performans (bazı önlemler) ve ruh hali ile ilişkilidir. Ayrıca başka hafif yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiler de göstermiştir.

Lavantanın kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Hem bebekleri hem de yeni anneleri rahatlatabilir ve pozitif anne-bebek etkileşimlerini teşvik edebilir.

Lavanta genellikle bebeklerde uykuyu, erkeklerde ve kadınlarda derin uykuyu teşvik etmek için kullanılır. Bu, uyumak için rahatlamaya veya gün içinde daha sakin ve rahat hissetmeye çalışan herkes için harika bir seçim olabilir.

ÖNERİLEN: Dağınıklık Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Nane

Nane aromaterapisinin hafızayı ve uyanıklığı artırdığı bulunmuştur.  Çok yorgun ve çok meşgul insanlar, stresli öğrenciler ve aşırı çalışan insanlar için harika bir beni karşılayabilir.

Ylang-Ylang

Ylang-ylang’ın aslında uyanıklığı azalttığı, işlem hızını biraz uzattığı ve belleği bozduğu bulunmuştur. Ayrıca sakinliği teşvik ettiği ve stresi azalttığı, bu da onu uzun bir günün sonunda gevşemek ve stresi azaltmak için iyi bir seçenek haline getirdiği bulunmuştur.

Limon

Bazı araştırmalar, limon yağının anti-depresan tipi etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Stresi azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için de iyi bir seçimdir.

ÖNERİLEN: Stres Giderici Aromaterapi Nasıl Kullanılır

Diğer Kokuların Faydaları

Bu listede yer almayan hoşunuza giden bir koku varsa, bu, stres atmak için yararlı olamayacağı anlamına gelmez. Sizi memnun etmesi basit gerçeği sizi farklı bir havaya sokabilir, öyleyse neden kendi araştırmanızı yapmıyorsunuz? Sizin için işe yarayacak gibi görünüyorsa, o zaman kesinlikle kullanın.

Etkilerinin umduğunuz gibi olmadığını fark ederseniz, birçok başka koku mevcuttur. Rahatlama, ruh halini iyileştirme, uyanıklık, daha derin rahatlama ve uyku için etkili olduğu kanıtlanmış birçok koku vardır, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz vardır!