Abs Diyeti, altı hafta içinde daha düz ve daha güçlü bir orta bölüm vaat eden bir diyet ve egzersiz planıdır. Diyetin yaratıcısı, Erkek Sağlığı’nın eski yazı işleri müdürü David Zinczenko’ya göre , daha güçlü, daha düz karınlar , daha uzun yaşamanıza, daha iyi uyumanıza, sırt ağrısını önlemenize ve hatta cinsel yaşamınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir .

Abs Diyeti Nedir?

Diyetin temeli, her gün altı kez yemek yemenizi ve besin seçimlerini besleyici yoğun “güçlü gıdalar” a dayandırmanızı gerektirir. Ayrıca haftada bir gün diyetten ayrılmanıza izin verilir. Planın temel taşlarından biri, haftada en az üç kez gerçekleştirilen 20 dakikalık bir egzersiz programıdır.

Orijinal diyet 2004 kitabında, yayınlanan ” Abs Diyeti: 6 Haftalık Planı Mideniz düzleştirin ve Sen Yaşam için Lean tutun . ” Programı olsa öncelikle erkekleri hedef, Zinczenko “ile takip Kadınlar için Abs Diyet ” Ayrıca, 12 güçlü yiyecek ve düzenli egzersiz programını içeren altı haftalık bir plandır. Zinczenko, her iki kitabı da bir gazeteci ve Erkek Sağlığı’nın eski editörü olan Ted Spiker ile birlikte yazdı .

Abs Diyeti“, yayınlandıktan sonraki bir yıl içinde medyanın dikkatini çekti ve New York Times’ın en çok satanlar listesine girdi . O sırada yazılan bir New York Times makalesine göre , ” altılı karın kasları” 2000’lerin başında geri dönüş yapıyordu ve Zinczenko’nunki gibi kitaplar, daha zayıf bir orta bölüm elde etmeye çalışanların ilgisini çekiyordu.

Abs diyet programı nispeten sağlıklı ve dengelidir ve bazı kişilerin kilo vermesine ve zindeliklerini geliştirmesine yardımcı olması muhtemeldir. Bununla birlikte, Zinczenko’nun daha cesur iddialarından bazılarını destekleyecek güçlü bir kanıt yok. Midsection gibi vücudun bir bölgesindeki yağ kaybını hedeflemek de mümkün değildir.

Abs Diyeti Nedir
Abs Diyeti Nedir

Abs Diyeti: Ne yiyebilirsin?

Abs Diyeti, çok az yiyecek kısıtlandığı, kalori sayımı gerektirmediği ve gün boyunca sık sık yemek yemenize izin verdiği için uygulaması basit bir plan olarak tanıtılmaktadır . Ayrıca, “Abs Diyeti” ilk yayınlandığında popüler olan birçok diyetin temel özelliği olan katı bir karbonhidrat kısıtlaması yoktur. Bu, o zamanki diğer yağ kaybı programlarından ayırmaya yardımcı olmuş olabilir.

Altı haftalık plan, bütün meyve ve sebzeleri , yağsız protein kaynaklarını, tam tahılları, sağlıklı yağları ve peynir altı suyu proteinini teşvik ediyor . Smoothieler ayrıca diyetin temel taşlarından biridir ve bir öğün veya atıştırmalığın yerini alabilir.

Kitap, takipçilere içeceklerle ilgili yönergeler sunuyor ve alkolden uzak durmalarını öneriyor. Teşvik edilen içecekler arasında az yağlı veya yağsız süt, yeşil çay ve diyet soda (ölçülü olarak) bulunur. Zinczenko ayrıca günde en az sekiz bardak su tüketilmesini önermektedir.

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Ne bilmek istiyorsun
Kısıtlamaların olmamasına rağmen, porsiyon kontrolü gibi kesinlikle tavsiye edilen birkaç yönerge vardır . Zinczenko, erkeklerin, özellikle tahıl, yağ ve şeker tükettiklerinde, yediklerini düşündüklerinin iki katı kadar yemek yediklerini yazıyor. (Tam tersine, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından “Abs Diyeti” ile aynı yıl yayınlanan bir çalışma, erkeklerde gıda hatırlamanın genellikle doğru olduğunu buldu.)

Yiyecekleri aşırı tüketmekten kaçınmak için Zinczenko, diyete uyanları tüm yiyeceklerin porsiyon boyutlarını, özellikle de yağ içerenleri ( fıstık ezmesi gibi) veya pirinç, ekmek ve makarna gibi karbonhidratları izlemeye teşvik eder . Diyet, her öğünde yiyecek grubu başına 1-2 porsiyondan fazla tüketilmemesini önerir. Ayrıca, yemeğinizin toplam içeriğinin, yiyeceği çok fazla biriktirmeden bir yemek tabağına sığmasını tavsiye eder.

Bu planda belirli temel gıda seçimlerini yapmak da önemlidir. “Enerji açısından verimli yiyecekler” yemeye teşvik ediliyorsunuz. Genel olarak, bunlar besin açısından yoğun gıdalardır – yani daha az kalori için daha fazla makro besin, vitamin ve mineral sağladıkları anlamına gelir. Örneğin fasulye teşvik edilir. Barbunya fasulyesi, siyah fasulye, barbunya ve diğerleri lif ve protein sağlar ve yağ veya diğer yağlar olmadan hazırlandıklarında kalorileri nispeten düşüktür. Kabuklu yemişler, tam tahıllar ve meyve bakımından zengin proteinli smoothie’ler de vurgulanmaktadır.

Önerilen Zamanlama
Yeme sıklığı, Abs Diyetinin bir başka önemli bileşenidir . Takipçilere günde altı öğün yemek yemeleri tavsiye edilir – üç nispeten küçük öğün ve üç ara öğün. Zinczenko, üç büyük öğün yemenin , daha kilolu bir vücutla ilişkili bir saatlik enerji dengesizliği yarattığını iddia ediyor . 3 Gün boyunca düzenli olarak yemek yiyerek, yağ kaybını ve kas kazanımını en üst düzeye çıkarmak için enerji girişinizi (yiyecek tüketimi) ve enerji çıkışınızı (aktivite) dengede tutabileceğinizi iddia ediyor.

Zinczenko ayrıca, daha sık yemenin tokluğu artırmaya ve aşırı yeme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu yazıyor. Tokluk , yemek yedikten sonra hissetme olasılığınız olan bir tatmin ve dolgunluk hissidir ve tokluğun artmasının aşırı yemeye yol açabilecek şiddetli açlıktan kaçınmaya yardımcı olduğuna inanılır.

Spesifik bir program olarak, Abs Diyeti daha büyük öğünleri daha küçük atıştırmalıklarla değiştirir. Ara öğünlerinizden ikisini öğle ve akşam yemeğinden iki saat önce ve akşam yemeğinden iki saat sonra bir ara öğün yemeniz önerilir. 12 saatlik bir gün boyunca yemek yerseniz, her üç saatte bir yemek yemeyi bekleyebilirsiniz.

ÖNERİLEN: Water Fasting Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaynaklar ve İpuçları
“Abs Diet” serisindeki kitaplar hala çevrimiçi olarak ve ülke çapındaki birçok kitapçıda mevcuttur. Bir süre diyet için bir web sitesi yapıldı. Ücretli abonelere güncellenmiş tarifler, yemek planları ve egzersizler sağladı. Bununla birlikte, artık mevcut değildir ve başka herhangi bir canlı ve devam eden destek biçimi de yoktur.

Bununla birlikte, diyeti takip edenler, dizinin bir parçası olarak yayınlanan kitaplarda yararlı tarifler, yemek programları, örnek yemek planları ve diğer kaynakları bulacaklar. Ayrıca, planda izin verilen yiyecekler diğer diyetlerde önerilen yiyeceklere çok benzediğinden ( DASH diyeti veya Akdeniz diyeti gibi ) planı (veya çok benzer bir programı) kitapları satın almadan da takip edebilirsiniz.

Abs Diyet Listesi
Abs Diyet Listesi

Abs Diyet Listesi

“Abs Diet” kitabı, Abs Diet Ultimate Power Smoothie, Muzlu Split Smoothie ve Halle Berries Smoothie gibi yemekler ve özel smoothieler için çeşitli uyumlu tarifler içerir. 3 Kitapta ana hatları verilen protokol, ekstra rehberliğe ihtiyaç duyanlar için örnek yemek planlarını içerir.

Aşağıdaki üç günlük yemek planı, Abs Diyetine başlamak için ek öneriler sunar. Bu yemek planının her şeyi kapsamadığını ve bu programı izlemeyi seçerseniz, tercih ettiğiniz başka öğünler olabileceğini unutmayın. Her gün üç öğün ve üç atıştırmalık yemeyi ve her gün bir smoothie eklemeyi unutmayın.

1.gün

 • Kahvaltı: 8 ons Abs Diet Ultimate Power Smoothie (1 su bardağı% 1 süt, 2 yemek kaşığı az yağlı vanilyalı yoğurt, 3/4 su bardağı hazır yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 2 çay kaşığı çikolata peynir altı suyu tozu, 6 buz küpü, ezilmiş). 3
  Atıştırmalık # 1: 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi ve elma dilimleri
  Öğle yemeği: Akdeniz Sebzeli Dürüm
  Ara Öğün # 2 1/2 fincan karışık çilek; 1 porsiyon badem
  Akşam Yemeği: 2 Izgara Tavuk ve Domates Şiş ; 1 su bardağı Kinoa Tabouli Salatası
  Atıştırmalık # 3: 1.4 ons bitter çikolata

2. gün

 • Kahvaltı: 1 Hızlı ve Kolay Yumurta McMuffin Tarzı Sandviç ; 8 ons bardak portakal suyu
  Atıştırmalık # 1: 3/4 su bardağı Muzlu Hurmalı Smoothie (peynir altı suyu tozu ekleyin)
  Öğle yemeği: 3/4 su bardağı Az Yağlı Tavuk Avokado Salatası
  Ara Öğün # 2: 1 yemek kaşığı badem ezmesi ile 1 dilim 12 tahıllı tost
  Akşam Yemeği: 4 ons Fırında Pişmiş Otlu Somon ; 1/2 su bardağı Limonlu Kavrulmuş Düşük Karbonhidratlı Brokoli ; 1 su bardağı pişmiş kahverengi pirinç
  Atıştırmalık # 3: 1/4 fincan taze ahududu ile kaplı 1/2 fincan Bitter Çikolatalı Avokado Mousse

3.gün

 • Kahvaltı: Meyveli 8 onsluk Yüksek Proteinli Shake (peynir altı suyu tozu kullanın)
  Atıştırmalık # 1: 1/4 fincan Düşük Karbonhidratlı Karışım
  Öğle yemeği: 1 Hindi ve Veggie English Muffin Sammie
  Atıştırmalık # 2: 1/4 su bardağı Kavrulmuş Kırmızı Pancar Humusu ; 3 ons havuç çubukları
  Akşam Yemeği: Tzatziki Soslu Yunan Tavuk Köfte (az yağlı yoğurt kullanın); 1 porsiyon Kavrulmuş veya Izgara Kuşkonmaz ; 1 su bardağı pişmiş kuskus
  Ara Öğün # 3: 1 Fıstık Ezmeli Muzlu Yoğurtlu Parfe