Banting Diyeti Nedir?

Banting diyeti, tüm tahılları, ilave şekerleri , sebze ve tohum yağlarını ve glüten içeren tüm yiyecekleri ortadan kaldıran düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir . Dört aşamalı plan, nişastalı olmayan sebzeler ve hayvansal protein gibi bütün, işlenmemiş yiyecekleri teşvik eder ve bu da hızlı ve önemli kilo kaybı sonuçları sağlayabilir.

Düşük karbonhidrat diyetleri yeni bir şey değil. Aslında, bir asırdan daha eskilere dayanıyorlar. Bilinen ilk düşük karbonhidrat diyeti, şekerli ve nişastalı karbonhidratları kısıtlayarak önemli miktarda kilo kaybeden İngiliz cenazeci William Banting’e (1796-1878) atfedilir. Eskiden obez olan Banting , planını detaylandıran düşük karbonhidratlı bir diyetin ilk yayınlanan versiyonunu yazdı . Kitapçığı ” Corpulence Üzerine Mektup ” o kadar popülerdi ki, ” ufak tefek ” bir fiille birlikte “bant için” diyet için kullanılan bir terim haline geldi.

Son zamanlarda, ” Gerçek Yemek Devrimi ” nin ortak yazarı Tim Noakes’in çalışması nedeniyle, özellikle Güney Afrika’da “Banting” terimi ana akımda yeniden ortaya çıktı . Noakes, egzersiz bilimi ve spor hekimliği profesörü, bir atlet ve diyet ve kilo vermeye yönelik düşük karbonhidratlı / yüksek yağlı yaklaşımın savunucusudur. RMR Banting yaklaşımı, Banting’in orijinal planına dayansa da, bazı farklılıklar vardır.

Örneğin, RMR Banting planı dört aşamaya bölünmüştür ve diyetin takip edilmesini kolaylaştırmak için önerilen yemek planlarıyla birlikte önerilen yiyeceklerin kategorize bir listesini sağlar. Yaklaşık% 5-10 karbonhidrat (faza ve kişinin karbonhidratlara verdiği bireysel tepkiye bağlıdır),% 15-20 protein ve% 70-75 yağ alımını önermektedir. Şeker ve glüten tamamen yok edilir. Diğer tahıllar çok sınırlıdır. Çoğu sebze ve hayvansal protein dahildir.

Karbonhidrat ve kalori sayımı gerekli olmasa da, RMR Banting planında listelenen yiyecekler ayrıntılı ve oldukça karmaşıktır. “Et ye, tahıl değil” demek kadar basit değil. Ve diyetin savunucuları yaşam için kurallara uymanız gerektiğini söylüyor.

Banting Diyeti Nedir
Banting Diyeti Nedir

Ne yiyebilirsin?

“Cesaret Üzerine Mektup” ta Banting, ekmek, tereyağı, süt, şeker, bira ve nişastalı sebzelerden kaçınmayı açıkladı: patates, yaban havucu, pancar , havuç ve şalgam. Gerçek Yemek Devrimi yorumu, Banting’in orijinal planını genişletiyor. RMR Banting programı, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet olmanın yanı sıra dört aşamalı bir yaklaşım içerir:

Gözlem: “Yediğiniz yemeğin size gerçekte ne yaptığını” anlayın.
Restorasyon: Orta karbonhidratlı, şekersiz ve glütensiz bir diyet yiyerek “besinleri ve bağırsak florasını yenileyin” .
Dönüşüm: Bu, şekersiz, glütensiz ve düşük karbonhidratlı diyet kullanan yağ yakma aşamasıdır.
Koruma: Bu bakım aşaması şekersiz ve glütensiz diyete bağlıdır, ancak kişiye bağlı olarak “değişken karbonhidrat seviyeleri” ekler.

ÖNERİLEN: Prediyabetik Diyet Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ne bilmek istiyorsun

William Banting, günde normalden biraz daha az dört öğün yemeyi savundu. Ancak RMR Banting programı, sadece aç olduğunuzda yemek yemeniz gerektiğini ve vücudunuzun açlık ipuçlarına dikkat ederek, kendinizi tok hissettiğinizde (tabağınız boşken değil) durmanız için dikkatle yemeniz gerektiğini belirtir.

RMR Banting diyeti, yiyecekleri “yeşil” (istediğiniz kadar yiyin), “turuncu” (orta derecede yiyin; bunlar hakkında her aşama için özel kurallar vardır), “açık kırmızı” (“hemen hemen hiç yiyin”), ” gerçekten kırmızı “(asla, asla yemek yemeyin) ve” gri “(karmaşıktır).

RMR Banting diyeti zaten glütensizdir, bu nedenle glüten tüketemeyen insanlar için işe yarar. Yönergeler, vejeteryanların ve hatta veganların bu planı izleyebileceğini öne sürüyor , ancak hangi vegan protein kaynaklarının uyumlu olacağı belirsiz. Kuruyemişler ve baklagiller “turuncu” listesinde, soya ve bezelye proteini ise “gri” listesinde yer alıyor.

RMR yemek listeleri uzundur ve her zaman sezgisel değildir. Bunlar da değiştirilebilir, ancak en son sürümleri RMR web sitesinden tarifler ve yemek planları ile birlikte indirebilirsiniz.

Ne yemeli

 • Et, deniz ürünleri ve yumurta
 • Çoğu sebze
 • Bazı fermente gıdalar
 • Bazı süt ürünleri
 • Bazı yağlar
 • Otlar, baharatlar ve bitki çayı
Ne Yememeli

 • Glüten içeren herhangi bir yiyecek
 • Glutensiz tahıllar, tahıl ürünleri ve unlar
 • İlave şeker içeren tüm yiyecekler
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Tohum ve bitkisel yağlar

Yukarıda listelenen uyumlu yiyecekler, RMR “yeşil” listesindeki yiyecekleri ve “turuncu” listesindeki bazı yiyecekleri içerir. Uygun olmayan yiyecekler, “açık kırmızı” ve “gerçekten kırmızı” olarak etiketlenen yiyecekleri içerir. “Gri alandaki” yiyecekler arasında, bazı insanların ara sıra bir muamele olarak tüketmeye uygun olduğunu düşünebilecekleri unlu mamuller ve şekersiz tatlılar bulunur .

Et, Deniz Ürünleri ve Yumurta

RMR programı, bu yiyeceklerden istediğiniz kadar yiyebileceğinizi gösterir. Bunun istisnası, işlenmiş etler (sosis gibi) ve “aşırı” şekerle işlenmiş etlerdir.

Banting Diyeti Nedir Ne yiyebilirsin
Banting Diyeti Nedir Ne yiyebilirsin

Meyveler, Sebzeler ve Baklagiller

Çoğu olmayan nişastalı sebzeler yeşil listesinde yer almaktadır. Nişastalı olanlar, baklagillerin ve meyvelerin çoğunun yanı sıra turuncu listede yer alır, yani bazı aşamalarda küçük miktarlarda yenebilir, diğerlerinde ise hiç yenmez.

Süt Ürünleri

Tereyağı, yağ, sert ve sert peynirlerin hepsi “yeşil” gıdalardır. Süt , yumuşak peynirler, süzme peynir, krem ​​peynir, krema ve yoğurt portakal listesinde. Badem, pirinç ve hindistan cevizi sütü gibi süt ikameleri de (soya sütü değil).

Fermente Gıdalar

Fermente gıdalar bu planda “gübre” olarak anılır. Bunlar yeşil listede kefir, kimchi, lahana turşusu ve doğal olarak fermente edilmiş turşuları içerir. Kombucha turuncudur.

ÖNERİLEN: Abs Diyeti Nedir? Abs Diyet Listesi

Yağlar

Orijinal Banting planı yağlar (veya diğer birçok gıda) üzerinde durmazken, RMR Banting versiyonu onları diğer yiyecekler gibi yeşil ve kırmızıya böler. Yeşil listede: ısıtılmamışsa avokado , hindistancevizi, macadamia, zeytin ve fındık yağları.

Lehte ve aleyhte olanlar

Artıları

 • Aşamalı plan özelleştirmeye izin verir
 • Karbonhidrat veya kalori sayımı yok
 • İç açlık ipuçlarını dinlemeyi teşvik eder
 • Bazı çevrimiçi siteler bir sağlık koçuna erişim sağlar
Eksileri

 • Kısıtlayıcı
 • Yeterli kanıt yok
 • Sürdürülebilir olmayabilir

Artıları

 • Özelleştirilebilir: Farklı vücutlar yiyeceklere ve özellikle karbonhidratlara farklı şekillerde tepki verir . RMR Banting yaklaşımında belirtilen aşamalar ve “bazen” yiyecekler, takipçilerin kilo kaybı ve bakım için hangi karbonhidrat miktarını ve hangi yiyeceklerin en iyi sonucu verdiğini belirlemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
 • Sayma Yok: Bazı yiyecek takibi, bu ideal karbonhidrat seviyesini ve vücudun farklı yiyeceklere nasıl tepki verdiğini analiz etmek için yardımcı olabilir. Ancak genel olarak, Banting planı belirli karbonhidrat veya kalori sayılarına dayanmaz. Her şey tüketilen yiyecek türleriyle ilgilidir.
 • Açlık ipuçları : Programın takipçileri, aç olduklarında yemek yemelerine ve tatmin olduklarında durmalarına rehberlik edecek iç ipuçlarını dinlemeye yönlendirilir.
 • Çevrimiçi koç : Belirli çevrimiçi kurslar için ödeme yapan aboneler, rehberlik ve destek için sağlık koçlarına çevrimiçi erişime sahiptir.

Eksileri

 • Kısıtlayıcı: Beslenme uzmanları , pek çok yiyeceği kesen bu tür diyetlere karşı uyarıda bulunur . Uzun vadede böylesine spesifik bir parametre setine bağlı kalmak kolay değildir. “Koruma” veya bakım aşamasında bile, birçok gıda (tüm tahıllar dahil) hala sınır dışıdır veya neredeyse sınırlıdır.
 • Kanıt yok: Araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo kaybı için etkili olabileceğini gösterse de, özellikle Banting yaklaşımını destekleyen çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Bir çalışma, varsayımsal düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı yemek planlarının beslenme açısından sağlam hale getirilebileceğini ve kilo kaybını destekleyebileceğini gösterdi.
 • Sürdürülebilirlik : Düşük karbonhidrat diyetlerini (genel olarak) ve Banting diyetini (özellikle) destekleyen uzun vadeli kanıtlar eksik olduğundan, bu tür bir diyetin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığı belirsizdir. Aslında, düşük karbonhidrat diyetlerini içeren çalışmaların yakın zamanda yapılan bir araştırma incelemesi, sürdürülebilirlik eksikliğinin bu yeme tarzının önemli bir tuzağı olduğundan bahsetti.
Banting Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi
Banting Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi

Banting Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Banting diyetinin diğer düşük karbonhidratlı planlarla pek çok ortak noktası vardır. Ancak bazıları karbonhidratı yağ ile değiştirmeyi vurgularken, diğerleri daha çok proteine ​​odaklanır.

Örneğin, ketojenik bir diyette karbonhidrat, protein ve yağ aralıkları yaklaşık olarak Banting ile aynıdır. Açıkça yasaklanmamış olsalar da, karbonhidrat limitleri çok düşük olduğu için tahıllar ve birçok meyve neredeyse tükenmiştir.

Banting’de olduğu gibi, odak noktası etler, yağlı balıklar ve daha az nişastalı sebzelerdir. Paleo diyet (Banting daha fazlası) 20 Yaklaşık% karbonhidrat,% 40 yağ ve% 40 protein (önemli ölçüde daha Banting daha) ‘dir. Diğer düşük karbonhidratlı planlarda olduğu gibi, şekerler ve tahıllar tükendi; baklagiller ve işlenmiş gıdalar da öyle. Süt ürünleri sınırlıdır. Bu diyetlerde karbonhidrat payları çok düşük olduğu için, takipçiler sebze alımını azaltmak zorunda kalacak ve bu da besin eksikliklerine yol açabilir.

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Şeker Busters diyet lifli, düşük glisemik indeksli besinleri dan% 40 karbonhidrat), yüzde 30 yağ ve% 30 protein hakkında yeme önerir. Şeker Busters, karbonhidratı kesin olarak kesmek yerine, yüksek glisemik indeksi olan yiyecekleri keser . Bu, tam tahılların iyi olduğu, ancak rafine karbonhidratların (beyaz ekmek gibi) ve ilave şekerlerin olmadığı anlamına gelir, bu da onu potansiyel olarak Banting’den daha sürdürülebilir kılar.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından belirlenen mevcut beslenme kuralları, protein, meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve süt ürünlerini içeren çok yönlü bir diyet yemeyi önermektedir . Gerçek Yemek Devrimi planının yorumladığı şekliyle Banting diyeti, tam tahılları ortadan kaldırır ve federal kurallara aykırı olan süt ürünlerini ve bazı meyveleri sınırlar.

Ayrıca USDA, eklenen şekerlerin günlük kalorinin% 10’unu geçmemesi gerektiğini tavsiye ediyor. Bu, eklenen şekerleri ortadan kaldırdığı için Banting planıyla uyumludur. Ancak bu, dengeli beslenmenin bir parçası olan meyve gibi doğal olarak oluşan şekerleri içeren yiyecekleri hesaba katmaz. Banting diyeti , düşük şekerli, düşük karbonhidratlı meyvelerin ölçülü olmasına izin verir .

USDA artık toplam yağ tüketimi için bir sınır belirlemese de, mevcut 7 kılavuz, doymuş yağ tüketiminin günlük kalorinin% 10’undan daha azına sınırlandırılmasını tavsiye ediyor. 6 Amerikan Kalp Derneği (AHA) doymuş yağlardan günlük kalorinin yaklaşık% 5-6’sı olmak üzere daha da azını önermektedir. Banting diyetinin yüksek yağlı doğası göz önüne alındığında, bazı insanlar için önerilen sınırı aşmak kolay olabilir. Doymuş yağlar, tereyağı, saf yağ, hindistancevizi yağı, yağlı et, domuz pastırması, sosis, peynir ve ekşi krema gibi birçok yaygın gıdada bulunur .

Kilo vermeye yönelik sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaklaşım için uzmanlar günde yaklaşık 1.500 kalori tüketmeyi önermektedir, ancak bu sayı yaş, cinsiyet, kilo ve fiziksel aktivite seviyesi gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Banting diyetinde kalori sayılmasa da, birçok insan hem kilo kaybı hem de kilo yönetimi için kalori alımını izlemekten yararlanır . Hedeflerinize ulaşmak için her gün ihtiyacınız olan doğru kalori miktarını belirlemek için bu hesaplayıcıyı kullanın.