Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir?

Haşlanmış yumurta diyeti, özellikle haşlanmış yumurta olmak üzere yumurtaya odaklanan bir diyet türüdür. Günde en az iki veya üç yumurta yiyorsunuz ve bunları her öğüne dahil etmek zorunda bile değilsiniz. Neden birisi bu şekilde yemek istesin?

Vogue Italia’ya göre, biraz ünlü desteği var: Nicole Kidman’ın Cold Mountain’da oynamadan önce sadece haşlanmış yumurta yediği bildirildi . Daily Mail gibi bazı yayınlara göre, şef Nigella Lawson’ın eski eşi ve Saatchi & Saatchi reklam ajansının kurucusu Charles Saatchi de haşlanmış yumurta diyeti yaptı .

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Arielle Chandler’ın Haşlanmış yumurta diyeti : The Easy, Fast Way to Weight Loss e-kitabına göre, haşlanmış yumurta diyetinin çeşitli versiyonları var .  Aşağıdaki farklı seçeneklere gireceğiz, ancak tipik sürüm düşük karbonhidratlı Atkins’e benzer , Chandler yazıyor ve yemek yemeyi gerektiriyor:

Kahvaltı En az iki yumurta ve bir parça meyve (isteğe bağlı düşük karbonhidratlı sebze veya protein)

Öğle yemeği Yumurta veya yağsız protein ve düşük karbonhidratlı sebzeler

Akşam yemeği Yumurta veya yağsız protein ve düşük karbonhidratlı sebzeler

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir
Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir

Haşlanmış Yumurta Diyeti Sizin İçin İyi mi?

Genel olarak, bu diyet sağlıklı yiyecekler içerir, ancak dengeli ve sağlıklı bir diyet değildir. Haşlanmış yumurta diyeti son derece kısıtlayıcı, inanılmaz derecede düşük kalorili ve halsizdir. Lisa Young, RDN, PhD, New York’ta yaşayan Nihayet Tam, Nihayet Slim’in yazarı .

Diyetin özü – yumurta – sizin için sağlıklı olan bir besindir – tek veya ana yiyeceğiniz olarak değil. Amerikan Kalp Derneği, günde bir yumurtanın (veya iki yumurta beyazının) sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini söylüyor.  “Yumurta harika bir kahvaltı yapar. Katı haşlanmış yumurta besleyici bir atıştırmalıktır, ancak bence çeşitli yiyecekler tüketmenin daha sağlıklı bir yemek yolu olduğunu düşünüyorum ”diyor Dr. Young.

Yumurta hakkında iyi olan şey, protein bakımından zengin olmalarıdır. ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre büyük bir haşlanmış yumurta 71 kalori, 6 gram (g) protein, 5 g yağ, 0.4 g karbonhidrat ve 0 g lif sunar .  New York City’deki Real Nutrition’ın kurucusu ve yöneticisi olan RD, CDN’den Amy Shapiro, “Yumurtalar tam bir proteindir ve D vitamini ve kolin gibi besinler içerir ” diyor . ( ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne [FDA] göre tam bir protein, tüm temel amino asitleri içeren bir proteindir .) Kolin, nörotransmiterler üretmeye yardımcı olan bir besindir.Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre hafızayı ve ruh halini düzenleyen diğer işlevlerin yanı sıra.

Geçmişte yapılan bazı araştırmalar, yumurta içeren yüksek proteinli kahvaltıları diyet yapanların kilo vermelerine yardımcı olmakla ilişkilendirirken, Shapiro, “yumurta kilo vermek için sihirli bir şey yoktur” diyor. 

ÖNERİLEN: Aralıklı Oruç Keto Diyet Listesi Örneği

Haşlanmış Yumurta Yemenin Yan Etkileri

Bu diyet gerçekten düşük kalorilidir ve kepekli tahıllar ve fasulye gibi birçok yüksek lifli gıdayı kısıtlar . Bu nedenle, dikkatli olmazsanız lif üzerindeki izi kaçırabilirsiniz. Mayo Clinic’e göre, 50 yaş ve altındaki erkeklerin en az 38 g ve kadınların en az 25 g lif alması önerilir.  Çok aşağı inerseniz kabızlık riski altında olabilirsiniz . Yumurtada sıfır gram lif olduğundan, sadece yumurta yerseniz kabızlık riski özellikle yüksektir. 

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Çalışır
Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Çalışır

Haşlanmış Yumurta Diyeti Güvenli mi?

Haşlanmış yumurta diyetini kısa bir süre yaparsanız ve genel olarak sağlıklıysanız, herhangi bir soruna yol açma olasılığı düşüktür. Ben bunu kırmızı halı diyeti olarak görüyorum. Sadece sonuçları hızlı bir şekilde görmek istediğinizde denenecek bir şey ve kısa bir süre için kendinizi kısıtlanmış hissetmek sizin için sorun değil ”diyor Shapiro. Bu diyetin ipuçlarını 1960’lardan aldığını, “kendini kısıtlamanın hanımefendi ve küstahça görüldüğü” bir zamandan aldığını belirtiyor. Ancak bunun içinde olmak için sağlıklı bir baş boşluğu olmadığını söylemeye gerek yok.

Ayrıca, diyet kolesterolü içerdikleri için yumurtaların size iyi gelip gelmediği konusunda sürekli bir kafa karışıklığı var. USDA’ya göre her yumurtanın 184 miligram (mg) kolesterolü var.  Journal of the American Medical Association’da Mart 2019’da yayınlanan bir araştırma,  günde tüketilen her ilave 300 mg diyet kolesterolünün sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 18 artmış kardiyovasküler hastalık ve herhangi bir nedenden ölüm riski ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

Bu arada, Mayıs 2018’de American Journal of Nutrition’da yayınlanan bir başka çalışmada, prediyabetli yetişkinlerde kolesterolün daha az riskli olduğu öne sürüldü.ve tip 2 diyabet. Yazarlar, üç ay boyunca “yüksek yumurtalı diyet” tüketen katılımcıların, düşük yumurta diyetinde olanlara kıyasla kan lipid düzeylerinde veya inflamasyon belirteçlerinde (kardiyovasküler sağlıkta bir değişiklik olduğunu gösterir) değişiklik yaşamadıklarını bildirdi. Araştırmacılar, yüksek yumurta diyetini haftada 12 veya daha fazla yumurta tüketmek olarak tanımlarken, düşük yumurta diyetinin haftada 2’den az yumurta yemeyi içerdiğini söylediler.

ÖNERİLEN: Aralıklı oruç tutmanın 10 faydası

Bazı insanlar diyet kolesterolü konusunda endişelerini dile getirmeye devam ederken, sınır 2015-2020 Beslenme Kılavuzlarından kaldırılmıştır.  Ancak kılavuzlarda, “bu değişiklik, sağlıklı beslenme kalıpları oluştururken artık diyet kolesterolünün dikkate alınmasının önemli olmadığını göstermiyor” ve insanlara “mümkün olduğunca az diyet kolesterolü tüketmelerini” tavsiye ediyor.

Yumurtalar ayrıca doymuş yağ içeriğine göre işaretlenir . Her büyük yumurta, 1.5 g doymuş yağ içerir.  Yönergeler, optimal kalp sağlığı için günlük doymuş yağ alımının günlük kalorinin yüzde 10’undan daha azı ile sınırlandırılmasını önermektedir.

Peki yumurtalar sizin için iyi mi yoksa kötü mü? Shapiro, araştırmayı bir bütün olarak hesaba katarak, diyet kolesterolü değil , kolesterolü yükselten gıdalardaki doymuş yağ olduğunu belirtiyor . Dahası, “ gıdalardaki basit karbonhidratlar ve şekerler, kolesterolü ve trigliseridleri arttırır . Her gün haşlanmış yumurta yemek konusunda endişelenmem ”diyor. Yine de yediklerinizin çoğu buysa, doymuş yağ toplanabilir.

Shapiro, müşterilerine günde iki yumurta yemeleri için yeşil ışık yakıyor, ancak bu sağlık tavsiyesi diğer sağlık kuruluşlarına göre her yıl değişiyor gibi görünüyor. Güvende olmak için, diyabetiniz veya kalp hastalığı için herhangi bir risk faktörünüz varsa, sağlık ekibinize, yemeniz için kaç yumurta doğru olduğunu sorun.