Uzun süre yemek yememek vücudunuz için faydalı gibi görünmüyor, ancak size söyleyelim, aslında oldukça uzun bir listesi var. İşte keto üzerinde aralıklı oruç tutmanın bazı faydalarının bir özeti:

Aralıklı oruç tutmanın 10 faydası

Yağ kaybını hızlandırır . Kısıtlı yeme penceresi nedeniyle doğal olarak daha az kalori tüketmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt için depolanmış vücut yağını da yakarsınız.

Glikoz alım etkinliğini ve insülin duyarlılığını artırır . Aralıklı açlık, insülin aracılı glukoz alım oranlarını onu yakıt olarak kullanabilen dokulara (örneğin kas) yükseltmeye yardımcı olur. Ayrıca kronik hastalıklarla ilişkili biyobelirteçleri (insülin ve glikoz) azaltmaya / normalleştirmeye yardımcı olur.

İştahı normalleştirir / azaltır . Ana enerji deponuz olan vücut yağınız tükendiğinde, vücudunuz şekerli yiyecekler yerine dengeli ve iyi düzenlenmiş bir enerji kaynağı kullanır. Aralıklı oruç tutmak genellikle insanların akşamları daha az yemesine yardımcı olur. Bu, yiyeceğe metabolik yanıtımızın hala söndüğü zamana kıyasla daha kötü olma eğiliminde olduğu zamanlardır. Bu nedenle, vücudumuzun enerjiyi daha iyi metabolize edip kullanabildiği gün boyunca gıda tüketimini artırmak daha sağlıklı olabilir.

Aralıklı Oruç İçin En İyi Kılavuz

Culls bağırsak mikrobiyotası . “Sağlıklı bir mikrobiyotanın” neye benzediğini kimse bilmese de, oruç başlangıçta bağırsak floramızı yok eder, aşırı bağırsak geçirgenliğini azaltır ve genel çeşitliliği arttırır (bir bakıma mantığa aykırı bir şekilde). İstedikleri çiçeklerin büyümesini teşvik etmek için sinir bozucu otları temizleyen bir bahçeciye benzer.

Aralıklı oruç tutmanın

Beyin işlevini iyileştirir . IF, öğrenme ve hafızayla ilgili bir protein olan BDNF’yi (beyinden türetilmiş nörotrofik faktör) artırır ve belirli beyin yollarını daha hızlı ve daha verimli hale getirmemize yardımcı olur.

Hatalı mitokondriyi geri dönüştürür . Mitokondriyi, zaman içinde kaçınılmaz olarak hasara yol açan ve daha az verimli enerji üreticileri haline gelen hücrelerinizin güç merkezi olarak düşünün. Açlık durumunda ATP (enerji) seviyeleri düştüğünde, vücut daha fazla ve daha iyi mitokondri oluşturmak için uyarılır. Bu, yiyecek mevcut olduğunda ‘daha temiz bir şekilde yakılacağı’ anlamına gelir.

Otofajiyi uyarır . Otofaji terimini hiç duymadıysanız, bu aslında vücudumuzun temizlik yöntemidir. Temel hücresel işlemlerimizin çoğu, vücudumuzdan atılması veya çeşitli organellerimizin etkinliğini ve işlevini iyileştirmek için geri dönüştürülmesi gereken atıklar oluşturur. Otofaji, bu sıralama sürecinin bir parçasıdır ve her zaman devam eder, ancak oruç tutarken güçlü bir şekilde düzenlenir.

Aralıklı Oruca Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Oksidatif stresi ve iltihabı azaltır / normalleştirir . Aralıklı oruç, vücudun oksidatif strese karşı direncini artırabilir ve mitokondriya karşı karşıya olduğumuz zarar verici serbest radikallerin miktarını normalleştirebilir. Aynı zamanda proinflamatuvar sitokinlerin düzeylerini azaltmaya ve sıklıkla yetersiz uyarılan antiinflamatuvar yolları uyarmaya yardımcı olur.

Zihinsel netlik sağlar . Yağ, vücudumuz için mevcut olan en enerji verimli ve enerji yoğun yakıttır – beyinlerimizi özellikle mutlu eder! Küçük glikoz depolarımız azaldığında (asla boş kalmazlar) beyin, özellikle yakıt gereksinimleri göz önüne alındığında en iyi şekilde çalışabilir. Bu bizi zihinsel olarak daha net ve odaklanmış hale getirir.

Kondisyonu geliştirir . Oruçlu bir durumda egzersiz yapmak, vücut üzerinde daha güçlü metabolik adaptasyonlar (artan antrenman uyarıcısı), büyüme faktörlerine daha yüksek hassasiyet (kas sentezini düşünün) ve antrenman sonrası öğünlere gelişmiş metabolik yanıtlar gibi birçok olumlu etkiye sahip olabilir; Sadece bir uyarı: burada sağlıktan bahsediyoruz, birinci sınıf atletik performanstan değil. Dolayısıyla, açlık eğitiminin yüksek seviyeli sporcular arasında bile kesinlikle bir yeri olsa da, bu eğitimin (veya rekabetçi) tüm dönemlerinde optimal olduğu anlamına gelmez.