Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı Oruç tutmak, özellikle daha önce hiç denemediyseniz, insanlar için biraz korkutucu olabilir. Ancak göz korkutucu olmak zorunda değil. Onu bir kez anladığınızda ve hakkında bir veya iki şey öğrendiğinizde, daha az endişelenirsiniz ve vücudunuz uzun süreler yiyeceksiz kalmaya alışır. Aslında gerçekten iyi hissetmeye başlıyor!

Peki aralıklı oruç (IF) tam olarak nedir? Oldukça basit – vücudunuzun 24 saatlik gün boyunca 12 ila 16 saat arasında yemek yemeden gitmesine izin vermek için yeme programınızı yeniden düzenleme fikrini ifade eder.

Tipik bir insan genellikle günde 3 öğün yemek tüketir – kahvaltı 8-9 am, öğle yemeği 12-1 pm ve akşam yemeği 5-6 pm. Ancak aralıklı oruç tuttuğunuzda, alaylı yemek zamanlarını ortadan kaldırır ve öğünler arasında “oruç pencerenizi” uzatırsınız. Tipik olarak, oruç tutan bir kişi gece orucunu öğle saatlerinde bozar ve ardından akşam 7-8 civarında geç bir akşam yemeği yer. Alternatif olarak, erken kahvaltı ve geç öğle yemeği, ardından ertesi sabaha kadar oruç tutma seçeneği de vardır.

Aralıklı oruç: Kilo vermenin etkili bir yolu mu?

Daha erken veya geç yerseniz, oruç süresi genellikle yaklaşık 14-16 saattir – oruç tutmayanlardan kabaca üç kat daha uzundur. Peki bu sağlık ve performans için ne anlama geliyor? Ne zaman yediğiniz, ne yediğiniz kadar önemli mi?

Aralıklı oruç tam olarak nasıl çalışır? Bunu sizin için açıklığa kavuşturacağız.

Vücudunuz, “ziyafet çekerken” “oruç tuttuğunuzdan” farklı bir şekilde çalışır. Yemek yedikten sonra, vücudunuzun yutulanları işlemesi biraz zaman alır. Yemeğinizden kolayca elde edilebilen bir enerji kaynağı olduğu için, vücudunuz bunu yakıt için kullanacaktır.

Ancak oruç tuttuğunuzda, vücudunuzun enerji depolarını kullanması gerekir. Nerede olabilirler?

Depolanan vücut yağınızdan yağ kullanımını artırmadan önce ilk olarak karaciğer glikojeni (depolanan glikoz) kullanacaksınız. Özellikle ketojenik bir diyet uygularken, karaciğer glikojen depoları standart diyete göre daha düşüktür. Bu, kalan tek bol enerji rezervinin vücut yağlarınızdan olduğu anlamına gelir.

Aralıklı Oruç İçin En İyi Kılavuz

Vücut yağına bu ‘zorunlu’ güven, aralıklı oruç tutma ve keto için karakteristiktir.

Ek olarak, belirli bir süre kalori almadığımızda – yani oruç süremiz – vücudumuzu sadece karbonhidrat olmayan yakıt kaynaklarına dönmeye değil, aynı zamanda vücudu ‘temizlemeye’ zorlarız. eski, hasar görmüş veya yıpranmış hücre ve yapılardan kurtulmak. Bu parçalardan bazılarını geri dönüştürebilir ve yeni, daha genç parçalara yer açabiliriz – küçük parçalar için otofaji ve daha büyük olanlar için (tüm hücreler gibi) otolitik yamyam adı verilen bir süreç.

Aralıklı oruç, sunduğu faydaların uzun listesi nedeniyle de lanse edildi. Yağ kaybı ve artan zihinsel berraklıktan, otofajiye ve gelişmiş insülin duyarlılığına kadar , aralıklı oruç tutmanın sağlık dünyasını kasıp kavurması şaşırtıcı değil.

Ancak, aralıklı oruç tutmanın sizin için tam olarak ne yapabileceğini ve nasıl yaptığını merak ediyorsanız, okumaya devam edin – daha fazla faydayı ele alacağız.

Ancak diğer birçok sağlık bakımı rejimi gibi, aralıklı oruç tutmanın hayatınızı büyük ölçüde değiştirmesi gerekmez. Yaşam tarzınıza sorunsuz bir şekilde uyacak şekilde kolayca uyarlanabilir.

Aralıklı Oruca Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aralıklı oruç tutmanın tek bir yolu var mı? Tabii ki değil.

Gerçek şu ki, oruç tutmanın aslında birkaç yolu vardır ve seçtiğiniz yöntem (a) sizin için ulaşılabilir olmalı ve (b) arkasında iyi bir bilim olmalıdır .

16/8 Yöntemi – Her gün 16 saat oruç tutan bu yöntem, yeme penceresini 8 saatlik bir süre ile sınırlar. Ancak bazıları için oruç süresi 16-20 saat arasında değişebilir ve bu da yeme penceresini daha da kısıtlar.

Alternatif Gün Orucu – Normal yemek yeme ve oruç tutma arasında geçiş yapmayı içerir. Örneğin, Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri normal olarak ve Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri hızlı yemek yiyin.

5: 2 Yöntemi – Haftanın beş günü normal yemek yemeyi ve diğer iki gün kaloriyi 500-600 ile sınırlamayı içerir.

24 Saat veya OMAD – 24 saatlik oruç veya Bir Günde Bir Öğün yöntemi, seçilen bir süre boyunca yemeksiz 24 saat devam etmektir. Örneğin, akşam 7’de yemek yemek ve ertesi gün 19: 00’a kadar yemek yememek.

Hayattaki çoğu şey gibi, bunu yapmanın daha iyi ve daha kötü yolları vardır. Ayrıca, en iyi hissettiğin kesin modeli deneyip görmen için epeyce bir marj var. Vücudunuzu dinlemek önemlidir.

Keto döküntüsü tedavisi nasıl yapılır? (Keto Rash tedavisi)

Kendinizi bir şeylerin doğru olmadığını düşündüğünüz bir noktaya asla itmeyin – her zaman birkaç gün içinde orucu yeniden başlatabilirsiniz. Şüpheniz varsa, daha küçük pencerelerle başlayın ve vücudunuz uyum sağladıkça oruç sürenizi kademeli olarak artırın.

Öyleyse Nutrita’da ne öneriyoruz? Günde ortalama 2 öğün yemek yemeyi hedeflemenizi öneririz.

Bu sizi otomatik olarak 16/8 tipi aralıklı oruç tutmaya ayarlar. Bazı günler bir öğünden memnun hissedebilirken, diğerlerinde bir avuç macadamia fıstığı ile birkaç lokma daha pastırmanın duracağını düşünebilirsiniz.

5: 2 Yöntemini önermiyoruz çünkü insanların yiyecekleri disiplinle ilişkilendirmesini istemiyoruz. Sonuçta bunu içme suyuyla yapmıyoruz, öyleyse neden yiyecekler farklı? İnsanları aç kalana kadar yemeye ve doyana kadar yemeye teşvik ediyoruz.

Bu, sınırlı irade gücümüzü kullanarak değil, biyolojimizi akıllı gıda seçimleriyle düzelttiğimiz de işe yarar.