Aralıklı oruç: Kilo vermenin etkili bir yolu mu?

Aralıklı Oruç; Dünya, yaptıkları en büyük yaşam tarzı değişikliğinin fitness olduğu noktaya kadar giderek daha fazla sağlık bilinciyle büyüyor. Aralıklı oruç, şu anda fit bir nesil üreten dünyanın en popüler sağlık ve fitness trendlerinden biridir. Değişen açlık ve yeme döngülerini içeren bir program, aralıklı oruç kilo kaybını teşvik eder , metabolizmayı iyileştirir, hastalıklara karşı korur ve hatta uzun ömürlülüğe yardımcı olur.

Aralıklı oruç, yemeniz gereken yiyecekleri reçete eden bir diyet değil, daha çok onları yeme zamanına odaklanan bir diyettir. Birkaç farklı aralıklı oruç yöntemi vardır, bunların tümü günü veya haftayı yemek dönemlerine ve oruç dönemlerine ayırır. Aralıklı oruç tutmanın en popüler şekli 16/8 yöntemi olarak bilinir. Bu form, 16 saat oruç tutmayı ve ardından yalnızca belirli bir 8 saatlik zaman aralığında yemeyi içerir. Bazı insanlar 6 saatlik, hatta 4 saatlik bir pencerede yemek yer. Bu, günlerinizin “ziyafet” ve “oruç” bölümleri ve Aralıklı Oruç tutmanın en yaygın şeklidir.

Kilo vermek için etkili bir yöntem olsa da, tabii ki, Aralıklı Oruç Tutmanın hem PROS’unu hem de EKSİLERİ’ni dikkate almak önemlidir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Artıları

Sağlığı ve kilo kaybını teşvik etmek

Oruçluyken kalori tüketmiyorsunuz, bu nedenle normalde yapacağınızdan daha az yemekle kilo vereceğinizi varsaymak mantıklıdır. Oruç tutmak, depoladığınız tüm şekerleri yakıt olarak kullanmanıza ve ardından yağ depolarına girmenize olanak tanır. Yağ depolarını yakmaya başladığımızda vücut yağlarını kaybetmeye başlarız. Aralıklı oruç, bir kalori açığı talep ederek, kilo kaybını teşvik ederek ve vücut yağını azaltarak vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Aralıklı oruç, hastalıkların önlenmesine ve hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olur

Kilo kaybına ek olarak, oruç tutmak, diyabetin kontrolüne, kolesterolün düşürülmesine ve tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir, bunların hepsi hastalıkların önlenmesi için yönetilmesi gereken önemli faktörlerdir. Başka bir çalışma, aralıklı oruç tutmanın uyku süresini artırdığını ve bunun da kan şekerini düşürdüğünü ve iltihabı azalttığını buldu; bu da kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik hastalıklara iki büyük katkıda bulunabilir.

Daha kısa sürede daha büyük porsiyonlar

Bazı insanlar bu kısmı çok beğenebilir çünkü bir seferde daha fazla yiyecek tüketirsiniz, kendinizi daha tok ve tatmin hissedersiniz ve daha sonra yemek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bir bakıma, Aralıklı Oruç, uzun vadede ayak uydurması zor olan kalori kısıtlı diyetlerden kaynaklanan geceleri tipik yemek yeme alışkanlığından korunmanıza yardımcı olabilir.

EKSİLERİNİ

enerji ve konsantrasyon eksikliği

Aralıklı Oruç katılımcıları minör olumsuz fiziksel dahil rahatsızlıkları karşılaşabilirsiniz: hissi soğuk, kabızlık, baş ağrısı, enerji, hırçınlık eksikliği ve konsantrasyon eksikliği.

Sindirim sorunları

Birçoğu, daha kısa sürede tüketilen büyük porsiyonlu öğünlerde sindirim sorunları yaşayabilir. Daha büyük miktarlarda yiyecek, sindirim için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir ve bu da hazımsızlık ve şişkinliğe yol açar.

Potansiyel uzun vadeli sağlık sonuçları (özellikle kadınlar için)

Aralıklı Oruç çok ciddiye alınırsa ve enerji ve proteini aşırı derecede kısıtlarsa, kadınlarda doğurganlık ve üremeyle ilgili gerçek bir besin eksikliği, elektrolit anormalliği riski vardır.

Aralıklı Oruç tutmanın birçok sağlık yararı vardır, ancak Aralıklı Oruçta mevcut sınırlamalar olduğunu ve farklı birey türlerinde karışık sonuçların bulunduğunu hatırlamak çok önemlidir.

Şu an itibariyle, Aralıklı Oruç, geleneksel kalori kısıtlı diyete göre daha esnek bir alternatif olarak görülebilir. Sonunda, her insanın kendine özgü bir beslenme şekli vardır ve önemli olan, kendi yeme alışkanlıklarını değerlendirmesi ve hangi yaklaşımın onlar için en uygun olduğunu bulmasıdır.