Aralıklı oruç diyeti, en popüler oruç stillerinden biridir. Taraftarlar, kilo vermenin ve genel sağlığı iyileştirmenin kolay, kullanışlı ve sürdürülebilir bir yolu olduğunu iddia ediyorlar.

Bu makale, 16/8 aralıklı oruç tutmayı, nasıl uygulandığını ve sizin için uygun olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

16/8 aralıklı oruç diyeti, yiyecek ve kalori içeren içeceklerin tüketimini günde sekiz saatlik belirli bir pencereyle sınırlandırmayı ve kalan 16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmayı içerir.

Bu döngü, kişisel tercihinize bağlı olarak haftada bir veya iki kez olmak üzere istediğiniz sıklıkta tekrarlanabilir.

16/8 aralıklı oruç, son yıllarda özellikle kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler arasında popülaritesini artırdı .

Diğer diyetler genellikle katı kurallar ve düzenlemeler belirlerken, 16/8 aralıklı oruç tutmanın takibi kolaydır ve minimum çabayla gerçek sonuçlar sağlayabilir.

Genellikle diğer birçok diyet planından daha az kısıtlayıcı ve daha esnek olarak kabul edilir ve hemen hemen her yaşam tarzına kolayca uyum sağlayabilir.

Kilo kaybını artırmanın yanı sıra, 16/8 aralıklı oruç tutmanın kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğine, beyin işlevini artırdığına ve uzun ömürlülüğü artırdığına inanılıyor.

Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Diyeti : Başlangıç ​​Kılavuzu

ÖZET

16/8 aralıklı oruç, yalnızca gün içinde sekiz saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca oruç tutmayı içerir. Kilo kaybını destekleyebilir, kan şekerini iyileştirebilir, beyin fonksiyonunu artırabilir ve uzun ömürlülüğü artırabilir.

Nasıl Başlanır

16/8 aralıklı oruç diyeti basit, güvenli ve sürdürülebilirdir.

Başlamak için, sekiz saatlik bir zaman aralığı seçerek başlayın ve yiyecek alımınızı bu süre ile sınırlayın.

Pek çok insan öğlen ve akşam 8 arasında yemek yemeyi tercih eder, çünkü bu sadece gece boyunca oruç tutmanız ve kahvaltıyı atlamanız gerektiği anlamına gelir, ancak yine de gün boyunca birkaç atıştırmalıkla birlikte dengeli bir öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Diğerleri, orucunuza başlamadan önce sabah 9 civarında sağlıklı bir kahvaltı, öğlen civarında normal bir öğle yemeği ve saat 16:00 civarında hafif bir erken akşam yemeği veya atıştırmalık için bolca zaman sağlayan sabah 9 ile akşam 5 arasında yemek yemeyi tercih eder.

Bununla birlikte, programınıza en uygun zaman çerçevesini deneyebilir ve seçebilirsiniz.

Ek olarak, diyetinizin potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için, yemek yeme dönemlerinde besleyici bütün yiyecek ve içeceklere bağlı kalmak önemlidir.

Besin değeri yüksek yiyecekleri doldurmak , diyetinizi tamamlamanıza yardımcı olabilir ve bu rejimin sunduğu ödülleri toplamanıza yardımcı olabilir.

Her öğünü, aşağıdakiler gibi çok çeşitli sağlıklı yiyeceklerle dengelemeyi deneyin:

  • Meyveler: Elma, muz, çilek, portakal, şeftali, armut vb.
  • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler, domates vb.
  • Kepekli tahıllar: Kinoa, pirinç, yulaf, arpa, karabuğday vb.
  • Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado ve hindistancevizi yağı
  • Protein kaynakları: Et, kümes hayvanları, balık, baklagiller, yumurtalar, kabuklu yemişler, tohumlar vb.

Oruçluyken bile su ve şekersiz çay ve kahve gibi kalorisiz içecekler içmek sizi nemli tutarken iştahınızı kontrol etmeye de yardımcı olabilir.

Öte yandan, abur cubur üzerinde aşırıya kaçmak veya aşırıya kaçmak, 16/8 aralıklı oruç tutmanın olumlu etkilerini ortadan kaldırabilir ve sağlığınıza yarardan çok zarar verebilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir

ÖZET

16/8 aralıklı oruç tutmaya başlamak için sekiz saatlik bir zaman aralığı seçin ve yiyecek alımınızı bu zaman aralığı ile sınırlandırın. Yemek yeme döneminiz boyunca dengeli ve sağlıklı bir diyet yediğinizden emin olun.