Kemoterapi nedir? kemoterapinin yan etkileri dahil olmak üzere Kemoterapi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kemoterapi, vücutta hızla büyüyen hücreleri yok etmeyi amaçlayan agresif bir kimyasal ilaç tedavisi şeklidir. Kanser hücreleri büyüdükçe ve diğer hücrelerden daha hızlı bölündükçe, genellikle kanseri tedavi etmek için kullanılır.

Kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor, onkolog olarak bilinir . Tedavi planınızı oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaklar.

Kemoterapi genellikle ameliyat, radyasyon veya hormon tedavisi gibi diğer tedavilerle birlikte kullanılır. Kombinasyon terapisinin kullanımı şunlara bağlıdır:

sahip olduğunuz kanserin evresi ve türü

genel sağlığınız

daha önce geçirdiğiniz kanser tedavileri

kanser hücrelerinin yeri

kişisel tedavi tercihleriniz

Sistemik bir tedavi olarak kabul edilir, yani tüm vücudu etkiler.

Kemoterapinin kanser hücrelerine etkili bir şekilde saldırdığı kanıtlanmıştır, ancak yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilecek ciddi yan etkilere neden olabilir. Kemoterapinin sizin için doğru olup olmadığına karar verirken bu yan etkileri tedavi edilmeme riskine karşı tartmalısınız.

Neden kemoterapi kullanılır?

Kemoterapi öncelikle şu amaçlarla kullanılır:

vücudunuzdaki toplam kanser hücresi sayısını azaltın

kanser yayılma olasılığını azaltmak

tümör boyutunu küçültmek

mevcut semptomları azaltmak

Meme kanseri için lumpektomi gibi kanserli bir tümörü çıkarmak için ameliyat geçirdiyseniz , onkologunuz kalan kanser hücrelerinin de öldürülmesini sağlamak için kemoterapi önerebilir.

Kemoterapi ayrıca sizi diğer tedavilere hazırlamak için de kullanılır. Bir tümörü küçültmek için cerrahi olarak çıkarılabilmesi için veya sizi radyasyon tedavisine hazırlamak için kullanılabilir.

Geç evre kanser durumunda kemoterapi ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kemoterapi, kanser tedavisinin yanı sıra, kemik iliği hastalıkları olan kişileri kemik iliği kök hücre tedavisine hazırlamak için kullanılabilir ve bağışıklık sistemi bozuklukları için kullanılabilir.

Kanseri tedavi etmek için kullanılanlardan çok daha düşük dozlar, vücudun bağışıklık sisteminin lupus veya romatoid artrit gibi sağlıklı hücrelere saldırdığı bozukluklara yardımcı olmak için kullanılabilir .

Kemoterapinin yan etkileri

kolay morarma ve aşırı kanama

ishal

kuru ağız

ağız yaraları

yorgunluk

ateş

saç kaybı

iştah kaybı

mide bulantısı

kusma

kilo kaybı

sinir hasarından kaynaklanan ağrı

enfeksiyonlar

anemi

kabızlık

nöropati

lenfödem

hafıza problemleri

konsantrasyon problemleri

cilt değişiklikleri

tırnak değişiklikleri

uykusuzluk hastalığı

cinsel değişiklikler

doğurganlık değişiklikleri

Doktorunuz bu yan etkileri ilaçlar, yaşam tarzı ipuçları ve daha fazlasıyla yönetmenize yardımcı olabilir.

Uzun dönem etkileri

Kemoterapinin çoğu yan etkisi, tedavi bittiğinde azalır. Ancak, kullanılan kemoterapi türüne bağlı olarak, tedaviden yıllar sonra bile gelişebilecek uzun süreli etki riski de vardır.

Bu etkiler şunlara verilen hasarı içerebilir:

kalp

böbrekler

akciğerler

sinirler

üreme organları

Kemoterapi sonucunda ikinci bir kanser geliştirme şansı da var. Tedaviye başlamadan önce doktorunuzla olası riskler ve hangi semptomlardan haberdar olmanız gerektiğini konuşun.

Kemoterapiye nasıl hazırlanılır

Kemoterapi ciddi bir durum için ciddi bir tedavi olduğundan, tedaviye başlamadan önce önceden plan yapmak önemlidir. Doktorunuz ve hastane personeliniz, tedaviyle ilgili olası sorunları tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Terapiye başlamadan önce, kemoterapi için yeterince sağlıklı olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacak bir dizi testten geçeceksiniz. Bu, karaciğerinizin sağlığını belirlemek için kalp muayenelerini ve kan testlerini içerecektir.

Bu testler ayrıca, tedavinizde hangi kemoterapi türlerini kullanacağınıza karar vermede doktorunuza rehberlik edebilir.

Doktorunuz ayrıca tedaviye başlamadan önce diş hekiminizi ziyaret etmenizi tavsiye edebilir. Kemoterapi vücudunuzun iyileşme yeteneğini etkilediğinden, diş etlerinizdeki veya dişlerinizdeki herhangi bir enfeksiyon potansiyel olarak vücudunuza yayılabilir.

Doktorunuz bir bağlantı noktası kurabilir Kemoterapi intravenöz (IV) hat yoluyla alıyorsanız.

Bağlantı noktası, vücudunuza, genellikle göğsünüze omzunuzun yakınında yerleştirilen bir cihazdır. Bu, damarlarınıza daha kolay erişim sağlar ve daha az ağrılıdır. Her tedavi sırasında, serum portunuza yerleştirilecektir.

Hazırlık ipuçları

Kemoterapi tedavisi için şu hazırlık ipuçlarını göz önünde bulundurun:

İş için düzenlemeler yapın. Çoğu insan kemoterapi sırasında çalışabilir, ancak ne tür yan etkiler yaşayabileceğinizi bilene kadar daha hafif bir iş yükü almak isteyebilirsiniz.

Evinizi hazırlayın. Çamaşır yıkayın, yiyecek depolayın ve ilk randevunuzdan sonra yapmak için çok zayıf olabileceğiniz diğer görevleri yapın.

İhtiyaç duyabileceğiniz her türlü yardımı ayarlayın. Ev işlerinde yardımcı olması için bir arkadaş veya aile üyesi bulmak veya evcil hayvanlara veya çocuklara bakmak son derece yararlı olabilir.

Yan etkileri önceden tahmin edin. Doktorunuza hangi yan etkileri yaşayabileceğinizi ve buna göre nasıl plan yapacağınızı sorun. Kısırlık bir yan etki olabilirse ve bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız, spermi, yumurtaları veya döllenmiş embriyoları saklamak ve dondurmak isteyebilirsiniz. Saç dökülmesi olasılığı yüksekse başörtüsü veya peruk satın almak isteyebilirsiniz.

Terapiye başlayın veya bir destek grubuna katılın. Ailenizin ve arkadaş çevrenizin dışındaki biriyle neler yaşadığınızı konuşmak iyimser kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tedavi ile ilgili sahip olabileceğiniz korkuların yatışmasına da yardımcı olabilir.

Kemoterapi nasıl yapılır?

Siz ve doktorunuz tüm değişkenleri değerlendirmek ve tedavinizin en iyi yolunu belirlemek için birlikte çalışabilirsiniz.

Kemoterapi tipik olarak hap şeklinde veya doğrudan damarlara enjeksiyon veya IV yoluyla verilir. Bu iki forma ek olarak, kemoterapi başka şekillerde de uygulanabilir.

Kemoterapi uygulama seçenekleri şunları içerir:

Kemoterapi, tümörün konumuna bağlı olarak doğrudan tümöre verilebilir. Tümörü çıkarmak için ameliyat olursanız, doktorunuz zamanla ilaçları serbest bırakan yavaş çözülen diskleri implante edebilir.

Bazı cilt kanserleri kemoterapi kremleri ile tedavi edilebilir.

Kemoterapi, doğrudan karın, göğüs, merkezi sinir sistemi veya idrar yolu yoluyla mesane gibi lokalize tedavi yoluyla vücudun belirli bir bölümüne verilebilir.

Bazı kemoterapi türleri haplarla ağızdan alınabilir.

Sıvı kemoterapi ilaçları tek seferde verilebilir veya her tedavi için bir iğnenin yerleştirildiği bir porta sahip olabilirsiniz. Bir portlu infüzyon yöntemi sadece ilk ziyaret sırasında enjeksiyon bölgesinde ağrıyı içerir, ancak port iğnesi aktivite seviyenize bağlı olarak gevşeyebilir.

Nerede tedavi göreceğiniz, seçtiğiniz doğum yöntemine bağlıdır. Örneğin, krem ​​veya hap kullanıyorsanız, kendinize evde tedavi uygulayabilirsiniz. Diğer prosedürler genellikle bir hastanede veya bir kanser tedavi merkezinde yapılır.

Kemoterapi programınız, ne sıklıkta tedavi gördüğünüzde olduğu gibi, sizin için özelleştirilecektir. Vücudunuz tedaviyi iyi idare etmezse değiştirilebilir veya kanser hücrelerinin tedavilere ne kadar iyi tepki verdiğine bağlı olarak artırılabilir veya azaltılabilir.

Kemoterapi sonrası görünüm

Doktorunuz ve kanser tedavi ekibiniz, tedavilerinizin etkinliğini düzenli olarak izleyecektir. Bunlar görüntüleme tekniklerini, kan testlerini ve muhtemelen daha fazlasını içerecektir. Doktorunuz tedavinizi her an değiştirebilir.

Kemoterapinin sizi nasıl etkilediğini doktorunuzla ne kadar çok paylaşırsanız, tedavi deneyiminiz o kadar iyi olacaktır.

Doktorunuza, yaşadığınız yan etkiler veya tedaviyle ilgili sorunlar hakkında bilgi vermek isteyeceksiniz, böylece gerekirse tedavinizde ayarlamalar yapabilsinler.

Kemoterapinin yan etkileri nelerdir?
Adjuvan Kemoterapi Nedir ve Ne Zaman Gereklidir?
Neoadjuvan kemoterapi nedir? Neoadjuvan kemoterapinin yan etkileri