Kemoterapinin yan etkileri ve etkilediği organlar dahil olmak üzere Kemoterapi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir kanser teşhisi aldıktan sonra, ilk tepkiniz doktorunuzdan sizi kemoterapiye kaydettirmesini istemek olabilir. Sonuçta kemoterapi, kanser tedavisinin en yaygın ve en güçlü biçimlerinden biridir. Ancak kemoterapi kanserden kurtulmaktan çok daha fazlasını yapar.

Bu ilaçlar hızla büyüyen kanser hücrelerini öldürecek kadar güçlü olsalar da sağlıklı hücrelere de zarar verebilirler. Bu, bir takım yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin ciddiyeti genel sağlığınıza, yaşınıza ve kemoterapi türüne bağlıdır.

Yan etkilerin çoğu tedavi bittikten kısa bir süre sonra düzelirken, bazıları kemoterapi bittikten sonra da devam edebilir. Ve bazıları asla uzaklaşmayabilir. Yaşadığınız yan etkileri doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Bazı durumlarda, vücudunuzun sahip olduğu reaksiyonlara bağlı olarak, doktorunuzun kemoterapinin türünü veya dozunu ayarlaması gerekebilir.

Kemoterapinin yan etkileri ve vücudunuzu nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi edinin.

Kemoterapinin yan etkilerinin her bir kişi için nasıl ortaya çıktığı, yaş veya mevcut sağlık koşulları gibi diğer faktörlere bağlı olabilir. Ancak ne kadar şiddetli olursa olsun, bu etkiler her birey için belirgindir.

Kemoterapi ilaçları herhangi bir vücut sistemini etkileyebilir, ancak aşağıdakiler en duyarlı olanlardır:

sindirim kanalı

saç kökleri

kemik iliği

ağız

üreme sistemi

Bu kanser ilaçlarının ana vücut sistemlerinizi nasıl etkileyebileceğini anlamaya değer.

Dolaşım ve bağışıklık sistemleri

Rutin kan sayımı takibi, kemoterapinin çok önemli bir parçasıdır. Bunun nedeni, ilaçların kırmızı kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğindeki hücrelere zarar verebilmesidir. Dokulara oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi yoksa anemi yaşayabilirsiniz .

Aneminin semptomları şunları içerebilir:

yorgunluk

baş dönmesi

soluk ten

düşünmede zorluk

soğuk hissetmek

Genel zayıflık

Kemo ayrıca beyaz kan hücresi sayınızı ( nötropeni ) düşürebilir . Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Hastalıkları önlemeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Belirtiler her zaman açık değildir, ancak kendinizi eskisinden daha sık hastalandığınızı fark edebilirsiniz. Kemoterapi alıyorsanız, virüslere, bakterilere ve diğer mikroplara maruz kalmamak için önlem aldığınızdan emin olun.

Trombosit adı verilen hücreler kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Düşük trombosit sayısı ( trombositopeni ), kolayca morarma ve kanama ihtimaliniz olduğu anlamına gelir. Belirtiler arasında uzun süreli burun kanaması, kusmukta veya dışkıda kan ve normalden daha ağır adet kanaması yer alır.

Son olarak, bazı kemo ilaçları kalp kasınızı zayıflatarak ( kardiyomiyopati ) veya kalp ritminizi ( aritmi ) bozarak kalbe zarar verebilir . Bu koşullar, kalbinizin kanı etkili bir şekilde pompalama yeteneğini etkileyebilir. Bazı kemo ilaçları kalp krizi riskinizi bile artırabilir. Kemoterapiye başladığınızda kalbiniz güçlü ve sağlıklıysa, bu sorunların ortaya çıkma olasılığı daha düşüktür.

Sinir ve kas sistemleri

Merkezi sinir sistemi duyguları, düşünce kalıplarını ve koordinasyonu kontrol eder. Kemoterapi ilaçları hafıza sorunlarına neden olabilir veya konsantre olmayı veya net düşünmeyi zorlaştırabilir. Bu belirti bazen “kemo sisi” veya “kemo beyin” olarak adlandırılır. Bu hafif bilişsel bozukluk, tedaviyi takiben kaybolabilir veya yıllarca oyalanabilir. Şiddetli vakalar, mevcut kaygı ve strese bile katkıda bulunabilir.

Bazı kemo ilaçları ayrıca şunlara da neden olabilir:

Ağrı

zayıflık

uyuşma

ellerde ve

ayaklarda karıncalanma ( periferik nöropati )

Kaslarınız yorgun, ağrılı veya titreyebilir. Refleksleriniz ve küçük motor becerileriniz yavaşlayabilir. Ayrıca denge ve koordinasyonla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Sindirim sistemi

Kemoterapinin en yaygın yan etkilerinden bazıları sindirimi etkiler. Dilde, dudaklarda, diş etlerinde veya boğazda oluşan kuru ağız ve ağız yaraları çiğnemeyi ve yutmayı zorlaştırabilir. Ağız yaraları ayrıca sizi kanamaya ve enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir.

Hatta ağzınızda metalik bir tat veya dilinizde sarı veya beyaz bir kaplama bile olabilir. Yiyeceklerin tadı alışılmadık veya nahoş olabilir ve yememek istemeden kilo kaybına neden olabilir.

Bu güçlü ilaçlar ayrıca gastrointestinal sistemdeki hücrelere de zarar verebilir. Mide bulantısı yaygın bir semptomdur ve kusmaya neden olabilir. Tedavi sırasında kusmayı azaltmak için doktorunuzla antinausea ilaçları hakkında konuşun.

Diğer sindirim sorunları arasında gevşek veya sert dışkı ve ishal veya kabızlık yer alır. Ayrıca karın çevresinde baskı, şişkinlik ve gaz hissedebilirsiniz. Gün içinde bol su içerek dehidrasyondan kaçınarak bu semptomları azaltabilirsiniz.

Sindirim sistemini ilgilendiren yan etkiler, fazla yemeseniz bile iştah kaybına ve tok hissetmenize katkıda bulunabilir. Sonuç olarak, kilo kaybı, genel halsizlik ve enerji eksikliği yaygındır. Sağlıklı yiyecekler yemeye devam etmek önemlidir.

Entegrasyon sistemi (cilt, saç ve tırnaklar)

Saç dökülmesi, kemo tedavilerinin belki de en kötü şöhretli yan etkisidir. Birçok kemoterapi ilacı saç köklerini etkiler ve ilk tedaviden sonraki birkaç hafta içinde saç dökülmesine ( alopesi ) neden olabilir . Saç dökülmesi, kaş ve kirpiklerden bacaklarınıza kadar vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Saç dökülmesi geçicidir. Yeni saç büyümesi genellikle son tedaviden birkaç hafta sonra başlar.

Kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi küçük cilt tahrişleri de mümkündür.

Doktorunuz tahriş olmuş cildi rahatlatmak için topikal merhemler önerebilir. Ayrıca güneşe karşı hassasiyet geliştirebilir ve yanıklara yatkın olabilirsiniz. Dışarıda güneş kremi veya uzun kollu giymek gibi güneş yanığından kaçınmak için özel önlemler aldığınızdan emin olun.

İlaçlar bütünleşik sisteminizi etkilediğinden, tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız kahverengiye veya sarıya dönebilir. Tırnaklar çıkıntılı hale geldikçe veya kırılgan hale geldikçe tırnak büyümesi de yavaşlayabilir ve kolayca çatlayabilir veya kırılabilir. Ciddi durumlarda, aslında tırnak yatağından ayrılabilirler. Enfeksiyondan kaçınmak için tırnaklarınıza iyi bakmanız önemlidir.

Cinsel ve üreme sistemi

Kemoterapi ilaçlarının hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonları değiştirdiği bilinmektedir. Kadınlarda hormonal değişiklikler, sıcak basmaları, düzensiz adet dönemleri veya ani menopoz başlangıcına neden olabilir. Cinsel ilişkiyi rahatsız edici veya ağrılı hale getirebilecek vajinal doku kuruluğu yaşayabilirsiniz. Vajinal enfeksiyon gelişme şansı da artar.

Birçok doktor tedavi sırasında hamile kalmayı tavsiye etmez. Bazı kadınlar bir yan etki olarak geçici veya kalıcı olarak kısır hale gelebilirken, hamilelik sırasında verilen kemoterapi ilaçları da doğum kusurlarına neden olabilir.

Erkeklerde bazı kemo ilaçları spermlere zarar verebilir veya sperm sayısını azaltabilir. Kadınlar gibi erkekler de kemoterapiden geçici veya kalıcı kısırlığa sahip olabilir.

Yorgunluk, anksiyete ve hormonal dalgalanmalar gibi semptomlar hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel dürtüyü engelleyebilse de, kemoterapi alan birçok kişi hala aktif cinsel yaşama sahip olabilir.

Boşaltım sistemi (böbrekler ve mesane)

Böbrekler vücudunuzda hareket ederken güçlü kemoterapi ilaçlarını salgılamaya çalışırlar. Bu süreçte bazı böbrek ve mesane hücreleri tahriş olabilir veya hasar görebilir.

Böbrek hasarının belirtileri şunları içerir:

azalmış idrara çıkma

ellerin şişmesi

şişmiş ayak ve ayak bilekleri

baş ağrısı

Ayrıca idrar yaparken yanma hissine ve idrar sıklığının artmasına neden olan mesane tahrişi yaşayabilirsiniz.

Sisteminize yardımcı olmak için, doktorunuz muhtemelen ilacı dışarı atmak ve sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için bol miktarda sıvı içmenizi tavsiye edecektir. Ayrıca, bazı ilaçların idrarın birkaç gün kırmızı veya turuncuya dönmesine neden olduğunu unutmayın, ancak bunun endişe nedeni olmadığını bilin.

İskelet sistemi

Çoğu insan yaşlandıkça bir miktar kemik kütlesi kaybeder , ancak kemoterapi ile bazı ilaçlar kalsiyum seviyelerinin düşmesine neden olarak bu kaybı artırır. Kansere bağlı osteoporoz, kadınları erkeklerden daha fazla etkileme eğilimindedir, özellikle menopoz sonrası kadınları ve kemoterapi nedeniyle aniden menopoza girenleri etkileme eğilimindedir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, meme kanseri tedavisi gören kadınlar, osteoporoz ve kemik kırığı açısından yüksek risk altındadır. Bunun nedeni, ilaçların kombinasyonu ve östrojen seviyelerinde doğal bir düşüş olmasıdır. Osteoporoz, kemik kırılma ve kırılma riskini artırır. Vücudun kırılmaya en çok maruz kaldığı bölgeler omurga ve pelvis, kalçalar ve bileklerdir. Yeterli kalsiyum alarak ve düzenli egzersiz yaparak kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Psikolojik ve duygusal geçiş

Kanserle yaşamak ve kemoterapi ile uğraşmak duygusal bir zarar verebilir. Görünüşünüz ve sağlığınız hakkında korkmuş, stresli veya endişeli hissedebilirsiniz. İnsanlar kanser tedavisinin yanı sıra işi, aileyi ve mali sorumlulukları dengelediği için depresyon da ortak bir duygudur.

Masaj ve meditasyon gibi tamamlayıcı terapiler rahatlama ve rahatlama için faydalı bir çözüm olabilir. Başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız doktorunuzla konuşun. Kanser tedavisi gören diğer kişilerle konuşabileceğiniz yerel bir kanser destek grubu önerebilirler. Depresyon duyguları devam ederse, profesyonel danışmanlık alın veya doktorunuza ilaç tedavisi konusunda danışın. Duygusal yan etkiler yaygın olmakla birlikte, bunları azaltmanın yolları da vardır.

Kemoterapi hangi yan etkilere neden olursa olsun, tedavi sırasında yaşam kalitenizi artıracak adımlar atmak mümkündür.

Nötrofil (NEU) nedir? Nötrofil düşmesi ve yükselmesi
Lökopeni Nedir? Lökopeni belirtileri
Nötropeni nedir? Nötropeni türleri
Nötropenik diyet nedir?

Yorumlar kapalı.