Adjuvan Kemoterapi Nedir ve Ne Zaman Gereklidir? Adjuvan Kemoterapi kullanım alanları dahil olmak üzere Adjuvan Kemoterapi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Adjuvan kemoterapi nedir?

Adjuvan terapi, birincil tedaviyi izleyen herhangi bir terapi türüdür. Bu nedenle, adjuvan kemoterapi, kanserli bir tümörü çıkarmak için ameliyat gibi birinci basamak tedaviniz olduktan sonra gerçekleşir.

Adjuvan kemoterapinin temel amacı, kanserin geri dönme olasılığını azaltmak ve birinci basamak tedavinin sonucunu iyileştirmektir.

Bazen ameliyattan sonra kanser hücreleri geride kalabilir. Kanser hücrelerinin kan dolaşımınızda veya lenfatik sisteminizde dolaşması da mümkündür.

Gezici kanser hücreleri görüntüleme testlerinde görünmüyor. Tedavi olmaksızın, yeni tümörler oluşturmak için uzak organlara giden yolu bulabilirler.

Kemoterapi sistemik bir tedavidir. Kemoterapi ilaçları, vücudunuzdaki kanser hücreleri gibi hızla bölünen hücrelere saldırır.

Kemoterapi ilaçlarının sağlıklı hücreleri de yok edebileceğini bilmek de önemlidir çünkü geleneksel kemoterapi spesifik olarak sadece kanser hücrelerini hedeflemez.

Ancak kemoterapi tedavisi, kanser hücrelerinin uzak organlara yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz tedavi deneyiminizi izlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Adjuvan kemoterapi ne zaman tipik olarak önerilir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz adjuvan kemoterapi önerebilir:

Belirli bir kanser türünüz varsa veya kemoterapi ilaçlarına iyi yanıt verdiği bilinen belirli biyobelirteçleri taşıyorsanız

yüksek bir kanser nüksü riski taşıyan belirli genetik mutasyonlar taşıyorsunuz

ameliyat sırasında lenf düğümlerinizde kanser hücreleri bulundu

kanseriniz hormon reseptörleri için pozitif değildir , bu da hormon tedavisini etkisiz hale getirir

daha sonraki bir evre kanserin var

Aşağıdaki kanserleri tedavi etmek için sıklıkla adjuvan tedaviler kullanılır:

meme

akciğer

kolon

Yine de, adjuvan kemoterapi kullanma kararına rehberlik eden bireysel faktörler vardır.

Örneğin, 2017 araştırma incelemesi , adjuvan kemonun standart bakım olduğunu ve 3. evre kolon adenokarsinomu olan kişiler için faydalı olduğunu belirtti.

Ancak 2. evre kolon kanseri olan tüm insanlar aynı faydayı elde etmez. Evre 2 kolon kanserinde, adjuvan kemo kullanımı belirli biyobelirteçlere bağlı olabilir .

Adjuvan kemoterapinin yararlı olup olmayacağına karar verirken tüm bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Kemoterapinin yan etkileri nelerdir?
Nötrofil (NEU) nedir? Nötrofil düşmesi ve yükselmesi
Lökopeni Nedir? Lökopeni belirtileri
Nötropeni nedir? Nötropeni türleri