Nötrofil (NEU) nedir? Nötrofil düşmesi ve yükselmesi

Nötrofil (NEU) nedir

Nötrofil (NEU) nedir? Nötrofil düşmesi ve yükselmesi nedenleri dahil olmak üzere Nötrofiller hakkında daha fazla bilgi edinin.

Nötrofiller bir tür beyaz kan hücresidir. Aslında, bağışıklık sisteminin tepkisine yol açan beyaz kan hücrelerinin çoğu nötrofillerdir. Diğer dört tip beyaz kan hücresi vardır. Nötrofiller, beyaz kan hücrelerinizin yüzde 55 ila 70’ini oluşturan en bol türdür . Lökosit olarak da adlandırılan beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminizin önemli bir parçasıdır .

Bağışıklık sisteminiz dokulardan, organlardan ve hücrelerden oluşur. Bu karmaşık sistemin bir parçası olarak, beyaz kan hücreleri kan dolaşımınızda ve lenfatik sisteminizde devriye gezer .

Hastalandığınızda veya hafif bir yaralanmanız olduğunda, vücudunuzun yabancı olarak gördüğü antijenler olarak bilinen maddeler bağışıklık sisteminizi harekete geçirir.

Antijen örnekleri şunları içerir:

bakteri

virüsler

mantarlar

zehirler

kanser hücreleri

Beyaz kan hücreleri, enfeksiyonun veya iltihaplanmanın kaynağına giderek antijenlerle savaşan kimyasallar üretir .

Nötrofiller, diğer bazı beyaz kan hücrelerinin aksine, belirli bir dolaşım alanıyla sınırlı olmadıkları için önemlidir. Tüm antijenlere anında saldırmak için damar duvarlarından ve vücudunuzun dokularına serbestçe hareket edebilirler.

Mutlak nötrofil sayısı (ANC)

Mutlak bir nötrofil sayısı (ANC), doktorunuza sağlığınız hakkında önemli ipuçları sağlayabilir. Bir ANC tipik olarak diferansiyel ile tam kan sayımının (CBC) bir parçası olarak sipariş edilir . CBC, kanınızdaki hücreleri ölçer.

Doktorunuz bir ANC sipariş edebilir:

bir dizi koşulu taramak için

bir durumu teşhis etmeye yardımcı olmak için

Mevcut bir hastalığınız varsa veya kemoterapi görüyorsanız durumunuzu izlemek için

ANC’niz anormal ise, doktorunuz muhtemelen kan testini birkaç hafta boyunca birkaç kez tekrarlamak isteyecektir. Bu şekilde, nötrofil sayınızdaki değişiklikleri izleyebilirler.

Ne bekleyebileceğinizi

ANC testi için, genellikle kolunuzdaki bir damardan az miktarda kan alınacaktır. Bu, doktorunuzun ofisinde veya bir laboratuarda gerçekleşecektir. Kan laboratuvarda değerlendirilecek ve sonuçlar doktorunuza gönderilecektir.

Bazı koşullar kan testinizin sonuçlarını etkileyebilir. Hamileyseniz veya aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza söylediğinizden emin olun :

yeni bir enfeksiyon

kemoterapi

radyasyon tedavisi

kortikosteroid tedavisi

son ameliyat

kaygı

HIV

Sonuçları anlamak

Doktorunuzun test sonuçlarınızı açıklamasını sağlamak önemlidir. Sonuçlar laboratuvardan laboratuvara büyük ölçüde değişebilir. Ayrıca şunlara bağlı olarak farklıdırlar:

yaşınız

senin cinsiyet

mirasın

deniz seviyesinden ne kadar yüksekte yaşıyorsun

test sırasında hangi araçlar kullanıldı

Burada listelenen referans aralıklarının mikrolitre (mcL) cinsinden ölçüldüğünü ve yalnızca yaklaşık değerler olduğunu unutmayın.

Ölçek Yetişkin normal hücre sayısı Yetişkin normal aralık (diferansiyel) Düşük seviyeler (lökopeni ve nötropeni) Yüksek seviyeler (lökositoz ve nötrofili)

beyaz kan hücreleri (WBC) 4,300-10,000 (4,3-10,0) beyaz kan hücresi / mcL Toplam kan hacminin% 1’i <4.000 beyaz kan hücresi / mcL > 12.000 beyaz kan hücresi / mcL

nötrofiller (ANC) 1.500-8.000 (1.5-8.0) nötrofil / mcL Toplam beyaz kan hücrelerinin% 45-75’i hafif: 1.000-1.500 nötrofil / mcL

orta: 500-1.000 nötrofil / mcL

şiddetli: <500 nötrofil / mcL > 8.000 nötrofil / mcL

Kaynaklar: International Waldenstrom’s Macroglobulinemia Foundation (IWMF) and Neutrofilos.org

Yüksek nötrofil seviyelerine ne sebep olur?

Kanınızda yüksek oranda nötrofil bulunması nötrofili olarak adlandırılır. Bu, vücudunuzda bir enfeksiyon olduğunun bir işaretidir. Nötrofili, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi altta yatan koşul ve faktöre işaret edebilir:

enfeksiyon, büyük olasılıkla bakteriyel

bulaşıcı olmayan iltihap

yaralanma

ameliyat

sigara içmek veya tütün koklamak

yüksek stres seviyesi

aşırı egzersiz

steroid kullanımı

kalp krizi

Kronik miyeloid lösemi

Düşük nötrofil seviyelerine ne sebep olur?

Nötropeni , düşük nötrofil seviyeleri için kullanılan terimdir. Düşük nötrofil sayıları çoğunlukla ilaçlarla ilişkilidir, ancak bunlar aynı zamanda aşağıdakiler dahil başka faktörlerin veya hastalıkların bir işareti olabilir:

kemoterapide kullanılanlar dahil bazı ilaçlar

bastırılmış bağışıklık sistemi

kemik iliği yetmezliği

aplastik anemi

tıbbi bir acil durum olan ateşli nötropeni

Kostmann sendromu ve siklik nötropeni gibi doğuştan bozukluklar

hepatit A, B veya C

HIV / AIDS

sepsis

romatoid artrit dahil otoimmün hastalıklar

lösemi

miyelodisplastik sendromlar

Nötrofil sayınız mikrolitre başına 1500 nötrofilin altına düşerse, en büyük enfeksiyon riski altındasınız. Çok düşük nötrofil sayıları yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir.

Görünüm

Nötrofil sayınız yüksekse, enfeksiyonunuz olduğu veya çok fazla stres altında olduğunuz anlamına gelebilir. Aynı zamanda daha ciddi durumların bir belirtisi olabilir.

Nötropeni veya düşük nötrofil sayısı birkaç hafta sürebilir veya kronik olabilir. Aynı zamanda başka rahatsızlıkların ve hastalıkların bir belirtisi olabilir ve sizi daha ciddi enfeksiyonlara yakalanma riskine sokar.

Anormal nötrofil sayıları altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, görünümünüz ve tedaviniz bu duruma göre belirlenecektir.

Doktorunuz için sorular

Doktorunuz diferansiyel veya ANC ekranlı bir CBC sipariş ederse, aşağıdaki soruları sormanız yararlı olabilir.

Bu testi neden sipariş ediyorsunuz?

Belirli bir durumu doğrulamaya mı yoksa ortadan kaldırmaya mı çalışıyorsunuz?

Sınava hazırlanmak için yapmam gereken özel bir şey var mı?

Sonuçları ne zaman alacağım?

Sonuçları siz veya bir başkası bana verecek ve bana açıklayacak mı?

Test sonuçları normalse, sonraki adımlar ne olacak?

Test sonuçları anormalse, sonraki adımlar ne olacak?

Sonuçları beklerken hangi öz bakım adımlarını atmalıyım?

Lökopeni Nedir? Lökopeni belirtileri
Nötropeni nedir? Nötropeni türleri
Nötropenik diyet nedir?