Nötropenik diyet nedir?

Nötropenik diyet nedir

İnsanlar yıllarca gıdalardaki bakteri tüketimini azaltmaya yardımcı olmak için nötropenik diyeti izlediler. nötropenik diyetin kullanımını desteklemek için, doktorunuz yine de kişisel sağlık ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre bunu tavsiye edebilir.

Bu diyet, bakteriyel enfeksiyon geliştirmeye daha yatkın oldukları için kanserle yaşayan insanlar için önerilmiştir. Ayrıca, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişilere, özellikle de vücutları yetersiz miktarda beyaz kan hücresi ( nötrofiller ) üreten nötropenili kişilere de önerilmiştir .

Nötrofiller, vücudunuzu enfeksiyondan korumaya yardımcı olan kan hücreleridir. Bu hücrelerin daha düşük seviyeleri mevcut olduğunda, bağışıklık sisteminiz zayıflar ve vücudunuz aşağıdakiler dahil olmak üzere bakterilere, virüslere ve enfeksiyonlara karşı kendini daha az savunabilir:

ateş

Zatürre

Sinüs enfeksiyonları

boğaz ağrısı

ağız ülseri

Güvenlik yönergeleri

Nötropenik diyete başlamadan önce, herhangi bir tedavi planına müdahale edilmesini önlemek için diyet değişikliklerinizi ve sağlık ihtiyaçlarınızı doktorunuzla görüşün. Ek olarak, yiyecekleri güvenli bir şekilde idare etmek ve hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için nötropenik diyetle eşleştirebileceğiniz bazı genel ipuçları vardır .

Bu yönergelerden bazıları şunları içerir:

Yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamak, ayrıca tüm yüzeyleri ve eşyaları yıkamak

tüm etleri iyice pişirmenin yanı sıra çiğ gıdalardan, özellikle et ve az pişmiş yumurtalardan kaçınmak

salata barlarından kaçınmak

taze meyve ve sebzeleri yemeden veya soymadan önce iyice yıkamak (pişmiş meyve ve sebzeler yemeye uygundur)

pastörize edilmemiş süt ürünlerinden kaçınmak

Filtrelenmemiş veya en az 1 dakika kaynatılmamışsa kuyu suyundan kaçınmak (Şişelenmiş su damıtılmış veya filtrelenmiş veya ters ozmoz geçirmişse iyidir .)

Yenecek yiyecekler

Nötropenik diyette yemenize izin verilen yiyecekler şunları içerir:

Süt ürünleri: peynir, yoğurt, dondurma ve ekşi krema gibi tüm pastörize süt ve süt ürünleri

Nişastalar: tüm ekmekler, pişmiş makarnalar, cipsler, kızarmış ekmek, krep, tahıl, pişmiş tatlı patates, fasulye, mısır, bezelye, tam tahıllar ve patates kızartması

Sebzeler: tüm pişmiş veya dondurulmuş sebzeler

Meyveler: Tüm konserve ve dondurulmuş meyve ve meyve suları ile muz, portakal ve greyfurt gibi iyice yıkanmış ve soyulmuş kalın kabuklu meyveler

Protein: iyice pişirilmiş (iyi pişmiş) etler ve konserve etlerin yanı sıra sert pişirilmiş veya haşlanmış yumurta ve pastörize yumurta ikameleri

İçecekler: tüm fıçı, şişelenmiş veya damıtılmış su ile konserve veya şişelenmiş içecekler, ayrı ayrı konserve gazlı içecekler ve hazır veya demlenmiş çay ve kahve

Nötropenik diyeti uygularken kaçınılması gereken yiyecekler

Süt ürünleri: pastörize edilmemiş süt ve yoğurt, canlı veya aktif kültürlerle yapılan yoğurt, yumuşak peynirler (Brie, beyaz peynir, keskin Cheddar), küflü peynirler (Gorgonzola, mavi peynir), eski peynirler, pişmemiş sebzeli peynirler ve Meksika tarzı peynirler Queso

Çiğ nişastalar: çiğ kuruyemişli ekmek, pişmemiş makarna, çiğ yulaf ve çiğ tahıllar

Sebzeler: çiğ sebzeler, salatalar, pişmemiş otlar ve baharatlar ve taze lahana turşusu

Meyveler: yıkanmamış çiğ meyveler, pastörize edilmemiş meyve suları ve kuru meyveler

Protein: çiğ veya az pişmiş et, şarküteri etleri, suşi, soğuk et ve akan sarılı az pişmiş yumurta

İçecekler: güneş çayı, soğuk demlenmiş çay, çiğ yumurtadan yapılmış yumurta likörü, taze elma şarabı ve ev yapımı limonata

Nötropenik diyetle ilgili bilimsel bulgular

Akıma göre bulgularGüvenilir Kaynak nötropenik diyetin enfeksiyonu önlediğini kanıtlayacak yeterli kanıt yok. Ne Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı (NCCN) ne de Onkoloji Hemşireliği Derneği Kanser Kemoterapisi kılavuzları nötropenik diyeti önermektedir.

Bir 2006 çalışmasıGüvenilir Kaynak iki koruyucu diyet planı arasındaki enfeksiyon oranını inceledi. 19 pediatrik kemoterapi hastasından oluşan bir grup ya nötropenik diyete ya da Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylıGüvenilir Kaynak gıda güvenliği yönergeleri diyet. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kesin değildi ve iki test grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterdi.

Bir 2019 sistematik incelemesiGüvenilir Kaynak benzer bir sonuca vardı. Bu meta-analizin yazarları, kanserli hastalar için nötropenik diyet kullanımını destekleyecek herhangi bir kanıt bulamadılar.

Ayrıca, bu diyetin nasıl kullanılacağına dair yayınlanmış bir kılavuz yoktur. Bu diyeti bir tedavi yöntemi olarak önermeden önce, etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Paket servisi

Nötropenik diyet , yiyecek ve içeceklerde zararlı bakterileri tüketmenizi önlemeye yardımcı olmak için diyet değişiklikleri içerir . Bu diyet, özellikle nötropeni hastalarına yöneliktir ve her zaman aşağıdakileri takip etmeleri tavsiye edilir. FDA’nın gıda güvenliği yönergeleriGüvenilir Kaynak . Aynı zamanda kanserli ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde de uygulanmaktadır.

Bazı kurumlar bu diyeti tıbbi tedavi planlarına dahil etse de, etkinliğini göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Geleneksel tedavi yöntemleri göz ardı edilmemelidir. Yeni bir diyete katılmadan önce, seçeneklerinizi ve risklerinizi doktorunuzla tartışın.

Ketojenik yiyecekler nelerdir? Tüketilecek 16 sağlıklı yiyecek
Ketojenik diyet Riskleri ve Zararları Nelerdir ?
Ketojenik diyet listesi 1 haftalık örnek keto diyet listesi

Yorumlar kapalı.