Aralıklı Oruç Tutmanın 6 Popüler Yolu

Aralıklı oruç tutma, son zamanlarda bir sağlık trendi haline geldi. Kilo kaybına neden olduğu, metabolik sağlığı iyileştirdiği ve hatta belki de ömrünü uzattığı iddia ediliyor.

Bu yeme düzeninin birkaç yöntemi mevcuttur. Her yöntem etkili olabilir, ancak hangisinin en iyi sonuç verdiğini bulmak kişiye bağlıdır.

İşte aralıklı oruç tutmanın 6 popüler yolu.

1. 16/8 yöntemi

6/8 yöntemi , her gün 14-16 saat oruç tutmayı ve günlük yeme pencerenizi 8-10 saatle sınırlamayı içerir. Yemek penceresine iki, üç veya daha fazla öğün sığabilirsiniz.

Bu yöntem aynı zamanda Leangains protokolü olarak da bilinir ve fitness uzmanı Martin Berkhan tarafından popüler hale getirilmiştir.

Bu oruç tutma yöntemini uygulamak, aslında akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememek ve kahvaltıyı atlamak kadar basit olabilir.

Örneğin, son yemeğinizi akşam 8’de bitirirseniz ve ertesi gün öğlene kadar yemek yemiyorsanız, teknik olarak 16 saat oruç tutarsınız.

Genelde kadınların sadece 14-15 saat oruç tutmaları önerilir, çünkü biraz daha kısa oruçlarla daha iyi performans gösterirler.

Sabah acıkan ve kahvaltı etmeyi seven kişiler için bu yönteme ilk başta alışmak zor olabilir. Bununla birlikte, birçok kahvaltıyı atlayanlar içgüdüsel olarak bu şekilde yer.

Oruç sırasında su, kahve ve diğer sıfır kalorili içecekler içebilir , bu da açlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeme pencerenizde öncelikle sağlıklı yiyecekler yemek çok önemlidir. Çok fazla abur cubur yerseniz veya çok fazla kalori alırsanız bu yöntem işe yaramaz.

Özet 16/8 yöntemi,erkekler için günlük 16 saatlik ve kadınlar için 14-15 saatlik orucu içerir. Her gün, yemeğinizi 2,3 veya daha fazla öğüne uyduğunuz 8-10 saatlik bir yemek penceresi ile sınırlayacaksınız.

Aralıklı Oruç Tutmanın 6 Popüler Yolu
Aralıklı Oruç Tutmanın 6 Popüler Yolu

2. 5: 2 diyeti

5: 2 diyet haftanın 2 gün boyunca 500-600 kalori alımını kısıtlayarak ederken haftanın normalde 5 gün yeme içerir.

Bu diyet aynı zamanda Hızlı Diyet olarak da adlandırılır ve İngiliz gazeteci Michael Mosley tarafından popüler hale getirilmiştir.

Oruç günlerinde kadınların 500, erkeklerin ise 600 kalori yemesi önerilir.

Örneğin, pazartesi ve perşembe günleri hariç haftanın her günü normal bir şekilde yemek yiyebilirsiniz. Bu iki gün boyunca, her biri kadınlar için 250, erkekler için her biri 300 kalorilik 2 küçük öğün yemek yersiniz.

İLGİLİ: Su Orucu Nedir? Ne yiyebilirsin?

Eleştirmenlerin doğru bir şekilde işaret ettiği gibi, 5: 2 diyetinin kendisini test eden hiçbir çalışma yok, ancak aralıklı oruç tutmanın faydaları hakkında pek çok çalışma var.

Özet 5: 2 diyeti veya Hızlı Diyet, haftanın 2 günü 500-600 kalori yemeyi ve diğer 5 günü normal bir şekilde yemeyi içerir .

3. Ye Dur Ye

Ye Dur Ye, haftada bir veya iki kez 24 saat oruç içerir.

Bu yöntem, fitness uzmanı Brad Pilon tarafından popüler hale getirildi ve birkaç yıldır oldukça popüler.

Bir gün akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar oruç tutmak, bu tam 24 saatlik bir oruç anlamına gelir.

Örneğin, Pazartesi akşam 7’de akşam yemeğini bitirirseniz ve ertesi gün akşam 7’ye kadar yemek yemiyorsanız, 24 saatlik tam bir orucu tamamlamış olursunuz. Ayrıca kahvaltıdan kahvaltıya veya öğle yemeğinden öğle yemeğine kadar oruç tutabilirsiniz – sonuç aynıdır.

Oruçta su, kahve ve diğer sıfır kalorili içeceklere izin verilir, ancak katı yiyeceklere izin verilmez.

Bunu kilo vermek için yapıyorsanız, yemek dönemlerinde normal bir şekilde yemek yemeniz çok önemlidir. Başka bir deyişle, hiç oruç tutmamışsınız gibi aynı miktarda yemek yemelisiniz.

Bu yöntemin potansiyel dezavantajı, 24 saatlik tam orucun birçok insan için oldukça zor olabileceğidir. Ancak, hemen içeri girmenize gerek yok. 14-16 saat ile başlayıp ardından oradan yukarı hareket etmek sorun değil.

Özet Ye Dur Ye,haftada bir veya iki 24 saatlik oruçlu aralıklı bir oruç programıdır.

4. Alternatif gün oruç tutmak

Gün aşırı oruç tutarken, her gün oruç tutarsınız.

Bu yöntemin birkaç farklı versiyonu vardır. Bazıları oruç günlerinde yaklaşık 500 kalori sağlar.

Aralıklı oruç tutmanın sağlık yararlarını gösteren test tüpü çalışmalarının çoğu, bu yöntemin bazı versiyonlarını kullandı.

Her geçen gün tam bir oruç, oldukça aşırı görünebilir, bu nedenle yeni başlayanlar için tavsiye edilmez.

Bu yöntemle haftada birkaç kez çok aç yatabilirsiniz ki bu çok hoş değildir ve muhtemelen uzun vadede sürdürülemez.

Özet Gün aşırı oruç tutmak, ya hiçbir şey yemeyerek ya da sadece birkaç

yüz kalori yiyerek gün aşırı oruç tutmanızı sağlar .

5. Savaşçı Diyeti

Savaşçı Diyeti, fitness uzmanı Ori Hofmekler tarafından popüler hale getirildi.

Gün içinde az miktarda çiğ meyve ve sebze yemeyi ve geceleri büyük bir öğün yemeyi içerir.

Temel olarak, bütün gün oruç tutarsınız ve dört saatlik bir yemek penceresinde geceleri ziyafet çekersiniz.

Savaşçı Diyeti , aralıklı oruç tutmanın bir türünü içeren ilk popüler diyetlerden biriydi.

Bu diyetin yiyecek seçenekleri , paleo diyetine oldukça benzer – çoğunlukla bütün, işlenmemiş yiyecekler.

Özet : Savaşçı Diyeti, gün boyunca sadece az miktarda sebze ve meyve yemeyi, ardından geceleri büyük bir öğün yemeyi teşvik eder .

6. Kendiliğinden öğün atlama

Bazı faydalarından yararlanmak için yapılandırılmış bir aralıklı oruç planı izlemenize gerek yoktur. Başka bir seçenek de, örneğin aç hissetmediğinizde veya yemek pişirmek ve yemek yemek için çok meşgul olduğunuzda olduğu gibi, ara sıra öğünleri atlamaktır.

İnsanların açlık moduna girmeleri veya kaslarını kaybetmeleri için birkaç saatte bir yemek yemeleri gerektiği bir efsanedir . Vücudunuz, zaman zaman bir veya iki öğün atlamak bir yana, uzun süreli kıtlıklarla başa çıkabilecek kadar donanımlıdır.

Bu nedenle, bir gün gerçekten aç değilseniz, kahvaltıyı atlayın ve sağlıklı bir öğle ve akşam yemeği yiyin. Veya bir yere seyahat ediyorsanız ve yemek istediğiniz bir şey bulamıyorsanız, kısa bir oruç tutun.

Bunu yapmaya meyilli hissettiğinizde bir veya iki öğün atlamak temelde kendiliğinden aralıklı bir oruçtur.