Su Orucu Nedir?

Sağlıklı yaşam dünyasında su orucu popüler olabilir, ancak buna dikkatle yaklaşılmalıdır. Kısa vadede kilo vermenize yardımcı olsa da , su orucu kilo vermek için sürdürülebilir bir yaklaşım değildir ve sizi belirli sağlık komplikasyonları için risk altına sokar.

Oruç yeni bir kavram değil. Yüzyıllar boyunca, birçok dini topluluk arasında maneviyatın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ramazan ayında uygulananlar gibi oruç ritüelleri – güneşin doğuşundan gün batımına kadar sıkı oruç tutmayı gerektiren bir ay süren Müslüman geleneği – katılımcılar için ruhsal yenilenme ve düşünme dönemleri olarak hizmet eder.

1900’lerin başında, oruç tutmanın hem kilo yönetiminde hem de hastalıkların önlenmesinde rol oynadığına inanılıyordu. En popüler sıvı diyetlerden biri olan Master Cleanse , 1940’larda kendi kendini eğiten bir alternatif tıp pratisyeni olan Stanley Burroughs tarafından geliştirilmiştir.

Günümüzde sağlık veya zindelik nedeniyle oruç tutmak oldukça yaygındır. Oruç tutmayı savunanlar, oruç tutmanın neden sağlıklı ve kabul edilebilir olduğuna dair bir açıklama olarak genellikle manevi örnekler verirler. Bazıları, paleolitik atalarımızın uzun süreler boyunca yiyeceğe erişemediklerini, bu da bizim de yapabilmemiz gerektiği anlamına geldiğini iddia edecek. Aralıklı oruç , Paleo diyetini uygulayanlar arasında popülerdir – elbette diyetin kendisi, atalarımızın bir zamanlar nasıl yediğinin modern bir yorumudur ve bu eski gerçekliğin göstergesi değildir.

İLGİLİ: Master Cleanse Diyeti Nedir? (Limonata Diyeti)

Vücudu toksinlerden arındırmayı, kilo vermeyi teşvik etmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi vaat eden birçok farklı türde oruç ve ” detoks diyetleri ” vardır . Ancak, su orucu da dahil olmak üzere bu diyetlerin aslında vücudu detoksifiye ettiğini ve kilo yönetimini desteklediğini kanıtlayacak çok az bilimsel kanıt var.

Su Orucu Nedir
Su Orucu Nedir

Su Orucu Ne yiyebilirsin?

Su orucu, ismine sadıktır: Su hariç tüm yiyecek ve içeceklerin kısıtlandığı bir oruçtur. Bu, kahve, çay, alkol, sıfır kalorili spor içeceği veya başka herhangi bir içecek olmadığı anlamına gelir . Bu aynı zamanda yemek olmadığı anlamına da gelir.

Su orucu tipik olarak 24-72 saat sürer, ancak tıbbi olarak denetlenen su oruçları 40 güne kadar sürebilir. Güvenliğiniz için tıbbi izin ve gözetim olmadan oruç tutmaya çalışmamalısınız.

İLGİLİ: Isagenix Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Birçok popüler arındırma yöntemi , 10-40 gün boyunca baharatlı limonata karışımı içtiğiniz Master Cleanse gibi su orucu tutulduktan sonra modellenir. Çoğu insan, sözde sağlık yararları için su orucu veya benzeri bir rejime başlar ve çoğunlukla anekdot niteliğindedir.

Ne yemeli

  • Su
Ne Yememeli

  • Diğer tüm yiyecekler ve sıvılar

Su Orucu Hakkında Ne bilmek istiyorsun?

Ana akım tıp veya beslenme topluluğu tarafından yaygın olarak onaylanan bir uygulama olmadığı için, su orucu için tek tip kurallar yoktur. Mevcut ipuçlarının ve uygulamaların çoğu, herhangi bir tıbbi veya beslenme bilgisi olmadan savunucular tarafından paylaşılan oruçların birinci şahıs hesaplarından gelir.

Denetimli su orucu sunan sınırlı sayıda alternatif tıp kliniği vardır. Klinik bir ortamda su orucu geçirenlerin çoğu, sürece sağlık hizmeti sağlayıcısından bir sevkle başlar.

Klinik bir ortamda, hastalar ağızda kötü tat, bel ağrısı , deri döküntüleri, mukoza zarından akıntı, baş ağrısı, sinirlilik, mide bulantısı veya kusma gibi sıkıntı belirtileri açısından düzenli olarak izlenir . Düzenli kan ve idrar testleri de yapılır.

Su Orucu Ne yiyebilirsin
Su Orucu Ne yiyebilirsin

Evde su orucu yapan birçok kişi bunu profesyonel destek ve tıbbi gözetim tarafından sağlanan güvenlik ağı olmadan yapmaktadır. Oldukça basit bir süreç olduğu için, insanlar çevrimiçi olarak veya dergilerde bulunan talimatları uygulayabilir.

ÖZET

Su orucu basit olsa da, bu kolay veya güvenli olduğu anlamına gelmez. Oruç sırasında sudan başka bir şey tüketemezsiniz. Genelde günde en az 2-3 litre su içiyorsunuz (ideal olarak su tüketimi bu aralığın üst sınırında olacaktır çünkü normalde yiyeceklerden aldığınız suyu alamayacaksınız).

Su orucu zararlıdır ancak belirli tıbbi sorunları olan kişiler için özellikle zararlı olabilir. Su orucunu denememesi gereken kişiler şunları içerir:

  • Kronik böbrek hastalığı : Oruç, böbrek fonksiyonunu kötüleştirebilir.
  • Diyabet : Oruç, bir kişinin diyabetik ketoasidoz ve hipoglisemi ( düşük kan şekeri ) riskini artırabilir .
  • Yeme bozuklukları : Oruç, aşırı kısıtlama döngüsü gibi düzensiz yeme alışkanlıklarına yol açabilir.
  • Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü bozukluğu (GERD) : Mideniz, yiyecek olmadan bile mide asidi üretmeye devam edebilir, bu da mide ekşimesi ve GERD semptomlarını kötüleştirebilir .

Su Orucu Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

2020-2025 USDA Beslenme Yönergeleri , çeşitli sebzeleri, meyveleri, tahılları, yağsız etleri, fasulyeleri, baklagilleri, kuruyemişleri, tohumları, süt ürünlerini ve sağlıklı yağları içermesi gereken dengeli bir diyet için öneriler ve ipuçları sunar .

Su orucu, su haricinde tüm bu sağlıklı gıda gruplarını dışarıda bırakır, bu nedenle USDA kurallarına uymaz ve bu nedenle kilo vermenin sağlıklı bir yolu olarak kabul edilmez. Ancak kısa süreli bir diyet olarak, su orucu sırasında bir miktar kilo kaybı görebilirsiniz, ancak sadece birkaç gün için. Ne zaman kalori alımını kısıtlamak 24 saat veya daha uzun süre, büyük olasılıkla geçici kilo kaybı yaşayacaktır.

İLGİLİ: Slim Fast Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Bu kilo kaybının muhtemelen su ağırlığı ve glikojen ( depolanan karbonhidratlar ) şeklinde olduğunu ve gerçek yağ kaybı olmadığını unutmayın. Vücudunuzun depolanmış yağları yakmaya başlaması birkaç gün sürer çünkü önce glikoz ve glikojen gibi mevcut enerjiyi kullanır.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, başarılı uzun vadeli kilo vermenin ayrılmaz bir parçasıdır . Kilo verme hedeflerinize ulaşmak için her gün kaç kalori tüketmeniz gerektiğini hesaplamak için aşağıdaki aracı kullanın.