Kimchi Helal Mi ve Vegan mı? Tüm Merak Edilenler

Kore’yi ziyaret edecekseniz ve kimchi helal mi, vegan mı veya baharatlı olup olmadığını sorguluyorsanız, bunu sizin için bulduk.

Bu, birçok insanın Kore’ye bir gezi planlarken sorduğu bir şeydi. Kore’yi ziyaret etmek istediğim günlerde, yemeğin baharatlı, vegan veya helal olup olmadığını söyleyen hiçbir şey yoktu. 

Yaptığım şey etrafa sormaktı ve ne sorduğumu anlamadılar. Bu yıllar önce oldu, ancak yakın zamanda geri döndüm ve şimdi her şey açıktı. Restoran sahipleri kimchinin içinde ne olduğunu ve nasıl yaptıklarını açıkladılar.

ÖNERİLEN: Tteokbokki Helal Mi ve Vegan mı? Tüm Merak Edilenler

İşte kimchi hakkında araştırma yaparken bulduklarım.

Kimchi Baharatlı mı?

Evet, kimchi baharatlıdır. Bununla birlikte, baharatlı olmayan kimchi de vardır ve onu daha az baharatlı yapmak için pirinçle karıştırabilirsiniz. Kimchi’nin biraz müstehcenliği olduğu biliniyor çünkü geleneksel olarak böyle yapıldı.

Kimchi Vegan mı?

Evet, kimchi vegan. Kimchi, lahana, salatalık ve turp gibi temel malzemelerle yapılır. Bu malzemeler vegan. Kore’de vegan yemekleri son zamanlarda patlıyor, bu yüzden vegan kimchi bulmak çok zor olmayacak.

Kimchi Helal mi?

Evet, kimchi helaldir ama hepsi helal değildir. Çoğu zaman, restoranlarda bulduğunuz kimchi helaldir, ancak yinede tam emin olabilmek için restoran sahibine bunu sormanız daha yararlı olacaktır. Bu günlerde Kore’deki neredeyse tüm restoranlarda helal yiyecek var, bu yüzden kimchi helal değilse de denenecek birçok alternatif yiyecek bulabilirsiniz .

Kimchi nedir?

Kimchi Kore’de çok gelenekseldir ve birçok insan her gün garnitür olarak yiyor. Her zaman masada olduğu için Kore’nin ulusal yemeği olarak da adlandırılır. Kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği farketmez. Her zaman kimchi vardır.

ÖNERİLEN: Kore Güzellik Sırları Ve Bakım Püf Noktaları

Kimchi’yi çok özel ve geleneksel bir yemek yapan da budur. Hatta bazıları yemek için bir parça kimchi yemedikleri sürece yemek yemediklerini bile söylüyorlar. Bu, birçok kişinin Korelilerin yurtdışına gittiğinde söylediği bir sözdür. 

Birçok televizyon programında, yurt dışına giden ünlülerin kimchi’yi özlediğini görüyorsunuz. Bazen mümkün olduğunda seyahat ederken bile yanlarında götürüyorlar.

Kimchi, Joseon döneminden beri Kore kültürünün kalbidir ve birçok insan gerçekten kimchi yemeyi sever. Tabii ki, hoşlanmayan bazı insanlar var, ama genel olarak konuşursak, insanların çoğu hemen hemen her gün kimchi yiyor.

Peki kimchi’yi sağlıklı yapan tam olarak nedir? Fermantasyon süreci, kimchi’yi bu kadar sağlıklı kılan şeydir. Harika çünkü kimchinin içindeki laktik asit vücut için son derece sağlıklı.

Farklı Kimchi Yemekleri

Pek çok farklı kimchi türü vardır ve genellikle kendi tercihlerine göre yapılır. Kimchinin baharatlı mı, vegan mı yoksa helal mi olduğundan emin değilseniz, kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Evde kimchi yapmak çok kolay çünkü bunun için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok.

Bunu son birkaç yıldır yapıyorum ve son derece eğlenceliydi. Baharatlı, vegan veya helal yapıp damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Beğeninize ekleyebileceğiniz birçok malzeme var ve iyi ya da yanlış kimchi yok.

İşte vegan ve helal olan bazı kimchi yemekleri.

Kimchi Pilav

Kimchi kızarmış pilav, Kore’de en iyi bilinen yemeklerden biridir. Çoğu insan bunu, yapımı kolay hızlı bir öğün olarak yer. Kimchi kızarmış pilavı vegan, helal yapabilir ve istediğiniz şekilde baharatlayabilirsiniz. Ne kadar baharatlı yapmak istediğinize dair bir sınır yok.

Kore’yi ziyaret edeceksen, kimchi kızarmış pilavı denediğinden emin ol. Bu yemeğin yapımı çok kolaydır. Bu yemeği yapmak için Kore’yi ziyaret etmenize bile gerek yok. İstediğiniz herhangi bir ülkede evde yapabilirsiniz.

SSS

Kimchi Neden Kötü Kokuyor?

Kimchi, uzun süre fermente edildiği için biraz fazla kokuyor olabilir. Bazen bu birkaç ay olabilir, diğerleri ise bunu birkaç hafta boyunca yapar. Kimchinin ne kadar süre saklanacağı insanlara bağlıdır ve ne kadar uzun süre fermente olursa o kadar güçlü kokacaktır.

Baharatsız Kimchi Var mı?

Evet, baharatsız kimchi de var. Bununla birlikte, yapılan hemen hemen tüm kimchi baharatlıdır, bu yüzden en iyi çözüm onu marketlerde bulmak veya kendiniz yapmak olacaktır. Baharatlı olmayan başka mezeler de var, bu da ayrı bir seçenek olabilir.

Kimchi Ne Kadar Saklanabilir?

Kimchi yıllarca saklanabilir, bu yüzden bozulma konusunda endişelenmenize gerek yok. CO2’nin çözelti içine girmesi gerektiğinden, sıkıca kapatıldığından emin olun. Kore’de insanlar bunu 3+ yıla kadar kasıtlı olarak saklarlar çünkü hoşlarına giden yol budur.

Günlük Ne Kadar Kimchi Yemelisiniz?

Herhangi bir yiyeceği aşırı yemek sağlıklı olmadığından, en fazla küçük bir tabak kimchi yiyin. Kimchi her gün yenebilir; ancak, ölçülü olarak yediğinizden ve çok fazla yemediğiniz den emin olun. Çoğu insan günde 120 gram kimchi yer ve bu genel olarak küçük bir tabak sayılır.