Master Cleanse Diyeti Nedir? (Limonata Diyeti)

Master Cleanse diyeti veya limonata diyeti olarak da adlandırılan Master Cleanse, hızlı kilo vermeyi vaat eden ve daha sağlıklı beslenme için “sıfırlama düğmesine” basma iddiasında bulunan kısa vadeli bir sıvı orucu .

1940’larda kendi kendini eğiten alternatif sağlık uygulayıcısı Stanley Burroughs tarafından geliştirilen bu temizliğe, 1976’da yayınladığı kitabın da adı olan Master Cleanser adı verildi.

“The Master Cleanser” kitabına göre, herhangi bir sağlık sorununu tedavi etmek için temizleyici diyet gerekli bir bileşendir. The Master Cleanse, hızla kilo vermek ve bu süreçte vücutlarını kimyasallardan ve toksinlerden “detoksifiye etmek” isteyenler arasında çılgınca popüler hale geldi. Bununla birlikte, bazı besinler vücudun doğal detoksifikasyon yöntemlerini desteklemeye yardımcı olabilirken, detoks diyetlerini kilo yönetimi için etkili bir uzun vadeli strateji olarak destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur .

Arındırma, en az 10 gün boyunca akçaağaç şurubu ve kırmızı biber içeren bir limonlu içecek içmeyi içerir. Baharatlı limonata içeceğine ek olarak, tuzlu su çözeltisi ve bitkisel müshil çayları günlük rejimin bir parçasıdır. Master Cleanse diyeti, gerçekten bir diyetten çok hızlıdır.

İLGİLİ: Isagenix Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Master Cleanse diyeti Ne yiyebilirsin?

Master Cleanse diyeti tamamen sıvı bir oruçtur. Diyetin ana odağı, limon suyu , akçaağaç şurubu, su ve biraz kırmızı biber içeren ev yapımı baharatlı bir limonata içeceğidir .

Diyet minimum 10, maksimum 40 gün olarak önerilmektedir. Kitaba göre, insanlar Master Cleanse’ı yılda üç ila dört kez tekrarlayabilirler.

Master Cleanse Diyeti Nedir
Master Cleanse Diyeti Nedir

Ne bilmek istiyorsun

“The Master Cleanser” , zengin bir vitamin ve mineral kaynağı oldukları için limonların arıtmanın odak noktası olduğunu açıklar. Limon ayrıca alternatif tıpta temizleyici, iyileştirici bir gıda olarak kabul edilir. Limon suyu ve akçaağaç şurubu bazı vitamin ve mineraller içerirken, diğer birçok yiyecek aynı miktarda (veya daha fazla) içerir ve sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak kabul edilir.

Örneğin kitap, limonların potasyum için faydalarını anlatıyor. Bununla birlikte, bir muz , Master Cleanse’de her gün tüketilen tüm limon suyuyla aynı miktarda potasyum içerir. Ayrıca akçaağaç şurubu, önerilen günlük alım miktarının yaklaşık yarısı olan iki çay kaşığı porsiyon başına yaklaşık 24 gram şeker içeren bir tatlandırıcıdır.

İLGİLİ: Slim Fast Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Temizlik bittikten sonra, bir kırılma orucu protokolü önerilir. Temizlikten sonraki ilk gün, savunucular portakal suyu içmeyi öneriyorlar . İkinci gün daha fazla portakal suyu ve muhtemelen sebze çorbası içerir. Üçüncü günde sebzelere, salatalara ve meyvelere izin verilir. Normal beslenmeye genellikle dördüncü günde devam edilir.

Ne yemeli

  • Özel tarif “limonata”
  • Tuzlu su
  • Senna bazlı bitkisel müshil çayı

Ne Yememeli

  • Diğer tüm yiyecekler

Master Cleanse diyeti, her güne tuzlu su sifonu ile başlamayı, ardından gün boyunca 6 ila 12 bardak baharatlı limonata karışımı içmeyi ve günü bir fincan müshil, sinameki bazlı bitki çayı içerek sonlandırmayı önerir.

Master Cleanse Diyeti Sağlıklı Bir Seçim mi
Master Cleanse Diyeti Sağlıklı Bir Seçim mi

Master Cleanse Diyeti Sağlıklı Bir Seçim mi?

2020-2025 USDA Beslenme Yönergeleri, çeşitli sebzeler, meyveler, tahıllar, yağsız etler, fasulye, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, süt ürünleri ve besleyici yağları içermesi gereken sağlıklı ve dengeli bir diyet için öneriler ve ipuçları içerir .

Kısa vadeli bir oruç olarak, Master Cleanse diyeti hızlı kilo kaybı için etkili bir diyet olabilir. Bununla birlikte, ne sürdürülebilir bir kilo verme çözümüdür ne de sağlıklı bir beslenme yaşam tarzını teşvik etmez. Bu diyetin kısıtlayıcı doğası, sağlıklı yemek planlama ve hazırlama gibi önemli becerileri geliştirmek yerine yoksunluğa vurgu yapar, bu da başarılı uzun vadeli kilo kaybına yol açabilir .

Sağlık yararları

Çoğu sıvı oruç gibi, Master Cleanse diyeti programı da ana akım tıp veya beslenme topluluğu tarafından desteklenmemektedir.

Limonata karışımından elde edilen toplam günlük kalori alımı, kabaca, bazı temel besinleri içeren günde üç ila altı limon suyuna eşittir. Aynı zamanda, yüksek şeker içeriğine rağmen bir miktar besin değeri sunan günde dörtte üç ila bir buçuk bardak akçaağaç şurubu içerir .

Detoksifikasyon sürecine yardımcı olduğuna inanılan bu diyetten sık bağırsak hareketleri kaynaklanacaktır. Bununla birlikte, doğal detoksifikasyon tedavilerinin güvenliğini ve etkililiğini ve bitkisel laksatiflerin kullanımını destekleyen kanıtlar sınırlıdır.

İLGİLİ: Smoothie Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Sağlık riskleri

Çoğu beslenme uzmanı ve sağlık uzmanı, özellikle olası sağlık riskleri nedeniyle kilo vermenin bir yolu olarak uzun süreli oruç tutmamanızı (birkaç günden fazla) önermektedir. En yaygın endişelerden biri diyetteki besin, protein ve kalori eksikliğidir. Hızlı kilo vermenin tehlikeli bir yan etkisi de safra taşı oluşumudur.

Ek olarak, Master Cleanse’deki kişiler, günlük yeterli kalori almadıkları için baş dönmesi, baş dönmesi ve aşırı açlık yaşayabilir. Gevşek dışkı ve ishal muhtemelen bitkisel müshil ve günlük tuzlu su yıkamasından kaynaklanır. Master Cleanse’deyken kolonilerden ve lavmanlardan kaçınılmalıdır çünkü bunlar kendi başlarına belirli sağlık riskleri oluşturabilirler.