Aralıklı oruçta aşırı yemekten kaçınmanın 5 yolu

Aralıklı oruç, en ünlü diyet trendlerinden biri haline geldi. İster kilo vermeye çalışıyor olun, ister sağlığınızı yönetin, oruç diyeti mükemmel bir seçenek olarak kabul edilir. Ancak sanılanın aksine, aralıklı oruç aslında bir diyet değildir. Aslında kişinin belli bir süre içinde yemek yemesi gereken bir yaşam tarzı tercihidir ki buna yemek penceresi denir. Aralıklı hızlı takip etmenin farklı yolları vardır. Oruç süresi 14-18 saat arasında değişmektedir ve birçokları için yararlı olduğu kanıtlanmış bir diyettir. Bununla birlikte, çoğu insan bu diyeti uygularken aşırı yemek yer ve bu da kilo alımına neden olur. Bu yazımızda, etkili bir şekilde kilo vermek için oruç tutarken kaçınmanız gereken 5 yaygın hatayı anlatacağız.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Susuz kalmayın

Su, yaşamın temel gereğidir ve herhangi bir diyet uygularken yeterli miktarda su içmeniz gerekir. Yemekten 30 dakika önce su içmek aşırı yemenizi engelleyecektir. Bu nedenle herhangi bir diyet uygularken su alımınızı azaltmayın.

Yavaş yiyin

İnsanlar aç olduklarında fazla yemek yeme eğilimindedir. Bu yüzden yavaş ve dikkatli yemeye çalışın. Ne kadar acıkırsan hissedin, hızınızı koruyun. Yemeğinizi çiğneyin, her lokmanın tadını çıkarın ve tabağınızı bitirmek için en az 15 dakika ayırın.

İlk yemeğinizi önceden hazırlayın

Oruç süreniz bittiğinde açlığınızı kontrol altına almak çok zorlaşır. Ve bu, çoğu insanın aşırı yemek yeme eğiliminde olduğu zamandır. Bundan kaçınmak için ilk yemeğinizi önceden hazırlayın. Basit ve sağlıklı tutmayı unutmayın.

Son yemeğiniz doyurucu olmalı

Günün son öğünü besleyici, sağlıklı ve doyurucu olmalıdır. Protein, kompleks karbonhidratlar ve lif ile dolu olmalıdır. Bu, oruç döneminizi kolayca yönetmenize yardımcı olacaktır.

Metabolizmanızı değerlendirin

Kilo verme yolculuğuna çıkmadan önce neler yapabileceğinizi bilmelisiniz. İleri düzey aralıklı oruç tutmaya hemen atlamayın. Yeniyseniz veya çok sık aç hissediyorsanız, 14 saat gibi daha küçük oruç süresiyle başlayın.