Aralıklı Oruca Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Aralıklı oruç tutma, diğer moda diyet trendleri gibi değildir. Bu, daha çok bir yaşam tarzı alışkanlığıdır, uzun zamandır etrafta olan ve birçok dinin hayati bir parçası olan. İnsanların buna olan ilgisi ancak son birkaç yıldır yenilendi.

Bu oruç düzeni, ne yeneceğine değil, ne zaman yeneceğine odaklanır. Bu yeme düzeni, oruç tutma ve yeme dönemleri arasında değişir ve bunu takip etmenin birkaç yolu vardır. Bazıları yemekten 16 saat, bazıları ise haftada iki kez 24 saat yemekten vazgeçer. Bu diyet günümüzde en moda olanıdır çünkü daha iyi sağlık, daha iyi odaklanma, daha iyi enerji vaat ediyor ve birkaç santim aşağı doğru gidiyor. Ancak aralıklı bir oruç yemek planına girmeden önce, kendinizi neyin içine soktuğunuzu bilmelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Bazı yan etkileri var

Tıpkı diğer yeme alışkanlıkları gibi, Aralıklı oruç tutmanın da yan etkileri vardır ve herkese tavsiye edilmez. Yeme düzenindeki değişiklik ve uzun saatler boyunca oruç tutmak, anne adayları, şeker hastalığı ve yeme bozuklukları olan kişiler için zararlı olabilir. Hamileler ve şeker hastaları için kısa aralıklarla yemek yemek önemlidir. 16 saat boyunca hiçbir şey yememek sağlıklarına zarar verebilir. Böyle bir durumda, yeni bir şey denemeden önce daima diyetisyeninize danışın.

Beslenme döneminde sağlıklı beslenmelisiniz

Aralıklı oruç, herhangi bir yiyecek grubunu kısıtlamaz, aynı zamanda size sağlıksız yiyecekleri aşırı doyurma veya yeme özgürlüğü de vermez. Bu yeme düzenini takip etmenin sonucunu ancak yeme pencerenizde sağlıklı yiyecekler tüketerek ve kalori alımınızı kısıtlayarak görebileceksiniz.

Fazla yemeyin

16 saat oruç tuttuktan sonra açlık hissedilir. Bu nedenle, çoğu insan oruçlarını bozduğunda, aşırı yemek yeme eğilimindedir, bu da kilo verme ve sağlık hedeflerini sabote edebilir. Dikkatli olun ve aşırı şımartmadığınızdan ve sınırlı miktarda kalori yemediğinizden emin olun. Ayrıca ağır yağlı ve karbonhidratlı bir yemekle orucunuzu bozmayın. Basit tutun ve orucu bitirirken önce hafif yiyecekler alın.

Susuz kalabilirsin

Oruç pencerenizde su içmeyi unutmayın. Çoğu durumda, insanların oruçlu iken su içmeyi unuttuklarına tanık olunmuştur. Dehidrasyon sizi çeşitli şekillerde rahatsız edebileceği ve baş ağrısına, konsantrasyon güçlüğüne neden olabileceği ve daha aç hissedebileceğiniz için buna dikkat edin. Oruç penceresinde 2 çay kaşığı süt veya seyreltilmiş elma sirkesi ile su, şekersiz kahve veya çay içebilirsiniz.

Yavaş başlayın ve planlayın

Oruç tutmada yeniyseniz, yavaş başlamanız önerilir. İlk olarak, hangi modelin yaşam tarzınıza ve fitness hedefinize uygun olduğunu değerlendirmeye çalışın. Bazıları için 16 saat oruç tutmak farklı nedenlerle mümkün olmayabilir. Acele etmemek ve yavaş başlamak daha iyidir. Herhangi bir diyete bağlı kalma şansınız, onu ne kadar iyi planladığınıza bağlıdır.